GeriSağlık Avrupa'nın gözü onda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  32
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Avrupa'nın gözü onda

Avrupa'nın gözü onda
refid:20975914 ilişkili resim dosyası

Dünya otomobil üretiminde 60 yılı geride bırakmıştı ki Türkiye'de ilk kez 'Devrim Arabaları' üretildi, talihsizlik sonucu çalışmadı. Türkiye'nin ilk uçağı Hürkuş ise 2013'de uçabilecek. Ancak öyle bir konu var ki tüm dünya Türkiye'nin izinden geliyor. İngiltere aynı operasyonu en erken 2 yıl sonra yapabileceğini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde, gerçekleştirilen ve dünyada bir ilk olması nedeniyle tıp literatürüne geçen rahim naklinin sonuçları yurt dışında da yakından takip ediliyor. Türkiye’de ilk, dünyada 16’ncı çift kol nakli ameliyatını da yapan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif Cerrahi Estetik Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. Ömer Özkan gerçekleştirdiği ameliyatı İngiliz Daily Mail internet sitesinde yer aldı. Haberde Türkiye'de yapılan ameliyattan bahsedilirken aynı zamanda, ilk nakil gerçekleştirilen hasta Derya Sert'in de sözlerine yer verildi.

/images/100/0x0/55ea9087f018fbb8f8883f8d

 

15 YILDIR ÜZERİNDE ÇALIŞIYORDU EN ERKEN 2 YIL SONRA HAZIR

 

Operasyonu İngiltere'de ilk gerçekleştirmeyi planlayan Richard Smith, rahim nakli üzerinde 15 yıldır çalıştığını belirtti. Dr. Smith ilk nakli 2 yıl sonra yapabileceğini de belirtti. İngiltere'de bir hastalık sebebiyle ya da doğuştan rahmi olmayan yaklaşık 15 bin kadın bulunuyor.

 

Türkiye'dekine benzer bir teknik kullanacağını açıklayna Smith, çalışmalarının kaynak eksikliği sebebiyle gecikme yaşadığını söyledi. Daily Mail'e konuşan Derya Sert ise "Eğer elimde sihirli bir değnek olsaydı şu an hemen hamile kalırdım. Sadece bebeğimi kollarımda tutmak, anne olmak istiyorum." dedi.

 


 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle