GeriSağlık Antrenman rutini yaratmak neden önemli?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Antrenman rutini yaratmak neden önemli?

Antrenman rutini yaratmak neden önemli?

Düzenli bir egzersiz alışkanlığı yakalamak sporu yaşam biçimi haline getirmek için önemli. İşte bazı öneriler...

Spora yeni başlayanlar için düzenli bir egzersiz alışkanlığı yakalamak sporu yaşam biçimi haline getirmek için önemli. Spor alışkanlığını sürdürülebilir kılmak ve düzenli spor yapabilmek sporun önemini ve faydasını anlamaktan geçiyor. Sporun hayatınıza kattıklarını yakından gözlemleyerek ve sevdiğiniz antrenmanları yaparak düzenli bir egzersiz rutini oluşturabilirsiniz. Peki antrenman rutini yaratmak neden önemli?

Sağlıklı yaşamın ilk adımı

Antrenman rutini oluşturmak aslında sağlıklı yaşamakla eşdeğer. Öncelikle vücudunuzda hangi değişiklikleri istediğinize karar vererek ve spor amacınızı belirleyerek antrenman rutininizi düzenleyebilirsiniz. Antrenman rutinini oluşturan kişiler daha sağlıklı ve zinde bir yaşamı garantiliyor.

Antrenman rutini yaratmak neden önemli

Güçlü bacaklarınız olmasını istiyorsanız bacak egzersizlerine ve bacak kaslarını güçlendirecek olan sporlara yönelebilirsiniz. Koşu alanında kendinizi geliştirmek için düzenli olarak koşu antrenmanlarına katılabilirsiniz. Amacınızı belirlemek antrenman rutininizi oturtmanın ilk aşamasıdır.

Sporun tadını çıkarın

Yaptığınız egzersizlerden zevk alın. Sevdiğiniz egzersizleri yapmak antrenman rutini oluşturmanızı kolay kılar. Ayrıca egzersiz sırasında da asla sıkılmazsınız ve antrenmanınızın tadını çıkarabilirsiniz. Antrenmanlarınızdan zevk almak sizi hem daha kaliteli bir hayat yaşamaya sevk eder hem de istediğiniz hedefe kolayca ulaştırır.

Antrenman rutini yaratmak neden önemli

Uzmanlardan yardım alın

Kişisel eğitmenlerle birlikte çalışarak tamamen kişiye özel bir antrenman programı belirlemek daha kolay forma girmenizi ve güç kazanmanızı destekler. Uzmanların tavsiyeleri ile doğru yolda olduğunuzdan emin bir şekilde antrenman programınızı daha sürdürülebilir kılmanız da mümkün. Kişiye özel antrenman rutininizi yaratarak tek rakibinizin kendiniz olacağını ve bunun gelişiminize katkı sağlayacağını da unutmayın.

Kendinizi ilk başta çok zorlamayın

Antrenman rutini oluştururken kendinizi gereğinden fazla zorlayarak baştan yıldırıcı bir süreç içerisine girmek yerine yavaş ve emin adımlarla ilerlemek antrenmanlardan zevk almanıza ve vücudunuzun yeni antrenman stiline uyum sağlamasına olanak tanır. Kaslarınızı başlangıçta çok fazla zorlayarak sakatlıklara açık bir hale gelebilirsiniz.

Antrenman rutini yaratmak neden önemli

Antrenman günlerine sadık kalın

Antrenmanlarınızı düzenli hale getirmenin en basit yolu antrenman programınıza uymak ve antrenman programınızı ertelememek. Çok önemli bir durum oluşmadıkça egzersiz günlerinizi atlamayın ve egzersizlerinizi bir alışkanlık haline getirmeye çalışın. Sporu alışkanlık haline getirerek spor bağımlılığınızı artırabilir ve hem ruhen hem de fiziksel olarak kendinizi yenilenmiş hissedebilirsiniz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle