Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Balık yağı beyni koruyor

Sağlık Servisi
20 Mayıs 2013
  Beyni koruyor

  Bilim adamları hamburger gibi yüksek yağlı ve zararlı yiyeceklerin kötü etkilerinden korunmak ya da tersine çevirmek için Omega-3 deposu, balık yağını önerdi.

  Çocuklara en çok verilen takviyelerden biri olan balık yağının bir faydası daha ortaya çıktı. 10 yıldan fazla süre yürütülen araştırmaya göre fast-food gibi yüksek yağlı yiyeceklerle beslenmenin, beyinde hücre doğumunu ve yeni sinir hücresi üretimini engellediği ortaya çıktı. Liverpool Üniversitesi'nden araştırmacılar, Omega-3 bakımından zengin olan balık yağının beyindeki beslenmeyi, öğrenmeyi ve hafızayı kontrol eden bölgeyi kontrol ederek negatif etkileri önlediği ortaya çıktı.

   

  KİLO VERMEYE YARDIMCI OLABİLİR

   

  Araştırmacılar, balık yağının zararlar üzerinde direk bir etkisi olmasa da yüksek yağlı diyetlerin yarattığı tahribatı tersine çevirebileceklerini belirtti. Dr. Lucy Pickavance ayrıca Omega-3'ün kilo üzerindeki etkisine de dikkat çekerek, "Vücut ağırlığı birçok faktörden etkileniyor ve bunların en önemlisi aldığımız besinler. Abur cuburlardan haddinden fazla şeker ve doymuş yağ almak sadece kilo aldırmıyor aynı zamanda metabolizmayı ve zihinsel gelişimi de etkiliyor. Bu değişimler beyin yapılanmasında, yeni sinir hücresi üretilmesinde ve obeziteye bağlı sinir sistemi hastalıklarında gözlenebiliyor." dedi. Omega-3'ü önerisinin bu etkiyi önlediği ya da tersine çevirdiği de uzmanlar tarafından belirtiliyor.

  Uzmanlar ayrıca Omega-3'ün kilo vermede bir etkisi olup olmadığını da araştırıyor.


   

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/05/2013 - 13:20
  Hamburgerin aslı bizim köfte ekmeğimizdir (Bizden Almanlara gitmiştir). Usulune göre yapılırsa (geleneksel pişirme) hiç bir tehlikesi yok.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/05/2013 - 13:18
  kril yağı daha iyi, tavsiye ederim..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  20/05/2013 - 13:11
  insan kime ve neye inanacagina sasiriyor, bazi yeni arastirmalara gore de balik yagi takviyesinin hicbir yarari olmadigini okudum gecenlerde.. en iyisi taze somon baligi yemek..
   ADnet  
  Reklam için
  Diğer Haberler
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding