GeriKelebek Peruk takmak, saç ektirmek caiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Peruk takmak, saç ektirmek caiz

Peruk takmak, saç ektirmek caiz
refid:3953207 ilişkili resim dosyası

Eskişehir Müftüsü Abdullah Ceyhan, zorunlu olmadıkça estetik ameliyat yaptırılmaması gerektiğini belirterek, “Doğal güzelliğin üzerinde güzellik aramak dinen caiz değildir” dedi.

Müftü Abdullah Ceyhan, İslam dininin, insanın yaratılıştan var olan güzelliklerini daha belirgin hale getiren takı takma, saçları tarama, meşru ölçüde süslenme ve güzel giyinme gibi davranışlarını mübah kıldığını söyledi. Ceyhan, “Dinimiz, yaratılıştan verilmiş özellik ve şekillerin değiştirilmesini yasaklamıştır. Allah’ın yarattığı şekli beğenmeyerek, ameliyatla bazı organların şekillerini değiştirmek, doğal güzelliğin üzerinde güzellik aramak dinen caiz değildir. Ancak, vücudun herhangi bir organında, insanı aşağılık kompleksine iten, toplum içinde küçümsenmesine ve böylece üzüntü duymasına sebep olan anormallik veya fazlalık bulunursa, bunun ameliyatla düzeltilmesi, bir tedavi şeklidir. Bu amaçla yapılan ve yaptırılan estetik ameliyat dinen sakıncalı değildir” diye konuştu.

Peruk takma ve saç ektirmenin günah olmadığını kaydeden müftü Ceyhan, şöyle devam etti: “Aldatma ve yaratılışı değiştirme amacı taşımayan saç taktırma hadislerde geçen yasak anlamına girmez. Dolayısıyla saçı dökülen bir kimsenin tedavi ile bunun önlenmesi veya yeniden saç bitmesini sağlamak için ilaçlar kullanması ve saç ektirmesinde dinen sakınca yoktur. Saçları dökülen bir insan, bu durumun psikolojik açıdan kendisini rahatsız etmesi halinde saç ektirebilir ve takma saç kullanabilir.”

Müftü Abdullah Ceyhan, normal dişlerin söktürülerek, daha güzel görünsün diye yenilerinin yaptırılmasının dini yönden hoş karşılanmadığını, ancak tedavi amacıyla yapılan dolgu ve tamiratın sakıncasının olmadığını ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle