GeriKelebek Ralli izlemenin ince ayarı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ralli izlemenin ince ayarı

Baharın geldiğini anlamak için Boğaz'ı renkli bir kolye gibi süsleyen erguvanlara bakın derler. Bense ilkbaharı ralli sezonu ile karşılamayı tercih ediyorum. Sezonun ilk yarışı aman ne heyecan! Yeni yüzler, bildik isimler, şeker gibi otomobiller...

Biliyor musunuz ister yarışın ister sadece izleyin ya da görevli olarak çalışın kesin olan şu ki ralli denen bütünü oluşturan parçalardan birisiniz. Etaplarda yarışçılar, görevliler, yol kenarlarında seyirciler, fotoğrafçılar, servis alanında koşuşturan mekanikerler, ellerinde telefon pilot ve co-pilotlara yardımcı olan takım direktörleri... Bunlardan birinin olmaması tıpkı yüklemi olmayan cümle gibidir. Kelimeleri yan yana sırala ne demek istediğini anlatamadıktan sonra!.

Ralli izlemek pist yarışı ya da Formula 1 izlemeye benzemez. Emek ve biraz da çaba gerektirir. Öyle git tribüne otur yarışın tamamını seyret. O kadar kolay değil işte! Hayatında hiç ralli izlemeye gitmemiş, hatta ne olduğunu bilmeyen, merak eden ama aklı kesmeyen birine nasıl tarif edersiniz. ‘‘İşte cumartesi sabah yedide kalkıyorsun ve hızlı bir kahvaltı edip (kaldığın otelin havuz ve SPA'sını aklına getirmeyi unut!) kendini dağlara atıyorsun. Toz toprak içinde yaklaşık 2 kilometre yürüyor ve uygun bir virajda bulduğun toprak bir tümseğin üzerine tüneyip yaklaşık 45 dakika daha bekliyorsun. Sonra 00 kapı numaralı araç geçiyor ve 10 dakika sonra da 1 kapı numaralı ilk yarış arabası. Aaaaa hemen gitti! Durduğun yere göre değişir ama her arabayı ortalama 10 saniye görüp kafandan aşağı geçen tozlara aldırmadan, böcekler ve sinek türevi yaratıkları savuşturmak suretiyle, güneşin altında amele usulu yanarak ağzın kulaklarında yarış izliyorsun. Sonra bir diğer etap, sonra bi tane daha... Tabii yorum yapıyor, çığlık atıyor, heyecanlanıyor ya da memnuniyetsizliğini gösteren cık cıklarla fikrini beyan ediyorsun. O gün bitince aynı şeyleri ertesi gün yani pazar da tekrarlıyorsun. ‘Nasıl süper değil mi?’ Seviyorsanız gerçekten süper. Aslında bütün bunlar işkence gibi gelebilir. Hatta şaka yaptığımı da düşünebilirsiniz ama ben iyi hava koşullarına uygun bir yarış izleme tarifi yaptım,. Bunun bir de yağmurlu hava versiyonu var ki bilmek istemezsiniz. Şükredin ki seyircisiniz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle