GeriKelebek Sadakat Treni Hasankeyf yolunda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sadakat Treni Hasankeyf yolunda

Sadakat Treni Hasankeyf yolunda
refid:6978138 ilişkili resim dosyası

Hasankeyf’e Sadakat Treni, iki yıl aradan sonra Doğa Derneği, Atlas Dergisi ve Doğa Turizm işbirliğiyle tekrar sefere çıkıyor. Ilısu Barajı’nın yok edeceği 12 bin yıllık şehir Hasankeyf’e gönül verenler bu trende buluşacak. Tren yolcularını 29 Ağustos akşamı İstanbul Haydarpaşa Garı’ndan, 30 Ağustos sabahı ise Ankara Garı’ndan alacak. Konserler, söyleşiler eşliğinde ertesi gün Hasankeyf’e varacak grup, 2 Eylül’de İstanbul’a dönecek.

Kültür ve doğa festivaline dönüşecek Hasankeyf’e sadakat yolculuğu için Devlet Demir Yolları’ndan özel tren kiralanıyor. Kuşetli ve pulman seçenekleri olan trenin özel toplantı vagonunda sunuş ve söyleşiler yapılacak, "tren partisi" düzenlenecek ve müzik dinletileri olacak. Yolculuk, yüzyıllardır Dicle Vadisi’nde yükselen Hasankeyf’in sular altında kalmaması için Atlas Dergisi Genel Yayın yönetmeni Özcan Yüksek, Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken ve çok sayıda uzmanın rehberliğinde yapılacak.

VARDA KÖPRÜSÜ’NDE MOLA

Yol boyunca bir ucundan diğer ucuna geçilecek olan Anadolu coğrafyası, bozkırlar, Toros Dağları, iklim değişikliği ve Hasankeyf hakkında bilgiler verilecek. Yaklaşık otuz beş saat sürecek tren yolculuğu belirlenen özel rota üzerinden
/images/100/0x0/55ea0fd9f018fbb8f868d546
yapılacak. Varda Köprüsü gibi olağan tren yolculuklarında durulmayan noktalarda molalar verilecek. Hasankeyf’te Dicle Nehri kenarında geçirilecek gecenin ardından bölgeye veda edilerek geri dönüş yolculuğuna geçilecek. Tren, 2 Eylül Pazar akşamı İstanbul’a varacak.

AMAÇ, KAMUOYUNU UYARMAK

12 bin yıllık tarihin simgesi olan Hasankeyf, Ilısu Barajı nedeni ile yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Yılda en fazla 300 milyon dolarlık enerji üretecek olan baraj projesi için Avusturya, Almanya, İsviçre ve Türk şirketlerine en az 1,2 milyar Euro ödenecek. Ancak bunun için bu üç ülkedeki ve Türkiye’deki bankaların kredi vermeleri gerekiyor. Hasankeyf’i korumak isteyen gönüllüler yıllardır yürüttükleri kampanyalarla Avrupa kamuoyunu uyarıyor. Bankaların vereceği kredinin tarihi yok edeceğini duyuruyor. Bu kampanyalar sonucunda İsviçre bankası ZKB projeden çekildi.

Türkiye’de de barajın yapılmasına karşı çıkan 45 bin kişinin katıldığı Hasankeyf’e Sadakat Kampanyası büyüyerek devam ediyor. Öte yandan, Hasankeyf’e bir kaya yığını gözüyle bakılmaması gerektiğini, bir insanlık abidesi olduğunu savunan dava Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nce değerlendiriliyor.

Bu konuda kampanya yürüten kuruluşlar barajın yapılmasıyla binlerce yıldır bölgeye hayat veren Dicle Nehri’nin eskisi gibi akmayacağını, doğa tahrip olurken sular altında kalacak Hasankeyf’in de boğulacağını söylüyor. Gezi konusunda ayrıntılı bilgiyi 0212 252 56 76’dan ulaşabileceğiniz Özge Gürsoy ya da www.dogaturkiye.com web sitesinden alabilirsiniz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle