GeriKelebek Özüme döndüm
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özüme döndüm

Özüme döndüm
refid:16743523 ilişkili resim dosyası

Yıllar sonra “Özel Hayatlar” oyunuyla tiyatroya dönen Hande Ataizi, Hafta Sonu dergisine konuştu. Ünlü oyuncu, bebeğini kaybettiği günlerde yaşadıklarından Amerika günlerine pek çok soruyu içtenlikle yanıtladı.

* Televizyon dizileri, sinema, sunuculuk... Derken ani bir kararla tiyatroya döndünüz.  

- Evet, kendimi dinlediğim bir dönem oldu. New York’a gittim, orada ev tuttum. Kendi içsel yolculuğumu yaşadım, kararlar aldım. Hep farklı rolleri oynamama rağmen içimde bir şeylerin coşkusu eksikti. Televizyonla daha fazla kitlelere ulaşmak, insanların evine girmek çok güzel ama benim gibi tiyatro çıkışlı bir oyuncunun arada nefes almak için tiyatro sahnesine çıkması, alkışı duyması lazım. Bendeki eksiklik işte buydu. Fast food işler yapıp, tüketen bir döneme girmiştim. Televizyonu her zaman yapacağım ama şimdi özüme, öğrencilik yıllarıma geri döndüm.

* Amerika’ya gitmenizin nedeni neydi? Zaman zaman çok üstünüze gelinmesi mi?    
  
- Her sene üstüme geliniyor ama asıl nedeni bu değildi. Yorulduğum bir dönemdi, normallikten çıkmıştım. Ben çok özgür bir ruhum. O çok kısıtlandı. Bu da bende birtakım arızalara neden olacaktı. Kritik bir noktaydı. Başka bir yere gitmek ve orada kimliksiz olarak, kendim gibi yaşamak istedim. Spor ayakkabılarla sokağa çıktım, saçlarım dağılmış bir şekilde yürüdüm, bu bir özgürlüktü. İnsanları gözlemledim. Sana bakılmayan bir ortamda insanlara doya doya bakıp gözlem yapmak, mesleğimin bir parçası olarak harikaydı. O yüzden biraz kendime döndüm, normal insan hayatı yaşadım. Yürüdüm, metroya bindim, metrodaki insanlarla merdivenleri çıktım, o kalabalık arasında ezildim. Okuyucuya bu anlattıklarım enteresan gelmeyebilir ama benim için farklıydı. Çünkü ünlü olduktan sonra arabaya bin, kapın açılsın, sonra in. Belli bir çevreyle bir arada oluyorsun, kısıtlanıyorsun. Ben orada normal insan olmayı yakaladım.

EVLİLİK BİRAZ ACELEYE GELECEK DİYE ÜZÜLÜYORDUM

* Biraz da aşktan konuşalım. Sevgiliniz Benjamin Harvey’le Amerika’da mı tanıştınız?


- Yok, İstanbul’da. Her şey kader... Çok yakın ve ortak dostlarımız tarafından tanıştırıldık; önce güzel bir arkadaşlık başladı, sonra da gelişti. Martta da bir sene olacak.

* Bebek planlı mıydı, sürpriz mi?

- Yarı planlanmış bir bebekti. Biz bir karar verdik ve hedef koyduk. Dedik ki; aileye doğru bir yola çıkalım. Hep sıralıdır; evlenilir, çocuk olur ya... Bizde bebek biraz erken geldi ama isteyerek. Sadece evlilik biraz aceleye gelecek diye üzülüyordum. İnsanlar, “Çocuk yüzünden evlendi” diyecekti. Gerçi biz kendimizi bildikten sonra insanların ne söylediği umurumuzda değil. Zaten o da bir şekilde unutulur ve kabul edilirdi. Evlilik kurumunun bir ritüel kısmı vardır ya, şimdi o bölüm çok güzel olacak.

BENJAMIN’İ SÜNNET ETTİRECEĞİZ!

* O zaman evlilik tarihi yakınlaştı mı?


- Önümüzdeki günlerde.

* Gün derken, o kadar yakın mı?

- Gün alınmış değil ama planlayıp, çok abartmadan güzel bir nikâh yapmak istiyoruz.

* Hangi mevsimde gelin olmak istiyorsunuz? Nikâh tarihini öğrenmeye çalışıyorum.

- Yazı tercih ederim. (Gülüyor)

* Bir de evlenince dininizi değiştirip değiştirmeyeceğiniz tartışılacak...

- Benjamin’i sünnet ettireceğiz! (Kahkahalar)

* Benjamin, dinini değiştirmenizi isterse ne yaparsınız?

- O insanın içsel kararı.

* Sizin içsel kararınız ne olur?

- Ben kendimden çok memnunum. Dinimden de, dilimden de mutluyum. O yüzden değiştirmeyi düşünmüyorum.

HAMİLE OLDUĞUM İÇİN TİYATRODAN ÇIKACAKTIM

* Yeniden anne olmaya hazır mısınız?


- Bebeğimi kaybettiğimi kontrole gittiğimde öğrendim. Şimdi içimde bir korku oluştu. Kolay değil, başka bir psikolojiye giriyorsun. Tekrar hamile kalırsam kötü bir şey olur mu? Yine aynı olayları yaşar mıyım? Zaten tahliller biyopsiye gitti, nedeni araştırılıyor, eğer tehlikeli bir durum varsa, bir sonraki hamileliğimde ona göre önlem alınacak.

* Bebeğinizi kaybettiğinizde “Yeni başladığı oyunun reklamını yapıyor” suçlamalarıyla karşı karşıya kalmıştınız.

- İnsanları nasıl bu şekilde düşünebiliyorlar anlayamıyorum. Ben hamile olduğum için az kalsın tiyatrodan çıkıyordum. Çünkü oyun çok hareketli. Sağ olsun Gencay Gürün, “Biz seninle bir yola çıktık. Ocak, şubat oynarız, sonra bir ara veririz, eylülde devam ederiz” diye anlayış gösterdi. “Bu koşullarda risk alamayız” deseydi, çok da haklıydı. Ben de işimi kaybedecektim. O yüzden bu reklam yapılacak bir durum değildi.

* Hamile olmanız, başka projeler için sizi olumsuz etkiledi mi?

- Bu nedenle iki iş kaçırdım. Çünkü doktor bir anda, “Yatman gerekiyor” diyebilir. İnsanlar, hamile biriyle işe başlama konusunda tedirgin oluyorlar.

KİMSEYİ ALDATMIYORUM OYUNCULUK YAPIYORUM

* Diyelim elinize bir senaryo geldi ve bir sahne, erkek arkadaşınızın hoşuna gitmedi, “Bu filmde oynamayacaksın!” dedi. Cevabınız ne olur?

- Birlikte olacağım insanın mesleğime saygılı olması lazım. Ben orada kimseyi aldatmıyorum, oyunculuk yapıyorum.

HALKLA BİRBİRİMİZE DOKUNACAĞIZ

* Şimdi bir de izdivaç programına başlıyorsunuz. Ben duyunca şaşırdım açıkçası...


- Ben olduğum için bambaşka bir şey olacak. Ses sanatçısı olmadığım için seyirciyle iç içe olamıyorum. Çok da fazla programa konuk olmadığım için, dışarıdan snop bir görüntü çiziyorum. Ama bu program, halkla birbirimize dokunmamızı sağlayacak. Benim böyle bir sürece ve programa ihtiyacım var. İnsanlara samimi yüzümü, gerçek beni göstermek istiyorum. Gece restorandan çıkarken, surat bir karış ve agresif görüyorlar. Sonra da “Biz sizi böyle bilmiyorduk” diyorlar. Gece muhabirleriyle konuşmayı sevmiyorum. Duvarlı bir kadın haline geldim. Bir sürü rengim var ve bunu göstermek istiyorum.

* Şu anda yayınlanan iki izdivaç programı var. Aranızda nasıl bir rekabet olacak?

- Rekabet durumu söz konusu değil benim için. Sunucunun kişiliği ve onun yarattığı enerjiyle insanları ele alışları var. Herkesin programında farklı renkler ortaya çıkacaktır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle