GeriSağlık 'Acilde nöbetin faydası olmaz'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Acilde nöbetin faydası olmaz'

'Acilde nöbetin faydası olmaz'
refid:27745783 ilişkili resim dosyası

Türkiye Acil Tıp Derneği Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldıray Çete, aile hekimliklerinde cumartesi günü nöbet tutulmasıyla ilgili, "Acil servisteki iş yükünü çok azaltmayacağını düşünüyorum. Kısmen etki olacaktır ama büyük bir etki beklemiyorum" dedi.

Prof. Dr. Çete, Sağlık Bakanlığının aile hekimliğinde nöbet hizmetiyle ilgili yayınladığı genelgeyle aile sağlığı merkezi ve toplum sağlığı merkezlerinde görev yapan hekim ve sağlık personelinin cumartesi günleri 08.00-16.00 veya 09.00-17.00 saatlerinde nöbet tutacağını belirtti.

ACİL SERVİSE FAYDASI OLMAZ

Uygulamanın ilk başta aile hekimlerine hafta içi ek mesai şeklinde olduğunu ancak gelen tepkileri dikkate alan bakanlığın bunu değiştirdiğini düşündüğünü ifade eden Çete, "Bu uygulamanın acil servislerin derdine merhem olacağını düşünmüyorum. Çünkü sadece cumartesi günleri bir destek var. Ayrıca meslektaşlarımız nöbet günlerinde çok yüksek oranda yardımcı sağlık kaynaklarının kullanımına ihtiyaç duyacak" dedi. Bazen görüntüleme, idrar veya kan tahlili yaptırmak gerektiğini anlatan Çete, birçok yerde bunlara erişimde sorun yaşandığını kaydetti.

AİLE HEKİMLERİNE DE CİDDİ İŞ YÜKÜ OLUR

Böyle hasta gruplarının cumartesi günleri ilk değerlendirmeleri aile hekimliklerinde yapıldıktan sonra yine acil servislere yönlendirileceğini ifade eden Çete, "Bu nedenle acil servisteki iş yükünü çok azaltmayacağını düşünüyorum. Kısmen etki olacaktır ama büyük bir etki beklemiyorum" diye konuştu.

Çete, 1-2 aile hekiminin çalıştığı aile sağlığı merkezlerinde nöbet günleri ciddi iş yükünün oluşabileceğini sözlerine ekledi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle