GeriKelebek Saftirik tatilden ne umuyor ne buluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saftirik tatilden ne umuyor ne buluyor

Saftirik tatilden ne umuyor ne buluyor
refid:21354067 ilişkili resim dosyası

Jeff Kinney’in resimli romanları beyazperdeye aktarılmaya devam ediyor. Kitap rafları, kasım ayında piyasaya çıkacak olan yedinci kitap The Third Wheel’ı beklerken, sinemalarda üçüncü ve dördüncü kitaplardan senaryolaştırılan ‘Saftirik Greg’in Günlüğü: İşte Şimdi Yandık’ var. Film, Saftrik’in yaz tatili hikâyeleri üzerine kurulu.

Çocuklar kendilerine göre tatil hayal ederken, çocuklarının büyüdüğünü fark edemeyen ya da belki de tam da bundan korkup panik olan anne babalar birlikte tatil planı yapar hep.
İşte filmde Greg’in başına gelen de tam bu.
Greg okul tatilinin keyfini arkadaşları ve video oyunları ile çıkartma planları yaparaken babası, bir baba oğul tatiliyle geliyor önüne.
Greg’in hayalleri suya düşüyor haliyle.
Ama Greg, peşinde olduğu Holly ve kankası Rowley ile daha fazla vakit geçirmek için kendine bir iş icat ediyor.
O arada ev ahalisine bir de köpek katılmış durumda (filmin orijinal başlığı buradan geliyor tabii).

İKİ FİLMDE 150 MİLYON DOLAR HASILAT

2010 yılında vizyona giren ilk Saftirik filmi dünya çapında 75 milyon dolar hasılat elde etmişti.
Ertesi yıl gösterilen Rodrick Kuralları da ilk filmden aşağı kalmadı.
Bu ikinci filmde kamera arkasına David Bowers geçmişti.
Animasyon kökenli yönetmenin seriye getirdiği mizah anlayışı ve küçük dokunuşlar bu filmde de devam ediyor.
Jeff Kinney’in çocuk kitapları serisinden yapılan uyarlama senaryosunuysa Maya Forbes, Gabe Sachs, Wallace Wolodarsky üstleniyor.

İKİ KİTAP BİR ARADA

Greg ve izciler üçüncü kitap The Last Straw’da var, ailenin sevimli köpeği Sweetie üçüncü kitapta okuyucunun karşısına çıkıyor ama dördüncü kitap The Dog Days’de de Greg ile olmaya devam ediyor.
Bu ve benzeri sahneler üçüncü ve dördüncü kitabın beraber senaryolaştırıldığının ipuçları.
İkisi bir arada işlenmiş olsa da film, ismini serinin dördüncü kitabından alıyor.
‘Saftirik Greg’in Günlüğü: İşte Şimdi Yandık’ filminin gücünün bir kısmı kitaplardan geliyorsa bir kısmı da oyunculardan gelmekte.
Başrolde önceki filmlerde de Greg olarak seyrettiğimiz Greg Heffley var.
Yan roller Steve Zahn, Robert Capron ve Devon Bostich’in komediye katkıları büyük.
Bu kez senaryo ilk iki filme göre biraz zayıf olsa da Saftirik’in hikâyelerinin her zaman bir çekiciliği ve albenisi var.
Burada en can sıkıcı durum, Saftirik’in tatil başlangıcının komedisinin yapıldığı filmin bizde okul tatilinin bitmesine sayılı hafta kala vizyona giriyor olması.
İdare edeceksiniz artık, neyse ki her şeye rağmen bu üçüncü filmin de verdiği keyif ve kahkaha da yerinde.


DIARY OF A WHIMPY KID: DOG DAYS
SAFTİRİK GREG’İN GÜNLÜĞÜ: İŞTE ŞİMDİ YANDIK
Yön: David Bowers
Oyn: Zachary Gordon, Steve Zahn, Robert Capron, Devon Bostich
Tür: Komedi
Süre: 94 dk.


HAFTANIN DİĞER FİLMLERİ


Bourne gitti Cross geldi

BOURNE’S LEGACY
BOURNE’UN MİRASI
Yön: Tony Gilroy
Oyn: Jeremy Renner, Edward Norton, Rachel Weisz, Donna Murphy

 

Akdeniz’den baygın bir şekilde çıkarılan ajan Jason Bourne ile 12 yıl önce tanışmıştık. 3 film boyunca hayatta kalma mücadelesini ve kimliğini bulma yolcuğunu izlediler. Bourne’un Mirası hayatta kalmak için savaşmak zorunda olan yeni bir ajanı izleyiciyle tanıştırmak için perdeyi yeniden açıyor. Ama bu kez Matt Damon yerine yeni bir yüz, Jeremy Renner ile. Yönetmen koltuğunda ilk üç filmin senaristi Tony Gilroy var. Yeni dünya düzeninde, yeni bir casusluk programının içindeki ajan Aaron Cross, karlar altında dağlık bir bölgede yaşam mücadelesi veriyor. Her gün düzenli olarak fizik ve  zekasını kuvvetlendirecek ilaçlar kullanıyor. Ona verilen görevin tam olarak ne olduğunu bilmeden ilerliyor. Ta ki, programı düzenleyenlerin onu ortadan kaldırması gerektiğini öğrenene dek. Tıpkı Jason Bourne’un yaşadıkları gibi, bir yandan başına gelenleri anlamaya çalışırken bir yandan da hayatta kalmaya çalışıyor. Yanında başarılı ve güzel doktor Marta var. ‘Bourne’un Mirası’ serinin ilk üç filmine oranla daha az aksiyon sahnesi içeriyor. Bu durum aksiyon severler için bir dezavantaj, kabul. Ancak senaryo öylesine ince ki, sürekli bir merak duygusu ve gizem sizleri sarmalıyor, bir an olsun filmden soğutmuyor. Özellikle karlı ve dağlık bir bölgede geçen ilk yarım saatte oluşturulan atmosfer ve Renner’in canlandırdığı Aaron Cross’a olan merakımız yeterince tatmin edici. Filmin başrollerinde Jeremy Renner, Rachel Weisz, Edward Norton, Stacy Keach ve Oscar Isaac var.

/images/100/0x0/55ea9ebbf018fbb8f88be68b

Düşen uçakla yayılan tehlike

KORKU KAPANI
Yön: Johannes Roberts
Oyn: Noel Clarke, Colin O’Donoghue, Antonia Campbell Hughes
Tür: Korku


Londra’nın tam ortasına gizli bilgiler taşıyan bir kargo uçağı düşüyor. Tüm araştırmalara rağmen kazanın sebebi bulunamazken tüm kargo, şehrin dört bir yanına yayılmış durumda. Diğer yanda şehrin içinde olduğu bu durumdan habersiz olan Charlie ve Shelley, ani ayrılık kararı sonrası kiralık bir depoda eşyaları bölüşüyor. Yanlarında en iyi arkadaşları Mark ve Nikki de var. Fakat bir anda elektrikler kesiliyor ve uzun koridorlarla birbirine bağlı olan depolarda mahsur kalıyorlar. Daha da kötüsü peşlerinde onları bir bir avlayan gizemli bir avcı var. Şehirde panik ve korku hakimken, bir alanda kapana kısılıp kalan bu arkadaş grubu, esrarengiz yaratıklarla baş etmek zorunda kalıyor.


Woody Allen takıntılı film

PARİS MANHATTAN
Yön: Sophie Lellouche
Oyn: Alice Taglioni, Patrick Bruel, Marine Delterme,
Woody Allen
Tür: Dram
Süre: 77 dk.


Wood Allen’a takıntılı olan bir eczacı düşünün. Alice, Allen’ın tüm filmlerini ezbere bildiği yetmezmiş gibi, yönetmenin kendisini de kafaya takmış durumda. Bir gün Victor adında bir adamla tanışıyor ve Victor’ın hayatında hiç Woody Allen filmi seyretmediğini öğreniyor! Alice başta bu sıradan görünen adamla hiç anlaşamayacağını düşünse de, Victor onu haksız çıkartacak. Woody Allen’ın filmlerine göre hayatını şekillendiren bir kadının etrafında dönen Paris Manhattan’ın bir de sürprizi var; kendisine hayran olan yönetmenin filminde kısa bir rolde de olsa karşımıza çıkan Woody Allen.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle