GeriKelebek Richard’ın son yüzü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Richard’ın son yüzü

Richard’ın son yüzü
refid:23612584 ilişkili resim dosyası

16 yıl önce silahla yaralandıktan sonra geçen yıl yüz nakli yapılan Richard Norris, adeta gençlik yıllarına döndü. Norris, artık rahatça insanların arasına çıkmanın keyfini yaşıyor.

ABD’de yaşayan 38 yaşındaki Richard Norris, 1997’de evinde kazara silah patlayınca dudaklarını ve burnunu kaybetmiş, ağzının hareket kabiliyetini büyük ölçüde yitirmişti.

150 DOKTORLA OPERASYON

Eve kapanan, dışarı yalnızca maske takarak çıkan Norris’in yaşamı geçen yıl mart ayında yapılan yüz nakli operasyonuyla değişti. Maryland Üniversitesi’nde yapılan, 150 doktor ve hemşirenin katıldığı 36 saat süren operasyonda Norris’e yeni yüz, dişler, dil, üst ve alt çene nakledildi. Bugüne kadar yapılanların en kapsamlısı olarak gösterilen yüz nakli sonrası Norris, yeni yüzünü hissetmeye başladı, tıraş oldu, dişlerini fırçaladı. Virginia’da yaşayan Norris’in yüzü neredeyse eski halinin aynısı. Amerikan AP ajansına röportaj veren Norris, iletişim sistemleri üzerine internet üzerinden dersler alıyor; “Richard’ın İki Yüzü” isimli bir kitap için çalışıyor.

Richard’ın son yüzü

Doktoru: Hayret verici

Norris’in yüz nakli operasyonuna katılan doktorlardan Eduardo Rodriguez “Eskiden insanlar maskeyle dolaşan Richard’ın yüzündeki bozukluğu görmek için ona bakıyorlardı. Şimdi ona bakmaları için başka bir neden var. Gerçekten yüzünün şu anki hali hayret verici” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle