GeriKelebek Performans sanatçıları bu festivalde buluşuyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Performans sanatçıları bu festivalde buluşuyor

Performans sanatçıları bu festivalde buluşuyor
refid:21144740-spot ilişkili resim dosyası

Almanya merkezli performans festivali IPA, bu yıl ilk kez uluslararası boyuta taşınıyor ve 4 Ağustos’ta İstanbul’da başlıyor.

IPAH (International Performance Association Hildesheim), 2006 yılından beri genç sanatçıların bir araya gelebildikleri, deneyimli performans sanatçılarıyla çalıştayların yapıldığı yaz kampları düzenliyor. Bu kamplar, 6 yıldır Berlin’de yapılıyordu. Bu yıl ilk defa Almanya dışına çıkıyor ve İstanbul’da düzenleniyor.
Heidelsheim ve Berlin’in dışına çıkan festival, sadece IPA olarak, 29 Temmuz tarihinde öncelikle performans sanatını daha derinden öğrenmek isteyen öğrencilerin yaz kampına katılımlarıyla İstanbul’da başladı. 18 farklı ülkeden toplam 46 katılımcının yaz kampına katıldığı etkinlik, 20 sanatçıyı da festival bölümünde ağırlayacak. Halka açık ilk performans bugün gerçekleştirilecek.
Yaz kampı sonucunda öğrencilerin yapmış oldukları çalışmalar İstanbul izleyicisiyle paylaşılacak. Ağustos ayının 9’unda başlayacak olan asıl etkinliklerde çeşitli ülkelerden performans sanatçıları sahnede olacak. Lala Nomada, Jürgen Fritz, Nora Jacobs, Dominik Lipp, Manuela Macco, Manuela Centrone, Roi Vaara, Lynn Luu gibi isimler Salt Galata, Galeri Non, Pi Artworks ve Pasajist mekânlarında perfromanslarını sahneleyecekler.
11 Ağustos’ta ise Avrupa Pasajı’nın ikinci katında verilecek konferansta İsviçre’den Klara Schilliger ve Valerian Maly, Almanya’dan Jürgen Fritz, İtalya’dan Manuela Macco, Finlandiya’dan Roi Vaara ve İngiltere’den Lynn Luu performans sanatıyla ilgili görüşlerini paylaşacak.
Festivale Türkiye’den İlyas Odman, Burçak Konukman, Güler Aşık, Itır Demir katılacak.
Etkinliklere katılım için; (533) 341 17 44.

NEREDE NE VAR

9 Ağustos
-  Galeri Non’da 17.00 - 19.00 saatleri arasında İtalya’dan Erica Fortunato ve Chiara Curingo, İsviçre’den Dominik Lipp, Türkiye’den Gökçe Yiğitel ve İlyas Odman var.
-  İstiklal Caddesi’nde 18.00 - 20.00 saatleri arasında Fransa’dan Manuela Centrone ve Simon Piffault ilginç bir performans sergileyecekler.
10 Ağustos
-  Bağımsız sanat merkezi Pasaj IST’te 13.00-15.00 saatleri arasında atölye öğrencilerinin çalışmaları sahnelenecek.
-  Piartworks’te 15.30 -17.30 saatleri arasında Almanya’dan Nora Jacobs, İsviçre’den Danie Haller ve Laura Laeser, İtalya’dan Manuela Macco ve Almanya’dan Beate Linne olacak.
-  Salt Galata’da 18.30 - 20.00 saatleri arasında Roi Vaara, Jürgen Fritz ve Lynn Lu atölye çalışması düzenleyecekler.
11 Ağustos
-  Pasaj IST’te, 15.00-16.00 saatleri arasında Güler Aşık ve Itır Demir olacak.
-  Galeri Non’da 17.30-20.00 saatleri arasında Almanya’dan Lala Nomada ve Burçak Konukman,e İtalya’dan Erica Fortunato atölye çalışmalarını ortaya çıkardıklarını gösterecekler.
-  Peyote’de 21.00-02.00 saatleri arasında After Party var.

Jürgen Fritz
BASİT EŞYALAR KULLANIYOR

Festival sırasında performans sergileyecek olan Fritz, aynı zamanda Performans Festival ZOOM!’un sanat direktörü, IPA’nın kurucusu. Performanslarını mekansal bağlamda gerçekleştirmeyi seçen Fritz, performans sanatına yaklaşımını basit eşyalar kullanarak tamamlamaktadır. Fritz performanslarında bambu çubuklar, ziller, mermerler gibi basit maddeler kullanmayı seçiyor. Müzikle iç içe olan performansları arasında özellikle 2008 yılında gerçekleştirdiği ‘diyalogda ziller çalmak’ gösterisinde Avrupa’dan ve Asya’dan geleneksel müzisyenleri kullanmış ve geleneksel müziklere yönelmiştir.

Roi Vaara
İZLEYİCİNİN BAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRİYOR

İskandinav ülkelerinin en tanınmış sanatçılarından biri olan Roi Varra, Norveç’te doğdu ama Finlandiya’da büyüdü. 1980’lerden beri Finlandiya’nın sanat hayatında önemli bir rol oynuyor. Vaara, performanslarında izleyicinin kullandığı eşyalara farklı bir boyuttan bakmasını sağlıyor. Amacı, insanların dikkatini etrafında olup bitene odaklamak ve onlara farklı bir bakış açısı vermek. Sanat ve tasarım bölümünden mezun olan sanatçı, 1982 yılından beri sadece performans sanatıyla ilgileniyor. Uluslararası Performans Sanatı Organizasyonu’nun kurucuları arasında olan Vaara, performans sanatını simultane iletişim aracı olarak gören Kara Piyasa Uluslararası Sanat Organizasyonu’nun da üyesi. Vaara, şimdiye kadar pek çok festival düzenledi ve performans sanatı sergileri küratörlüğü de yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle