GeriKelebek Parfümünüz kişiliğinizi yansıtsın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Parfümünüz kişiliğinizi yansıtsın

Parfümünüz kişiliğinizi yansıtsın
refid:6373176 ilişkili resim dosyası

Parfüm seçmek zor işlerden biri... Birbirinden hoş şişe ve renklerdeki parfümler arasında, kendinizi kaybetmeden ve kafanız karışmadan doğru seçim yapabilmek için önce kendinizi tanıyın.

Parfümden beklentinizi netleştirin. Ardından parfüm ailelerinden hangisinin sizi iyi ifade edebileceğine karar verin. Çiçek, oryantal, meyve, yeşillik, amber-ağaç, okyanus-ozon grubunda yer alan çok sayıdaki parfüm arasında hedefe yönelin. Sonra da acele etmeden, "yardımcı olalım mı?" tekliflerinden sıkılmadan sabırla deneyin. Seçiminizi modanın değil, kişiliğiniz ve beğeninizin yönlendirmesine izin verin. Siz parfümünüzü, parfümünüz sizi sevmezse başkalarını da etkileme ihtimaliniz çok düşük!

John Oakes’in Parfüm Hakkında Bilmek İstediğiniz Herşey kitabı, konuyu ciddiye alan ve meraklı olanlar için iyi bir rehber niteliğinde. Oakes, "Pırıltı, konfor ve inceltilmiş bir şıklık getiren hiçbir şey ucuz değildir. Makul fiyatlı, ucuzları almaya yeltenmeyin. Ucuz parfüm alırsanız, ucuz kokarsınız" diyor. İşte doğru ve iyi seçim yapmak için bir gerekçe daha: Çok para veriyorsunuz, olabildiğince işe yarasın...

ÇİÇEK AİLESİ

Çiçek ailesinden olanparfümlerin içeriğini tahmin etmek kolay. Tabii ki sadece çiçeklerden oluşmuyorlar. Bazılarına egzotik bir yorum için baharat, bazılarına taze bir haz için yeşillik, sıcacık bir duygu için amber ve misk katılıyor... Oakes, "Bu aileden olanlar açık arayla en popüler olanlar ve en kolay kullanılanlardır. Ve açık arayla en romantik olanlar" diyor.

ORYANTALLER

Bileşenlerini sadece Uzakdoğu’dan değil, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan da alıyorlar. Ağır ve zengin kokularını, keskin kokulu baharatlar, bitkiler, egzotik çiçeklerden alıyorlar. "Oryantaller anlaşılması zor bir mozaik gibidir. Azar azar, katman katman önünüzde açılırlar, her peçe, her renk birer birer açıldığındazevk veren, baştan çıkaran görkemleriyle ortaya çıkarlar" diyor Oakes.

MEYVE AİLESİ

Meyvelerin yağı, kabuğu, etli kısımları, yaprakları, hatta tohumlarından elde edilir. Oakes "Ne demiş İtalyanlar, meyve ne kadar çeşitliyse, salata o kadar lezzetli olur!" diyor.

YEŞİLLİK AİLESİ

Doğadaki seslerin, renklerin, kokuların şişelenmesiyle elde ediliyor. Çayırlar, sazlıklar, otlar, kır çiçekleri, yapraklar, filizler, çimler vs... "Açık havada geçirilen muhteşem bir günün hasretini çekiyorsanız ve bunu laf olsun diye değil gerçekten istiyorsanız,yeşillik ailesindeki parfümler size göre. Sizi zefirden kanatlarına oturtarak, yeşilliklerin, yaprakların, ağaçların sizi beklediği yere çurur."

AMBER-AĞAÇ KÖKENLİLER

Sıcakkanlı, duygularını sessizce yaşayan, düşünceli kadınlara göre bir aile. Yakın zamana kadar oryantallerle aynı aileden görülüyorlardı. Artık ağaç ve amber yeni bir aile oluşturdu. "Ormana girmekten korkacak birşey yok. Göreceksiniz, kurtlar dostluğun da ötesine geçmeye can atıyorlar."

OKYANUS-OZON

En yeni grup bunlar. Su yasemini, su güneşi, su süseni gibi bileşenlerden oluşuyor. Hafif kokular. "İlk günlerin şaşaası bitti. su sonunda parfümlerde olması gereken düzeyini buldu gibi görünüyor. Bizi hazzın ışıl ışıl denizini yüzümüze çarpmaya ve sonsuz yazlarının güneşinde banyo yapmaya davet ediyor... Bu hayalperestler için cennetdeğil de nedir!"

Parfüm sürmenin anayasası

1 Hassas bir seçim yapın. Mevsime, günün saatine ve gidilen yere göre karar verin.

2 Ölçülü kullanın. Eklemek kolay, eksiltmek zordur.

Gençlere meyve ve sabun gibi hafif kokular yakışıyor. Yaş ilerledikçe daha baharatlı, çiçekli kokulara geçebilirsiniz. Tip ve ten de parfüm seçiminde önemli kriterler. Esmerlere yakışan kokular, sarışınlarda çok ağır durabilir. Yine yağlı ciltlerde parfümlerin etkisi daha kalıcı. Dolayısıyla cildiniz kuruysa daha fazla parfüm sürebilirsiniz. Asitli ciltlere ağaçsı ve baharatlı kokular, asit oranı az ciltlerde (hassas ve kuru) ise çiçeksi kokular iyi gider.

Öpülmek istediğiniz

yere sıkın

4 Coco Chanel, "Parfüm öpülmek istediğiniz yere sıkılır" demişti. Unutmayın!

4 Parfümünüzle aynı seriden oluşan diğer kozmetik ürünleri kullanmanız etkiyi pekiştirir. Banyo yağı, duş jeli, sabun, purda, deodorant, vücut hatta el kremini.

4 Sakın giysilerinizin üzerine parfüm sıkmayın. Koku söndüğünde hoş olmayan bir koku ve başetmekte zorlanacağınız lekelerle başbaşa kalırsınız.

4 Uykunuz kaçtıysa veya daha iyi bir uyku arzuluyorsanız, parfümünüzden yüzünüze çok az sıkın. Burnunuzun altına sürmek de işe yarar. Hafif bir kokuysa, yastık kılıfına da sıkabilirsiniz.

4 Parfümle yıkanmayın, ama kimsenin farkına varamayacağı kadar da az sürmeyin.

4 Azami etki için, en sıcak yerlerinize sürün. Isı parfümü buharlaştırır. Bilekler, dirseklerin iç kısmı, boynunuz, dizlerinizin arkası... Kulakların arkasına sürmek gelenektir, etkisi çabuk geçse de sürün. Enseye de sürebilirsiniz.

4 Aşırı sürmektense, az sürmek iyidir.

4 Hayatınızın aşkı diye aldığınız parfüm size yakışmamışsa, bonkör olun. Yakışacak birine hediye edin. İşe yaramaz hale gelene kadar evinizde bekletmeyin.

4 Sıcak ve nem parfümün kokusunu kuvvetlendirir ve keskinleşir. Sıcak günlerde hafif parfümler kullanın. Daha baskın ve egzotik olanlardan yazın kaçının. Bunları daha serin günler için saklayın.

4 Parfümden beklediğiniz verimi almanın ilk koşulu, temiz bir cilt. Unutmayın, parfüm ter kokusunu bastırmak için asla kullanmaz! Terliyken parfüm sürmeyin. Özellikle terin kokusunu bastırmaya çalışmak büyük hata.

4 Yüksek sıcaklık, nem ve doğrudan güneş ışığı parfümün bileşenlerinin kimyasal özelliklerinin dolayısıyla da parfümün kokusunu değiştirir. Serin ve kapalı bir yerde örneğin çekmecede saklayın. Ağzı sıkıca kapalı olsun.

4 Birden fazla parfüm kullanıyorsanız, küçük şişeleri tercih edin. Ziyan etmemiş olursunuz. Parfümünüzü uzun süre saklamak istiyorsanız soğuktan yararlanın. Buzdolabında koruyun.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle