GeriKelebek Paris’te Önüm, arkam, sağım, solum şenlik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Paris’te Önüm, arkam, sağım, solum şenlik

Paris’te Önüm, arkam, sağım, solum şenlik
refid:18329474 ilişkili resim dosyası

Başta Paris plajı olmak üzere, şehrin dört bir yanında düzenlenen müzik, tiyatro ve dans festivalleri, spor etkinlikleri, okuma günleri ile bugünlerde Fransa’nın başkenti bir şenlik yeri adeta! Etkinliklerin çoğu ücretsiz. Başlıca izleyicileri ise tatile gidemeyen Parisliler ile turistler.

Seine’in iskeleleri sanatla renkleniyor

Seine Nehri, ana su yatağının yanı sıra, su taşımacılığını yaygınlaştırmak amacıyla açılmış kanallarıyla da ünlüdür. Şehrin kuzeydoğusundaki Ourcq Kanalı onlardan biri. Buradaki Yaz Kanalı Festivali etkinliklerinin amacı, cumartesi 1, pazar ise 2 Euro’ya binilen teknelerin uğradığı iskeleleri sanatla şenlendirmek. Mesela 14 Ağustos’a kadar sürecek “Su Üstünde Dans”ın ücretsiz etkinlikleri sizi profesyonel gruplar yardımıyla geçmişe götürecek: Aristokrat ve burjuva sınıfın düzenlediği balolara alternatif olarak ortaya çıkan, “bals populaires” adıyla anılan bu açık hava eğlencesi, bugün de sürüyor. 7 Ağustos’ta, saat 15.00-19.00 arasında, Noisy Le Sec / Bondy iskelesinde katılabileceğiniz bu etkinlik, 31 Temmuz ve 14 Ağustos günleri ise Pantin iskelesinde, Antipode isimli teknede gerçekleştirilecek. Gösterilere vals, rock, tango ve çigan eşlik edecek. Tekne sokak sanatçılarına da ev sahipliği yapıyor. Üç sanatçı 21 Ağustos’a kadar her hafta sonu eserleriyle hem Antipode’da, hem de diğer iskelelerde buluşacak izleyiciyle. “Doğaçlama Ourcq Kanalı Turu” ise, tekne gezisini tiyatroyla birleştiriyor. Bassin de la Villette’ten hareketle 7 Ağustos ve 28 Ağustos saat 10.30’da gerçekleştirilecek. Frankofonlora keyifli saatler yaşatacak bu tur, profesyonel bir tiyatro sanatçısı tarafından yapılıyor. Yaklaşık 2 saatlik tekne gezisi, Ourcq kanalının sırlarını ortaya dökecek! (www.quartierdete.com)

Saint Eustache’da fırtına kopacak

Günlük hayatın seslerini, örneğin fırtına uğultusunu, kapı gıcırtısını kullanarak yaptığı besteleriyle tanınan ünlü müzisyen Pierre Henry, Paris’in en görkemli noktalarından Saint Eustache Katedrali’nin önünde bir dizi konser verecek. Henry konser ortamına uygun olarak, dini bestelerini seçmiş repertuvar olarak, tarihler ise 26 Temmuz-1 Ağustos arası. 26 Temmuz-2 Ağustos arasında ise Sebastien Lefrançois’ın dans gösterisi, Paris’in çeşitli yerlerinde görülebilecek. 2 Ağustos’taki son gösteri, Napolyon Bonapart’ın mezarıyla ünlü Invalides’de gerçekleştirilecek. Invalides’in şeref avlusu aynı zamanda, Agathe Poupeney’in fotoğraf sergisine ev sahipliği yapacak. Paris Yaz Mahallesi, festivalini yine Invalides’de bedava sinema gösterisiyle kapatıyor: 9 Ağustos’ta saat 22.00’de gösterilecek filmler 1951 tarihli “Invalides” belgeseli ile Ridley Scott’ın 1977 tarihli “Düellocular”ı. Henry’nin konseri
hariç tüm gösteriler ücretsiz.

Açık havada sinema

Villette Parkı’ndaki Triangle çayırı bu yaz da Açık hava Sineması Festivali’ne sahne oluyor. 21 Ağustos’a kadar sürecek festival programının ana teması “Bir sokaktan diğerine.” Martin Scorsese’nin “Taksi Şoförü”, Sylvain Chomet’nin Paris’in ünlü mahallesinde geçen “Belleville’de Üç Kişilik Bisiklet”, Arthur Penn’in “Bonnie ve Clyde” filmleri görülebilecek filmler arasında. Festival yetkilileri Woody Allen meraklılarını da ihmal etmemiş. “Manhattan” da programda yer alıyor. Gösterimler ücretsiz.

Reuilly çayırında kum sporları

Vincennes Ormanı girişindeki Reuilly çimenliği 7 Ağustos’a kadar çocuk sesleriyle çınlayacak. Özellikle çocuklara ve gençlere yönelik hazırlanmış spor aktiviteleri arasında plaj voleyboyu, plaj soccer’ı, sandball, beyzbol, bisiklet, trampoline, masa tenisi var. Hafta içi saat 13.30-19.00, hafta sonu ise 13.00-19.00 arası katılabileceğiniz etkinlikler arasında 100 metrekarelik mini havuzda pedallı tekneyle gezmek de bulunuyor. Reuilly spor etkinliklerine bu yıl çocuklar için, “Dallar arasında macera parkuru” başlığıyla bir yenilik eklenmiş. 1.5 metre yüksekliğe kurulan parkur 6-11 yaşa hitap ederken, 5 metre yükseklikteki parkur 12-18 yaş arası için düşünülmüş. Paris Belediyesi’nin düzenlediği Reuilly etkinliklerine
giriş bedava.

Paris plajı 10 yaşında

Her temmuz-ağustosta açılan Paris Plajı, deniz kıyısına gidemeyenler için bir serap adeta. Seine Nehri’nin kuzey kıyılarında, yani “sağ yakada”, George Pompidou Geçidi’nde ve Villette Limanı’nda kurulan geçici plaj bu yıl 21 Ağustos’a kadar sürüyor. Çocuklara ayrılmış eğlence alanları, dans ve su jimnastiği dersleri ile Villette limanında gerçekleştirilecek su kayağı oyunları, kayıkla geziler, çocuklar için simülatörlü sörf dersleri plajın renkleri olacak. Paris Belediyesi’nin çocuklar için düşündüğü bir diğer eğlence ücretsiz pedallı tekneler! Belediye Meydanı’ndan binmek mümkün. Belediye Binası’nda plajın 10’uncu yıldönümü nedeniyle açılan sergide, 1700’lerden günümüze Seine’deki eğlenceler yansıtılıyor.  (www.paris-plages.fr)

Kitap kurtlarına parkta okuma günü

Fransa kütüphanecilikte çok iddialı bir ülke, Paris ise bunun en büyük kanıtı: 100 kilometrekarelik şehirde 65 belediye kütüphanesi mevcut! “Duvarlar arası Kütüphaneler” de boş zamanlarında soluğu çocuklarıyla kütüphanelerde alan Parisliler için düzenlenen bir yaz festivali. 30 kitaplığın personeli kitap, dergi, halı ve parasolle yüklü el arabalarını alıp parklara dağılıyor. Temmuzdan ağustosa çocuk, genç ve ailelere yönelik 1.5 saatlik okuma seansları organize ediyor. Ayrıntılı bilgiyi internetten bulabilirsiniz. (bibliotheques.activites.paris.fr/programme/index/pgrm/163)

İki tango gecesi

Paris’in, Villette Mahallesi’ndeki aynı isimli parkta bugünlerde yurtdışından sanatçılar konserler veriyor, etnik müzikler yankılanıyor. Program Çingene müziklerinden reggae, hatta tangoya kadar her zevke hitap ediyor. Geçen haftalarda klarnetçi Selim Sesler de bir konser verdi. Festivalin 20-21 Ağustos’taki kapanış konserleri sadece tangoya ayrılmış. Juan Carlos Caceres ile Arjantinli grup “Tanghetto” festivalin son konukları. Konserler saat 17.00’de başlıyor ve ücretsiz.  (www.villette.com)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle