GeriKelebek Promil düşüren gazozu denedim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Promil düşüren gazozu denedim

Piyasaya yeni giren iki içecek ortalığı karıştıracak. Bunlar içkinin yan etkilerini azaltmakla kalmıyor, kandaki alkol oranını da düşürüyor.

Son günlerde bütün akşamcılar Zoberade adlı yeni içeceğin tanıtım mesajını internette birbirine iletiyor. Herkes ‘promili düşük gösteriyor’ diye birbirine bu yeni gazozu tavsiye ediyor. Zoberade, eylül sonunda piyasaya çıkacak. Ama Outox adlı benzer bir ürün çoktan piyasaya çıktı bile. Bu içecekler yurtdışından geliyor. Her ikisi de Tarım Bakanlığı’ndan izinli. Avrupa ülkeleri, ABD ve Rusya’da satışları zaten sürüyor. Gazozlarla ilgili fikirler muhtelif: Kimilerine göre ayıltıcı etkisi nedeniyle bu içecekler sayesinde kazalar azalacak. Ayılan akşamcı daha makul olacak ve direksiyon başına geçmeyecek. Ama birçok kişi de, tam aksine, bu içecekler yüzünden daha çok kişinin alkollü araba kullanacağına inanıyor. İşte bu yüzden ithalatçılar ürünlerinin promil düşüren özelliğini vurgulamaktan çekiniyor. Ürünü Türkiye’ye getirmeden önce her iki firmanın yetkilileri de promil cihazlarıyla denemeler yaptı. Ellerinde üniversite raporları var. Tanıtım için gittikleri mekanlarda promil testi de yapıyorlar. Mesela Zoberade’i getiren firma, sırf bu iş için jandarmanın kullandığı ve tanesi 2.5 milyar lira olan Drager marka promilölçerlerden 6 tane satın aldı.

EN CİDDİ ALKOLMETREDE DENEDİK!

Gazozu bir de emniyet güçlerinin kullandığı cihazlarda denemek istedik. Bunun için jandarmaya alkolölçer temin eden Kortek firmasına başvurduk. Üç duble rakı üzerine bir şişe Outox içip firmanın Kozyatağı’ndaki ofisine gittik. Yol yaklaşık 30 dakika sürdü. Hemen bir ilk ölçüm yaptık. Promil 60 çıktı ve takip eden on dakika içinde peyderpey azalarak en son 42’ye indi. Yani üç duble rakıdan sonra bizi gerçek emniyet güçleri çevirse, cihazlarındaki promil ‘araç kullanabilir’ düzeyde çıkacaktı.

Bütün alkolmetrelerde denendi: ZOBERADE

18 yıllık çalışma sonucu geliştirilmiş bir formül. Gazozlu bir içecek. Plastik şişede 250 ml. Avrupa ve ABD’de satışta. Bu ay sonundan itibaren Türkiye’de de market, kulüp ve barlarda satılacak. Fiyatı muhtemelen 8,9 YTL olacak. Tadı üzüm ya da elma suyunu andırıyor. 40-60 dakikada etkili oluyor. Şeker ve diyabet hastalarına tavsiye edilmiyor. İthalatçı firmanın pazarlama müdürü Ahu Ünalp ‘Türkiye’de ne kadar alkolmetre (promilölçer) varsa hepsinde tek tek deney yaptım. Zoberade promilölçerin sonucunu yüzde 70 azaltıyor. Ama biz kimseye alkol alıp araba kullanmasını tavsiye etmiyoruz.’

Reklamını fısıltı gazetesi yapacak: OUTOX

Belçika’da üretiliyor. ABD, Rusya, Almanya, İngiltere gibi ülkelerde satışta. Türkiye’de kulüp, bar, şarküterilerde satılıyor. 4,5 YTL. Tadı mandalinalı gazoz gibi. 200 ml’lik cam şişede satılıyor. İthalatçı şirketin pazarlama danışmanı Ebru Özdemir Borhan ürününün organik olduğunu söylüyor: ‘Outox meşrubat gibi de tüketilebilir. Tüketicinin nasıl kullanacağına biz karar veremeyiz. Ama 20-40 dakikada kandaki alkol miktarını üçte bire indiriyor. Ayıltıcı bir içecek. O yüzden sloganımız ‘uyanık ol’. Ama biz insanların içip içip direksiyon başına geçmesine ya da Outox’a güvenip daha çok içmelerine karşıyız.’

Alkolü düşürüyor ama bedeli ne?

Biz toksikologlar, insan bedenine her türlü fiziki, kimyasal, biyolojik ve sosyal müdahalenin mutlaka hekim gözetiminde yapılması gerektiğine inanıyoruz. Kişisel görüşüm, böyle bir olayın organizmaya ve metabolizmaya doğrudan müdahale olduğu. Alkolü indiriyor, tamam ama bunun karşılığında ne yapıyor? Asıl soru bu olmalı. Hangi enzimleri aktive ediyor, karaciğeri nasıl etkiliyor? Önemli olan bu ürünleri kullandığınızda ne kazandığınız değil bunun metabolizmaya getirdiği maliyet. Çok dikkatli olunması lazım.

Toksikolog Prof. Dr. Salih Cengiz

21.00

- Getir oğlum benim aslan sütünü

İlk yudumdan on dakika sonra alkol kana karışmaya başlıyor. İlk tepki karaciğerden geliyor. Karaciğer kandaki alkolü çözmeye çalışıyor.

22.00

Beeen zerhoş değiliimmm 20’nci dakikadan sonra merkezi sinir sistemi etkileniyor. Önce kısa bir depresif hal, sonra beynin denetleme mekanizması zayıflıyor. Uyuma-sızma haline geçiliyor.

22.30

Mucize gazozun vakti geldi Karaciğer 12-25 saat içinde kandaki alkolü temizleyecek ama bu süreyi nasıl kısaltmalı? Çare bu gazozda. 20-40 dakika sonra kandaki alkolü dönüştürüyor...

23.00

Getirin alkolmetreyi, saksafon solo yapayım Ölçüm cihazında promil düşük çıkıyor! Kandaki alkol oranı düştükçe insan yeniden enerji topluyor ve kendine geliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle