GeriKelebek Sağlığınızla ilgili yeni kararlar alın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sağlığınızla ilgili yeni kararlar alın

Sağlığınızla ilgili yeni kararlar alın
refid:3727295 ilişkili resim dosyası

Yeni yılın bu ilk günlerinde kendinizle ve yakınlarınızla ilgili bazı kararlar vermiş olabilirsiniz. Yeni yıl, insanın hayatında bir defteri kapatıp yenisini açması için iyi bir bahanedir. Gelin zaman kaybetmeden önlemlerinizi alın. İşte sağlıklı bir yıl için öneriler...

Sorunları hafife almayın

Bazı önemli hastalıklar, sıradan sağlık sorunlarının belirtileriyle ortaya çıkarlar. Örneğin en yaygın sorun olan baş ağrıları beyin tümörünün habercisi olabildikleri gibi; sinirsel gerginlik, sindirim sisteminde sorunlar, göz bozukluğu ve daha nice sorundan kaynaklanabilir. Baş ağrılarını, özellikle de sürekli olanları ihmal etmeyin.

Kalp krizi, kendini basit sindirim zorluğu ve gaz sancılarıyla da belli edebilir. "Gaz sancısıdır" deyip, gaz giderici
/images/100/0x0/55ea8e0df018fbb8f8879c63
ilaçlarla yetinmek her zaman akıllıca bir davranış olmayabilir. Sorun bir türlü giderilemiyorsa, bir doktora başvurmalısınız.

Gribe yakalanacak mısınız?

Yılın bu mevsiminde söz ne zaman sağlıktan açılsa, gribe yakalanma ihtimalleri gündeme gelir. Kimi zaman soğuk algınlığına yakalanan kişiler "Grip oldum" diyerek herkesi yanıltırlar. Oysa soğuk algınlığı ile gribi birbirinden ayırmak gerekir. Grip aşısı olduktan bir süre sonra soğuk algınlığına yakalananlar, aşının bir yararının olmadığını düşünebilirler. Oysa grip aşısı soğuk algınlığına yakalanmayı önlemez. Grip, sürekli çoğalıp yayılan virüslerin sonucunda ortaya çıkar. Bulaşıcıdır ve iyi tedavi edilmezse, daha ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Kilo vermek isteyenlere öneriler

Yeni yıl, hafta başı, tatil başlangıcı gibi belirli günler; hayatınızda ve alışkanlıklarınızda değişiklik yapmak için en uygun zamanlardır.Eğer gerçekten kilo vermek istiyorsanız, uzmanların beş önerisini yerine getirin.

1. Kendinizi fazla zorlamadan kaç kilo verebileceğinizi hesaplayın.

2. Bünyenize uygun bir diyet programı bulun.

3. Durumunuzu sürekli kontrol edin.

4. Hoşunuza giden faaliyetlerle oyalanın, egzersiz yapmayı unutmayın.

5. Kilolardan kurtulunca moralinizin ne kadar düzeleceğini düşünün.

Bir bardak suyun mucizesi

Tıp uzmanları, sağlıklı yaşayabilmek için bol bol su içmenin ne kadar gerekli olduğunu her fırsatta tekrarlıyorlar. Ancak içilmesi gereken suyun miktarı hakkında bir karara varmak güç. Uzmanlara göre günde 1.5-2 litre su içilmesi uygun. Ama genelde içilecek su miktarını kişilerin kendi isteklerine göre kararlaştırmaları isteniyor.

Temiz olmak koşuluyla, musluk suyu da şişe suyu da vücut için aynı derecede yararlıdır. Çay ve kahveyle vücuda giren suyun sade sudan bir farkı yoktur. Bazıları çayın su yerine geçmeyeceğini iddia ederler, bu doğru değildir.

Bebekler de diş gıcırdatır

Diş gıcırdatmak, aslında yetişkinlerin öfkelerini dışa vurmamak amacıyla baş vurdukları bir yöntemdir. Ama yeni diş çıkarmaya başlamış bir bebeğin ağzındaki birkaç dişi gıcırdatıp durması, şaşırtıcı olabilir. Pediyatri uzmanları, bebeklerin zaman zaman kendilerini rahatlatmak için dişlerini gıcırdattıklarını belirtiyorlar. Bu nedenle bebeğiniz ikide bir dişlerini gıcırdatıyorsa, telaşlanıp üzülmeyin. Bebeklerin de kendilerine özgü merakları ve zararsız alışkanlıkları olabilir. Diş gıcırdatmak da bunlardan biridir.

Altıncı ayda katı mamalara başlayın

Genç anneler, bebekleri bir yaşına yaklaşmadan onlara katı yiyecekler vermekten kaçınırlar. Bebekler, adeta püre yemeye mahkum edilirler. Oysa uzmanlara göre, altıncı ayını dolduran bebeği yavaş yavaş katı yiyeceklere alıştırmak gerekir. Bebeği ne kadar uzun süre ezilmiş yumuşak besinlerle beslerseniz, onun katı yiyecekleri benimsemesi o kadar zorlaşır. Altıncı ayını dolduran bebeğin mamalar dışında başka yiyeceklerle tanışma zamanı yaklaşmış demektir. Bebeğin ağzında diş olmasa bile beyaz peynir, yumuşak kurabiye gibi yiyecekleri ağzına alıp yemeye çalışmasına izin verilmeli.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle