Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

Hürriyet'i Takip Et

Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

‘Ertesi gün hapı’nı yanlış anlıyoruz

Nurettin KURT / ANKARA
30 Temmuz 2012
'Ertesi gün hapı' değil

Kürtaja sınırlama getiren yasal düzenleme üzerindeki tartışmalar devam ederken, kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Prof. Dr. Tansu Küçük, “Acil korunma yöntemleri için başvurularda eskiye oranla yüzde 30’lara varan bir artış yaşanıyor” dedi.

Prof. Küçük, hap kullanımında kadınların eğitilmesi gerektiğine dikkat çekerek Hürriyet’e şöyle konuştu:  “Sağlık Bakanlığı’nın ‘ertesi gün hapı’nı ücretsiz verme kararı doğru gibi görünüyor. Ama hapın adı yanlış konulmuş, kadınların çoğu gerçekten bu hapın ertesi gün alınması gerektiğini sanıyor. Oysa ne kadar erken alınırsa etkisi o kadar fazla oluyor.”

İlişki sonrası hap

“Ertesi gün hapı yerine ‘İlişki sonrası hap’ olarak isimlendirilmeleri daha uygun olurdu. Bu tür haplar ilişkiden sonra 12 saat içinde alındıklarında en etkilidir ve koruyuculuğu yüzde 90 civarındadır. İkinci güne kalırsa yüzde 75, üçüncü güne kalırsa yüzde 58 etkilidir. Üç günden sonraki kullanımlarda etkili olmayacağı kabul ediliyor. Bu yöntemin kullanıma sunulma nedeni ‘korunmayın, nasıl olsa bu haplar gebeliği engelleyecektir’ mesajı vermek değildir. İstenmeyen bir ilişki olduğunda (tecavüz gibi), ya da bir yöntem kullanılmakta iken aksilik olduğunda ek yöntem olarak kullanılmalıdır.”

Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
30/07/2012 - 19:10
ERTAN YILMAZ, kardesim dogru turkce kullanin diye herkesi azarliyorsun ama yorumuna bakarsan son cumleyi dusuk kurmussun:.((
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
30/07/2012 - 11:33
Neden yanlış anlayalım, prospektüsleri okuyoruz fakat ifade şekli belirtildiği gibi düzeltilebilir. Ayrıca kutularda kaç adet kullanılması gerektiği yazmıyor. Bu konuda bilgi verilmeli.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
30/07/2012 - 10:26
Yorum yazmadan önce Türkçe'yi ve noktalama işaretlerini öğrenseniz iyi olur. Ayrıca noktalama işaretleri çoğu dilde mevcut. Başkalarının yorumunuzu okumasını ve anlamasını istiyorsanız bunlara dikkat edin. Yok hayır okunmasın diyorsanız yorum neden yapıyorsunuz?
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
30/07/2012 - 10:13
bu hap avrupada yillardan beri sorunsuzca kullaniliyor, alindiktan sonra gercekten kadini telef ediyor.ama kurtaji onlemek icin en iyi yollardan birisi.
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
30/07/2012 - 9:56
Malden Atanasov; Senin Türkçeni sevsinler :)
Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
30/07/2012 - 9:45
adamın anlattığı zaten prospektüs de yazıyor. okuma da mı bilmiyosunuz kullandığınız şeyden haberiniz yok
 ADnet  
Reklam için
Diğer Haberler
© Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding