GeriSağlık Artık yüzü gülüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Artık yüzü gülüyor

Artık yüzü gülüyor
refid:28244807-spot ilişkili resim dosyası

Yemek borusu gelişmeden dünyaya geldiği için bugüne kadar anne sütü ve mamayla beslenemeyen 9 aylık Melek bebek, iki zorlu ameliyat sonrası sağlığına kavuştu.

Geçirdiği ameliyatlarla yemek borusunun devamlılığı sağlanan Melek bebek, artık biberonla beslenmeye başladı. Zonguldaklı Horasanlı çiftinin evlendikten 5 yıl sonra sahip olduğu Melek bebek, 31 haftalık ve bin 900 gram dünyaya geldi.

Dünyaya gözlerini açar açmaz yemek borusu olmadığı tespit edilen Melek bebeğe, Ankara'da Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde doğumundan 15 saat sonra ilk operasyon yapıldı. Midesine ameliyatla hortum yerleştirilerek mide yoluyla beslenmesi sağlanan Melek bebek, 3,5 ay hastanede tedavi gördü.

6 aylıkken geçirdiği ikinci ameliyatla iki ucu birleştirilerek devamlılığı sağlanan yemek borusunun işlevini kazanmasının ardından, Melek artık ağızdan beslenebilecek duruma geldi. Kısa bir süre önce biberonla beslenmeye başlayan Melek bebek, emzik de alabiliyor.

"ÜÇ BİN DOĞUMDA BİR GÖRÜLÜYOR"

Melek bebeğin ameliyatını gerçekleştiren Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Eğitim Görevlisi Ayşe Karaman, yemek borusunun ağızdan alınan besinlerin mideye ulaşmasını sağladığını ancak hastanın doğuştan yemek borusunun bulunmadığını söyledi.

Böyle bir anomalinin üç bin doğumda bir görüldüğünü ancak Melek bebeğin midesi ve yutağı arasında kalan bölümde çok fazla açıklık bulunduğunu, buna da nadir rastlandığını dile getiren Karaman, şu bilgileri aktardı:

İKİ AMELİYAT SONRASINDA YEMEK BORUSU OLDU

"Hastamız prematüre doğmuştu ve aynı zamanda kalbinde de delik vardı. Akciğerleri yeterince gelişmemişti. Bu nedenle daha zorlu bir süreç yaşadı. Annesine bebeğin bakımını öğrettik. En önemli sorunlardan biri yutamadığı için tükürüğünü dışarı atmasıydı. Bunu da aspiratör yardımıyla hallettik."

Hastanın geçirdiği iki ameliyat sonrası artık yemek borusuna sahip olduğunu ve ağızdan beslenebilir hale geldiğini kaydeden Karaman, "Sağlığı şu anda çok iyi durumda. Yutmayı öğrenmesi için emzik verdik, çok keyifli bir şekilde emiyor. Ağızdan da beslenebiliyor" ifadesini kullandı.

Melek bebeğin annesi Nuray Horasanlı da çok zorlu bir süreç yaşadıklarını ama mutlu sona ulaştıklarını belirterek, "Kızım artık çok sağlıklı. Onu böyle görmek bizi çok mutlu ediyor" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle