GeriSağlık Aşkın ömrüne sofra karar verir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşkın ömrüne sofra karar verir

Aşkın ömrüne sofra karar verir
refid:29932383-spot ilişkili resim dosyası

Akşam çok özel bir randevumunuz var ve haliyle biraz streslisiniz. Elektrik alındı mı alınmadı mı derken, kafa zaten allak bullak alıyor. Bari mideniz yardımcı olsun. Diyetisyen Emre Uzun’a göre sorunsuz bir akşam ne yediğinize dikkat etmelisiniz.

NE YENİR?

Mutlu hissetmeye yardımcı

Omega-3 yağ asitleri sadece kalp sağlığımızı korumuyor, aynı zamanda kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlıyor. Yapılan bilimsel çalışmalarda, Omega-3’ün yetersiz tüketiminin depresyon ve anksiyeteye neden olduğu saptandı. Bu nedenle ızgarada pişmiş bir somon, sakinleşmeye yardımcı olur.

Aşkın ömrüne sofra karar verir


Sebzelerin gücü adına

Buharda pişmiş sebzeler böyle akşamlarda favori... Sebzelerin pişirilmesi onları gaz yapıcı maddelerden arındırarak sindirimi kolaylaştırır. Havuç, kabak, yeşilfasulye gibi sebzeler, C vitamini ve magnezyum dolayısıyla stresi azaltarak, mutluluk hormonunun artmasına yardımcı olur. Hazmı da kolay olduğundan midede şişkinlik yapmaz.

Aşkın ömrüne sofra karar verir


Afrodizyak etkili

Afrodizyak sebze deyince ilk kuşkonmaz gelir akla. Beta karoten, C vitamini ve magnezyum içerdiği için gevşemenize ve mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olur.

Aşkın ömrüne sofra karar verir


Rahatlatır

Izgara et, linoleik asit içermesi nedeniyle stres hormonlarını azaltarak rahatlamaya yardımcı olur. Ayrıca az yağlı etlerin sindirilmesi daha kolay olacaktır.

Gülümsemek için

Buluşma stresli ve yoğun bir günün ardından gerçekleştiyse sofrada domates aranmaya başlamalı. İçerdiği beta karoten, likopen, C vitamini ve magnezyum sayesinde depresyona neden olan etkenleri azaltarak gülümsemeye yardımcı olur.

Aşkın ömrüne sofra karar verir


Çayla sakinleşin

Uyumadan önce önerdiğimiz papatya-melisa gibi bitki çaylarını buluşma gecesinde yemek sonrası tercih edebilirsiniz. Sakinleştirici etkisi vardır ve sindirime yardımcı olur.

Aşkın ömrüne sofra karar verir

NE YENMEZ?

Bu sefer olmaz

Sağlıklı beslenme deyince ilk akla gelen salatadır. Ama salata, her ne kadar lif yönünden zengin, az kalorili ve doyurucu etkiye sahip olsa da buluşma için tercih edilmesi gereken bir yemek değil. Sindirilirken çiğ sebzeler midede şişkinlik ve gaza sebep olabilir.

Kafeinden uzak dur!

Gazlı ve kafeinli içecekler midede şişkinlik yapacağı için ilk görüşme için uygun bir seçenek değil.

Aşkın ömrüne sofra karar verir


Yağa dikkat!

Şişkinlik hissinin azalması için az tuzlu besinler tercih edilmeli, salamura, turşu, konserve gibi tuz içeriği yüksek besinler tüketilmemeli. Midede uzun süre kaldığından kızartma, kavurma gibi yağ içeriği yüksek besinler şişkinlik hissini arttırır.

Pizzayla aşka ara verirsin

Pizza midede şişkinlik yaparak midede rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Karbonhidrat içeriği yüksek besinlerin tüketimi ayrıca halsizliğe de sebep olabilir. Karbonhidratlı yiyecekleri dengeli tüketmemiz ve sadece tek bir çeşide yüklenmemek önemli. Pizza üzerindeki sucuk, salam gibi yağlı şarküteri ürünleri de sindirimi zorlaştırarak, gaz sorunu yaşamanıza sebep olabilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle