GeriSağlık Aynı karaciğerle şifa buldular
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aynı karaciğerle şifa buldular

DENİZLİ'de geçen hafta sonu beyin ölümü gerçekleşince yaşamını yitiren Mustafa Konan'ın bağışlanan organlarından karaciğerinin, Ege Üniversitesi Hastanesi'nde ikiye bölünerek nakledildiği 4 yaşındaki Merve Koç ve 27 yaşındaki Nilüfer Yağmur sağlığına kavuştu.

Ailesinin organ bağışında bulunması üzerine Mustafa Konan'dan alınan karaciğer Ege Üniversitesi Hastanesi'nde ikiye bölündü. Karaciğerin bir parçası bir aydır karaciğer yetmezliği çeken Merve Koç'a, diğer kısmı Nilüfer Yağmur'a nakledildi. İnşaat işçisi Cafer ve ev hanımı Sevinç Koç'un üç çocuğundan biri olan Merve Koç nakille sağlığına kavuştu. Bekar olan ve organ nakli yapılması gerektiği belirtildikten 4 gün sonra şans yüzüne gülen Nilüfer Yağmur da şifa buldu.

Her iki hastanın da acil olarak karaciğer beklediğini kaydeden Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Kılıç, “Nilüfer Yağmur isimli hastamız Hepatit B'ye bağlı karaciğer yetmezliği nedeniyle çok acil organ bekliyordu. Yoğun bakımda koma durumundaydı. Kadavradan çıkan organ hızır gibi yetişti” dedi.

Merve Koç'un ise Hepatit A'ya bağlı akut karaciğer yetmezliği nedeniyle organ beklediğini anlatan Doç. Dr. Kılıç, “Eğer zamanında uygun organ bulunmamış olsaydı hastamızı kaybedecektik” diye konuştu. Nakil yapılan iki hastanın durumunun da iyi olduğunu belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle