Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Tazyikli suyun içine biber gazı

Buse ÖZEL / bozel@hurriyet.com.tr
17 Haziran 2013
  Cildi kabartıyor saatlerce yanıyor

  Dün yine İstanbul'da uzun bir gece yaşandı. Gezi Parkı'na müdahalede bulunan polis yine yoğun olarak biber gazı, gaz bombası ve TOMA'lardan tazyikli su sıkarak Gezi Parkı için direnenleri uzaklaştırmaya çalıştı. Bu sırada sosyal medyada dolaşan ve tazyikli suya maruz kalan vatandaşların fotoğraflarında vücutlarında kabarcıklar olduğu görüldü. İşte o kabarcıklar yaratan suyun içine katılan madde ortaya çıktı. Oleoresincapsicum yani OC biber gazı. Ajanslardan geçen fotoğraflarda polisin TOMA aracının içine 10 litrelik bidonlardan biber gazını boşalttığı görülüyor. Bugün açıklama yapan İstanbul Valisi Avni Mutlu ise açıklamasında TOMA'dan sıkılan suyun içinde kimyasal madde olmadığını sadece ilaçlı su olduğunu söyledi.

  Vali Mutlu açıklamasında, TOMA'larda bazı araçlarda rengi koyu olan su da püskürtülüyor. Bu da ilaçlı bir sudur. Ancak hiç bir şekilde kimyasal nitelikli bir su değildir. Bugüne kadar da kullanılmıştır. Bunun kimyasal kullanıldı diye çarpıtılması tamamen acite etmeye yönelik davranışlardır. Bu tür suların önüne, göstericiler bile bana da su at diye rahatlıkla geliyor. Biz bunu sıkmak istemiyoruz, ama göstericiler de iyi biliyorlar ki bu suyun kimyasalla bir ilgisi yoktur.

  O SUYUN İÇİNDE NE VAR
  Polisin dün TOMA araçlarından sıktığı ve suyla karıştırılan solüsyonun ne olduğu ortaya çıktı. İnternetten pazarlanan ve 10 kg.'lık bidonlarda satılan solüsyonların içeriğinde oleoresincapsicum yani OC biber gazı var. Ürünün internet sitesinde İstanbul'da üretildiği sadece kurumsal ve satın almaya yetkili şirket, kamu, asker, polis ve jandarma gibi güvenlik güçlerine satıldığı şeklinde uyarı bulunuyor. Oleoresincapsicum isimli madde ciltte yanma, tahriş, kızarıklığa neden oluyor. Çok yüksek miktarda gazla temas edilmesi halinde deride yanıklar olabiliyor.

   

  Bu açıklamalardan önce Hürriyet.com.tr'nin telefonla ulaştığı İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ise "TOMA'lardan sıkılan suyun farklı bir su olduğu açıktır. Hekimler olarak endişeliyiz." dedi.  


   SUYUN İÇİNE BİBER GAZI KATILDIĞI BÖYLE GÖRÜNTÜLENDİ / FOTO GALERİ

   Ali Çerkezoğlu dün gece görülen vakalarla ilgili şunları söyledi:

     

  "FARKLI BİR SU OLDUĞU AÇIK"

   

  Alerjik reaksiyon olduğu açık, daha öncekilerden farklı olarak suyun temas ettiği yüzeylerde alerjik reaksiyon oluşuyor. Dün akşam onlarca kişi tespit ettiğimiz suya maruz kaldıklarında en az 2 saat süren bir alerjik reaksiyona maruz kaldılar yanık hissi veren ve elbiseleri çıkarmadıkları sürece süren bir etkisi var. İki saat sonra sonlanıyor.

   

  "BU KADAR YOĞUN BİBER GAZININ ETKİLERİ DÜNYADA DENENMEMİŞTİR"


  Bunu şu anda bizim tespit etmemiz mümkün değil. Bunu yetkililerin açıklaması gerekiyor. İçinde ne kullanıldığı, yasal mıdır, uluslararası normlara uygun mudur.

  Sıkılan gazın türü ile ilgili de bir bilgimiz yok çok ciddi riskler taşıyor artık onbinlerce gaz fişeği kullanıldı ve buna maruz kalanlarda nasıl etki yaptığı tıbben denenmemiştir. Bu miktarda, bu kadar bol, bu kadar sınırsızca biber gaz reva mıdır. Bu kadar yoğun kullanılması ve 20 gün boyunca buna aralıksız maruz kalınması insanlar üzerinde nasıl etki yapar bilmiyoruz. Bu konuda endişeliyiz hekimler olarak.

   

  HERKESE ÜCRETSİZ SOLUNUM TESTİ YAPILIYOR

   

  Türk Toraks Derneği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hikmet Fırat da, dernek olarak ücretsiz solunum testi yaptıklarını ve gaza maruz kalan herkesin solunum testi için başvurması gerektiğini belirtti.

  Doç. Dr. Fırat, gaz solisyonu uzun dönem kullanımında hiçbir sağlık sorunu olmayan insanlarda dahi solunum yetmezliğine ve ölüme neden olabileceğine dikkat çekti. Ayrıca gaz solisyonu fişeğinin yakından ateşlenmesinin çok tehlikeli olduğunu açıklayan Fırat, ciddi yanıklar ve alerjik reaksiyon ortaya çıkardığını açıkladı.

   

  /_np/0002/20500002.jpgOC VE CS GAZI BÖYLE ETKİ EDİYOR

   

  Emniyet Müdürlüğü'nün Türk Tabipler Birliği'ne yaptığı açıklamaya göre eylemlerde OC ve CS gazı kullanılıyor. Peki bu gazlar solunum sistemi, kardiyovasküler sistem, göz, deri üstünde ne gibi etkilere sahip.


   

  OC (OLEORESİNCAPSİCUM BİBER GAZI) VE CS (CHLOROBENZYLİDENEMALONONİTRİLE)’NİN SAĞLIK ÜSTÜNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?

  Solunum sistemi üstünde: CS’e bağlı olarak burun akıntısı, hapşırma, öksürme, nefes darlığı, akciğer ödemi, tüm gazlara bağlı farenjit, trakeit, astım atağı,

  Kardiyovasküler sistem üstünde: CS’e bağlı hipertansiyon, tüm gazlara bağlı kalp yetmezliği, beyin kanaması,

  Göz üstünde: OC’ye bağlı göz yaşarması, yanma, ağrı, kornea ödemi, göz ülserleri,
   
  Deri üstünde: CS’e bağlı kızarıklık, şişlik, yanma, bül (deride kabarcık), tüm gazlara bağlı cilt hastalığı olanların bulgularının ağırlaşması,

  Sindirim sistemi üstünde: CS’e bağlı tükrük artışı, karaciğer hasarı, tüm gazlara bağlı yutkunma güçlüğü, ağrılı yutkunma,

  Sinir sistemi üstünde: Tüm gazlara bağlı ajitasyon, anksiyete, histerik reaksiyon, panik atak gibi etkileri var.

   

  BİBER GAZI HAYVANLARI DA ÖLDÜRDÜ

   

  BU TRAVMADAN NASIL KURTULACAĞIZ

   

  BULANTI-KUSMA YARATAN GAZLAR VAR MIDIR?

   

  Evet, DM (chlorodihydrophenarsazine) daha az kullanılan bir ajan olup bulantı-kusma ve ishal yaratabilmektedir.


  GÖZ YAŞARTAN GAZLARIN UZUN DÖNEMDE KALICI ETKİLERİ VAR MIDIR?

   

  Gözlerde katarakt, glokom, akciğerde astım ve onun bir alt grubu olan RADS (Reaktif  Havayolu Disfonksiyonu Sendromu), alerjik dermatit, mutajenik ve karsinojenik etkiler çalışmalarda gösterilmiştir.

   

  ANADOLU AJANSI: SU BİLE ALERJİ YAPABİLİR

   

  Anadolu Ajansı'nın haberine göre Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kurt: "Su alerjisi, genelde vücut ısısından farklı ısıda (sıcak veya soğuk) temas eden suyun sıcaklığının etkisi ile oluşmaktadır. Ancak daha nadir olarak suyun kendisi de sıcaklıktan bağımsız olarak ciltte alerjiye yol açabilir” dedi.

   

  ESOGÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Allerji-İmmünoloji ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emel Kurt, bazı kişilerde vücut ısısından farklı ısıda su teması sırasında ciltte kızarıklık, kaşıntı, kabarıklıklık ve hatta nefes darlığı gibi şikayetlerin görüldüğü "su alerjisi"nin ortaya çıkabileceğini söyledi.

   

  Prof. Dr. Kurt, sayısı az da olsa bazı kişilerde su ile temas sonucu cilt alerjisi oluşabildiğini anlattı. "Su bile içsem yarıyor, kilo alıyorum diyenler olduğunu biliyoruz. Peki hiç 'su bile alerji yapıyor' diyen duydunuz mu?" ifadelerini kullanan Kurt, bu türde alerjik reaksiyonların genelde, havuz ya da denize dalma veya atlama sonrası, duş aldıktan sonra gerçekleştiğini kaydetti. 

   

  Dakika dakika Taksim: 350'ye yakın gözaltı Ankara'nın birçok yerinde müdahale var İzmir'de 'Gezi Parkı' protestoları

  Boğaziçi Caz Korosu da isabet aldı CHP il merkezi önünde arbede Akrepten plastik mermi

  Türkiye'den destek yağdı 8 gazeteci yaralandı İBB: Taksim'e 20 ağaç, 152 bin çiçek

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  17/06/2013 - 17:36
  antiseptik ilaç, gösterici mikrop kapmasın diye, malum yaralanma oluyor, açık yaradan enfeksiyonu engellieyen antiseptik ilaç o!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  17/06/2013 - 15:03
  acilllllllll tomaların zaman ve konum bilgileri gerekli romannnntizmalarıma iyi geliyiiiiiiiiiiii
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  17/06/2013 - 13:47
  Bir gercek varki oda devletin alehine yorum yapanlarin cogu gercekten cocuk. Hani okulda kiza asik olur koyunden kiz getirirya, o misal. Suan devlete karsi cikmak hoslarina gidiyor, alamadigi heyecani aliyor. 3 5 arkadasi tutuklandimi anneleri zincir kuruyor :) ama devlete karsi cikiyorsun iste...!
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  17/06/2013 - 5:51
  Az kaldı vali '' sıktığımız su okunmuştur, şifalıdır '' diyebilir.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  17/06/2013 - 4:40
  DÜNYA TIP BİRLİĞİ 'tıbbın tarafsızlık prensibine saygı gereği ve tüm sağlık çalışanlarının ne olursa olsun yardım ederken korunması gerektiğinden uyarıyoruz.Bu nedenle barışçıl protestoculara kullanılan orantısız gücün durdurulması ve ifade özgürlüğünün garanti altına alınması adına çağrı' yapmış!.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  17/06/2013 - 4:33
  Kimyasal degil'de Ilacli su imis. Ilac kimyasal degilmi yani??? Peki ilac ne ilaciymis acaba? Uyku ilaci falanmi??? Suyun icine neden ilac koyma geregi duydunuz??? Göstericiler "Banada su SIKIN" diye bagiriyorlarmis. Milleti kus beyinli zannediyorlar bunlar.
   ADnet  
  Reklam için
  Diğer Haberler
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding