GeriKelebek Saç sihirbazından Türk sarışınlarına öneriler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saç sihirbazından Türk sarışınlarına öneriler

Saç sihirbazından Türk sarışınlarına öneriler
refid:11501971 ilişkili resim dosyası

Çok yakışıklı, çok karizmatik. Germinal, Karanlıkta Dans, Amelie, Mesrine gibi filmlerde saç tasarımı yaparak meşhur oldu. Monica Belucci, Elizabeth Hurley, Vanessa Paradis, Diane Kruger ve Uma Thurman gibi yıldızların kuaförü. John Nollet, Aralık 2008’de kıymetli malzemelerini sakladığı özel üretim Louis Vuitton sandığını alarak bir dünya turuna çıktı. Paris’ten başladı, her ülkede Park Hyatt otellerinde kadınlarla buluşup saçlarını tasarlıyor.

Dubai, Milano, Moskova’dan sonra İstanbul’a geldi. 29 Nisan’a kadar Park Hyatt İstanbul Maçka Palas’da özel randevuyla İstanbullu kadınlara saç tasarlayacak ve saç aksesuvarları koleksiyonunu tanıtacak. İstanbul’a geldiği gün sorularımızı yanıtladı.

1970’te Fransa’nın doğusunda tüccar bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Kadınları güzelleştirmeye karşı büyük bir ilgisi olduğunu yedi yaşında fark etti. Şöyle anlatıyor: "Annem ve anneannemin kuaföre gidip döndükleri bir gün var ki, hiç unutmam. Döndüklerinde ışık saçıyorlardı. Biri onları büyülemişti sanki. Ben de bu işi yapmak istiyorum dedim."

John Nollet yaşı büyüdükçe kadınları mutlu etmenin başka yolları da olduğunu anlamış elbette... Ama kuaförlükten vazgeçmemiş. Çünkü: "Saç benim için bir tutku. Saçın maddesine aşığım. Ufak dokunuşlarla inanılmaz formlara girebiliyor."

11 yaşında yaz tatillerinde kuaför salonlarında çalışmaya başladı. Zengin ailesi, buna içerledi ama engel de olmadı. Kuaförlükle ilgili bir meslek lisesini bitirdi, Fransa’nın güneyine, Montpellier’ye taşındı. Komşusu Montpellier Operası’nın baş koreografıydı. Onun sayesinde operacıların saçlarını tasarlamaya başladı. Kazanova’nın Dönüşü filminde figüranlık yapan opera dansçılarının saçlarını taramak için sete gittiğinde karar verdi: Opera, tiyatro ve sinema için çalışacaktı. İlk önemli işini üç yıl sonra aldı. Germinal filminde çalıştı. Sonra filmler filmleri, oyunlar oyunları getirdi.

Yıldızlar en özel günlerinde saçlarını John Nollet’ye emanet ediyordu: "Cannes, Altın Küre, Oscar gibi törenlerden önce yıldızlarla otel odalarında buluşuyorduk. Bu bana bir fikir verdi. Ünlü olmayan insanlara da benzer anlar yaşatabilirdim. 2002’de kendime bir kabin açtım. Randevuyla çalışıyorum, bir günde en fazla iki kişiyi ağırlıyorum. Şimdi üç otelde üç kabinim var. Dünya turnesi fikri de böyle aklıma geldi. İstanbul’dan New York, Chicago, Buenos Aires, Şanghay, Tokyo, Sidney ve Londra’ya gideceğim."

John Nollet turne için Louis Vuitton’u aradı, malzemelerini koymak üzere tasarladığı sandıkları onlara yaptırdı. Projenin ev sahibi Park Hyatt Otelleri. L’Oreal’in Kerastase saç ürünleri de bir başka sponsor.

John Nollet gittiği her ülkede haute couture saç aksesuvarları koleksiyonunu da tanıtıyor. Bu koleksiyonun hikayesi de enteresan: "Starlara yetişemiyorum. Bazen ben Paris’teyken acil bir telefon alıyorum. İki gün sonra özel bir geceye katılacağım, saçıma ne yapayım diye soruyorlar. Hemen bir aksesuvar postalıyorum, sorun çözülüyor."

BANA GELMEK İÇİN ALTI AY PARA BİRİKTİREN VAR

Özel jeti olan müşterilerim de var bana gelmek için altı ay para biriktiren de. İki ayda bir sıradan kuaföre gelmektense yılda bir bana gelmeyi tercih ediyor. Çünkü benim kestiğim saç en az altı ay, en fazla bir yıl dayanıyor.

TIRAŞ OLMAKTAN VAZGEÇTİM

Bazı moda tasarımcılarının giyinmekten vazgeçmesi gibi ben de saçlarımı kesmekten ve tıraş olmaktan vazgeçtim. Terzi kendi söküğünü dikemez. Kendimle ilgileneceğime, müşterilerime daha fazla zaman ayırıyorum.

Günümüzde herkes pratik saç kesiminin peşinde. Çok iyi bir saç kesiminiz varsa yataktan kalkıp sokağa çıkarsınız. Fakat bu yıl sofistike saçlar, aksesuvar ve postişler geri döndü. Kadınlar 18. yüzyıldaki gibi kafalarına gemi koymasalar da aksesuvar takacaklar.

TEPEDEN UCA SARI OLMAYIN, KADEME KADEME BOYATIN

Esmer tenli kadınların sarı saçlı olmak istemesini doğal karşılıyorum. Ancak tepeden uca kadar sarı olmamalarını öneririm. Eğer kademe kademe, yelpaze gibi açılan bir sarı tonunu seçerlerse daha doğal durur.

UZUN SAÇ DA KISA SAÇ DA HERKESE YAKIŞIR

Müşterilerimin yüzde yirmisi erkek. Herkesin hikayesini öğrenip ona göre saç yapıyorum. Uzun saçlı birini saçlarını kısaltmak için asla zorlamam. Çünkü bence uzun saç da kısa saç da herkese yakışır. Yeter ki kesmesini bilin.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle