GeriKelebek Piyano dünyasının büyük kaybı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Piyano dünyasının büyük kaybı

Piyano dünyasının büyük kaybı

DÜNYACA ünlü piyano virtüözü Alexis Weissenberg’in (82) toplama kampında başlayan öyküsü önceki gün İsviçre’nin Lugano kentinde gözlerini yummasıyla son buldu.

 Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da 1929’da bir Yahudi ailenin oğlu olarak doğan Alexis Weissenberg dana üç yaşında piyano eğitimleri almaya, bir yandan da akordeonu çalmaya başlamıştı. Küçük tahta akordeonu onu ve annesini Nazi toplama kampından da kurtardı.

Ailesiyle Türkiye’ye kaçarken Almanlara yakalanan Weissenberg, bir Alman subayının akerdeon çalışından etkilenip kaçmalarına yardım etmeleriyle ölümden kurtulmuştu. İstanbul’da bir süre kaldıktan sonra 1945’te İsrail’e geçip ünlü şef Leonard Bernstein yönetimdeki Devlet Filarmoni Orkestrasıyla çalmaya başlayan Weissenberg eğitim için New York’a geçmiş, 1950’lerde de Fransa’ya yerleşip bu ülkenin vatandaşlığını üstlenmişti.

20’inci yüzyılın en önemli virtüözleri arasında sayılan Alexis Weissenberg, 1966’da Herbert Von Karajan yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası’yla da çalmıştı. Weissenberg’in Liszt, Schumann, Stravinsky, Rachmaninoff, Chopin ve Brahms’ın eserlerini yorumladığı çok sayıda albümü bulunuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle