GeriKelebek Prof. Bozkurt'tan damar tıkanıklığı uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Prof. Bozkurt'tan damar tıkanıklığı uyarısı

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kürşat Bozkurt, bacağında damar tıkanıklığı olan hastanın yaşamını yitirme olasılığının, bağırsak kanseri olan hastadan daha fazla olduğunu söyledi.

Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği'nin (TKDCD) Çeşme'de düzenlediği kongrede konuşan Kürşat Bozkurt, Türk halkının çok fazla yağlı yemek yediğini ve çok fazla sigara içtiğini bildirdi.

Tüm bunların üstüne bir de obezite sorunu eklenince damar sertliğinin Türkiye'de, ABD'deki kadar sık görüldüğünü ifade eden Bozkurt, “Gaziantep, Balıkesir ve Zonguldak'ta yapılan araştırmada, 70 yaşın üzerindeki erkeklerde damar tıkanıklığı oranı yüzde 30 olarak belirlendi. Bu oran ABD ve pek çok Batı Avrupa ülkesiyle aynı düzeyde. Damar tıkanıklığı hastalığının kötü tarafı, yaşam açısından çok riskli olmasıdır” diye konuştu.

Bozkurt, bacağında tıkanıklık olan hastaların kalbi ve şahdamarında da tıkanıklık olma olasılığının yüksek olduğunu belirterek, “Bacağında damar tıkanıklığı olan hastanın hayatını kaybetme olasılığı, bağırsak kanseri olan hastadan daha fazla” dedi.

Sigara içilmemesi, mutlaka kolesterol düzeyine bakılarak diyet uygulanması ve bebek dozunda aspirin kullanılması gerektiğini vurgulayan Bozkurt, böylece hastalarda yaşama oranının yüzde 20 artırıldığını sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle