GeriKelebek Romatizma deyip geçmeyin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Romatizma deyip geçmeyin

Romatizmayı hep ileri yaş hastalığı sanıyoruz. Halbuki küçük çocuklar hatta bebeklerde bile romatizma görülebilir. Romatizma, eklemlerde kötü özellikli iltihaplı sıvı birikmesi anlamına geliyor. Romatizmal hastalıklar, MÖ 8000 yılından beri bilinseler de aydınlığa kavuşması son 20-25 yılda oldu.

l Romatizma kronik bir hastalık mı?

Romatizmal hastalıklar genel olarak kronik (süreklilik gösteren) hastalıklardır. Yani bir kişiye romatizmal hastalık tanısı konduğunda, kişi bu hastalıkla yaşamayı öğrenmeli. Ama bu korkutmamalı. Sürekli ve düzenli olarak hekim takibinde olunması ve uygun ilaç kullanılmasıyla önemli oranda başedilebilir.

l Romatizmal hastalıklar kaç çeşittir?

Romatizmal hastalıklar deyince geniş bir hastalık grubu akla gelir. İltihaplı eklem romatizmaları, omurga romatizmaları, gut, Behçet Hastalığı, Ailesel Akdeniz ateşi, kireçlenme (osteoartrit), damar romatizmaları (vaskülit), fibromiyalji sendromu (yumuşak doku romatizması) gibi sayamadığım birçok hastalık romatizmal hastalıklar sınıfına girer.

l Her eklem ağrısı romatizma mıdır?

Elbette değil. Çoğu romatolojik hastalıkta ağrıya ek olarak eklemde şişlik, hareketlerinde kısıtlılık ve özellikle güne başlarken eklemlerinde sertlik hali söz konusudur. Toplumumuzda çoğunlukla romatizma kelimesi ağrıyla eşdeğer şekilde kullanılsa da bu doğru değil.

l İltihaplı eklem romatizması dışında da başka romatizma çeşitleri var mı? İ

Çoğunlukla romatizmal hastalıklar eklemlerden başlar, hastalığın tipine göre eklemlerde şekil bozukluklarına ve kalıcı değişikliklere neden olurken, bir kısmında iç organlarda da harabiyet yapabilir. Vaskülitler (damar romatizmalarında) dediğimiz grupta ise öncelikli hedef damarlar.

l Romatizmanın nedeni nedir?

Çoğu romatizmal hastalıkta genetik yapı önemli. Yani bazı genlerin varlığı romatizmaya yatkınlık yaratır. Çevresel koşullar, enfeksiyon etkenleri ve bilemediğimiz bazı durumlarda, genetik olarak romatizmaya yatkın kişilerde hastalık ortaya çıkabilir. Yani romatizmal hastalıkların nedeni hala tam bilinmiyor. Dolayısıyla önlem almak da olanaksız.

l Soğuk hava ve nem romatizmal hastalığa neden olur mu?

Soğuk havalarda ve nem oranının yüksek olduğu hallerde eklem içinde bulunan az miktardaki kayganlaştırıcı sıvının akışkanlığı ve dağılımı değiştiği için ağrı ve sızı olması doğaldır. Bu durum sağlıklı bireylerde de görülür.

l Tedavi nasıl yapılır?

Tedavide romatizmanın temel etkili ve yardımcı ilaçlar kullanılır. Düzenli hekim ve kan testleri takibi gerektirir. Kortizon çok sık kullandığımız, kimi zaman hayat kurtarıcı bir ilaçtır. Bu önemli ilaçların mutlaka doktor kontrolünde kullanılıp, doktor kontrolünde bırakılması gerekir. Egzersiz mutlaka gereklidir. Hareketleri sınırlanmış eklem ve omurganın esnekliğine kavuşması için, kas ağrılarında spazmın çözülmesi için çok önemlidir.

l Kaplıca tedavisi romatizmaya iyi gelir mi?

Genel olarak iltihaplı eklem romatizmalarına kaplıca ve sıcak uygulamalar iyi gelmez. Hatta aktif hastalık esnasında yakınmaları daha da artırabilir. Kireçlenmede faydası vardır. Kaplıcaya gitmeye karar vermeden önce hekim onayı alınması önemlidir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle