GeriKelebek Rus hasta şifayı Türkiye'de buldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rus hasta şifayı Türkiye'de buldu

Rus hasta şifayı Türkiye'de buldu
refid:25982577 ilişkili resim dosyası

Rusya’da bir konfeksiyon fabrikası müdürü olan Natalia Pronicheva (42), kanser ön tanısına rağmen, fazla kiloları nedeniyle ülkesindeki doktorlar tarafından ameliyat edilemeyince, Türkiye’ye geldi. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Doç. Dr. Fatih Güçer, rahimden kaynaklanan yaklaşık 8 santimetre çapındaki miyomu ameliyat robotu Da Vinci ile çıkardı. Hasta ertesi günü taburcu oldu.

İki çocuk annesi Pronicheva’nın şikayetleri 2013 Aralık ayında başladı. Sürekli kanamaları vardı. Doktorlar 1.5 ayın sonunda kanser olduğunu ve derhal ameliyat edilmesi gerektiğini söyleyebildi. Ancak kiloları nedeniyle açık ameliyat riskliydi. Yapamayacaklarını söylediler.

Rus hasta şifayı Türkiyede buldu
Biyopsiler kanser ön tanısını işaret ediyordu. Pronicheva’nın hastalığı, zayıflamasını bekleyemezdi. Ne yapabileceğini araştırmaya başladı. Bir tanıdığının önerisiyle Anadolu Sağlık Merkezi’ne ulaştı. Doç. Dr. Güçer, hastanın geldiğinde kanaması nedeniyle kan değerlerinin düşük olduğunu belirterek, “Hastanın kan değerlerini yükselttikten ve kanamasını bir miktar azalttıktan sonra ameliyatını planlı ve programlı şekilde yaptık. Ameliyattan evvel, kardiyoloji muayenesi, solunum fonksiyon testi gibi bir takım ön hazırlıkları tamamladık. Çünkü hasta standartların üzerinde bir kiloya sahipti. Ameliyatta da verdiğimiz pozisyondan dolayı akciğerde meydana gelen baskı oksijenlenmeyi azaltacaktı. Belki bir kalp yetmezliği sorunu vardı. Hiçbir şeyi şansa bırakmadık” dedi.

ROBOTLA AMELİYATI TERCİHİ

Ameliyatı robotik cerrahiyle yapmayı tercih eden Doç. Dr. Güçer, “Kilolu hastayı bir kesi ile ameliyat ettiğiniz zaman bu kesinin iyileşme süreci çok uzun. çünkü yağ dokusundan sızan sıvılar yara kapanmasını geciktiriyor. Bunun üzerine gelecek tesadüfi bir enfeksiyon yarayı kapanamayacak hale getirebiliyor. Ayrıca hastanın günlerce hastanede kalmasını gerekecekti. Ama robotik cerrahiyle 8 mm-10 mm arasında, biri göbek deliğinde olmak üzere toplam 5 küçük delik açtık. Böylece yara yeri enfeksiyonu olmamasını sağladık. Robotik cerrahinin bu hastadaki en büyük yararı iyileşme sürecinin sorunsuz şekilde sonuçlanması oldu. Çabuk toparladı ve ertesi günü taburcu ettik” dedi.

MEĞER KANSER DEĞİLMİŞ

Hastada görülen tip miyomların gerçek tanılarının ancak ameliyattan sonra konabildiğini anlatan Doç. Dr. Güçer, “Kanserlerin değişik tipleri var. Özellikle sarkom dediğimiz tipler bu şekildeki miyomların altından çıkabiliyor. Bizim ön tanımız sarkom olabileceği yönündeydi. Fakat ameliyat esnasında ve sonrasında yapılan patolojik incelemede kanser olmadığı ortaya çıktı. Bu hasta kendi ülkesinde boşu boşuna günlerce kanamayla ve kanser korkusuyla yaşadı. Fakat bizim yaptığımız cerrahi sonrasında ekstra hiçbir tedaviye ihtiyacı olmayacak şekilde taburcu edildi” dedi. Prof. Dr. Güçer, Da Vinci robotla ameliyat olmak için yurtdışından çok fazla yabancı hasta geldiğini de sözlerine ekledi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle