GeriKelebek Özcan Deniz aynı anda hem film çekti hem modellik yaptı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Özcan Deniz aynı anda hem film çekti hem modellik yaptı

Desa’nın 2005-2006 sezon konsepti: ‘Metroşöhret’. Desa tasarım koordinatörü Nihal Celet konsepti şöyle anlatıyor: ‘Yapılan trend ve focus grup araştırma sonuçlarına göre, metropol yaşamına duyulan ilgi gittikçe artıyor.

Teknolojik gelişmeler, yeni meslek alanlarının ortaya çıkması, ekonomide yaşanan gelişmeler, plazalar ve rezidansların artmasıyla birlikte insanlar, metropollere ve daha modern bir yaşama özlem duyuyor. Alışkanlıklar ve ihtiyaçlar değişiyor. Yeni bir kültür doğuyor.’

Desa, bu araştırmaların ışığında, metropol insanlarının hızına ayak uyduracak bir koleksiyon oluşturdu. Koleksiyonun ismi metroşöhret. Metroşöhret’e hayat katması için seçilen isim ise Özcan Deniz. Niye onun seçildiğini Nihal Hanım anlatıyor: ‘Doğal, hayatın içinden gelen bir sanatçı Özcan Deniz. Yaptığı işe olan tutkusu, başarma azmi, hayalleri gerçeğe dönüştürme cesareti ile fark yaratmayı biliyor. Sanat hayatı boyunca her zaman yeniliğe, kendini bir adım ileriye taşımaya ve en önemlisi yaptığı işin en iyisini yapmaya özen gösterdi. Sanatın farklı alanlarında yeteneği var. Resim yapıyor, tasarıma ilgi duyuyor.’

Desa’nın yeni sezon koleksiyon fotoğraflarında Özcan Deniz, günlük hayatın doğallığı içinde görüntülendi. Herhangi bir kurmaca olmadan, yaşadıklarından kesitler sunuluyor: Konser öncesinde son hazırlıklarını yaparken, ses düzenini kontrol ederken, film setinde konuşurken, senaryo okurken, çekilen sahnelere bakarken, bu sahneler hakkında konuşurken, röportaj yaparken, kahvesini içerken, kitabını okurken, arkadaşıyla sohbet ederken... Desa’nın katalog çekimi Keloğlan ve Kara Prens’in çekildiği Aya İrini’de yapıldı. Yani Özcan Deniz bir koltuğa iki karpuz sığdırdı. Filmde Kara Prens’i canlandıran Deniz, çekim aralarında Desa’nın mankeni oldu. Kariyerinde ilk defa bir markanın reklam yüzü olan Özcan Deniz yakın gelecekte Desa için tasarım da yapacak.

Beş dakika önce Kara Prens’tiniz, sonra Desa’nın modeli oldunuz. 20 dakika sonra tekrar Kara Prens olacaksınız. Nasıl oluyor da bu iki duygu birbirine karışmıyor?

- Çünkü ikisinin de ortak tarafı var. İş benim oyuncu olmamda bitiyor. Ben sorumluluk sahibi bir insanım. İsteyince her şey olur.

Peki kamera önünde poz kesmekle, fotoğraf makinesi önünde poz vermek aynı şey mi?

- Ben ne poz veriyorum ne poz kesiyorum. Kamera önünde de fotoğraf makinesi önünde de doğal olmaya çalışıyorum. Çünkü poz kestiğiniz zaman inandırıcılığınızı kaybediyorsunuz. Az önceki çekimlerde de kesinlikle ve kesinlikle sevmediğim hiçbir şeyi giymedim. Üzerimde güzel durduğuna inandığım ve giyerken keyif aldığım şeyleri giydim. Doğal ortamlarda, doğal kareler çekildi.

Sizin bu Kara Prens görüntünüz 2005-2006 sonbahar-kış erkek modasına uygun mu?

- Hem de nasıl! Dışarıya çıkıp bir bakın. Herkes saçını benim gibi kestirdi.

O sizden sonra Türkiye’ye yansımaları. Ben dünya modasından bahsediyorum.

- Ben şuna inanıyorum. Moda sizin o an gösterdiğiniz şeydir. Ben neyi gösteriyorsam o moda olur. Biz burada bir film çekiyoruz, bir karakteri canlandırıyoruz. İnsanlar bunu sever ve takip eder. Fotoğraflarda da popüler bir oyuncuyu canlandırıyorum. Kendimi oynuyorum yani. Ben kimseye bağımlı değilim, özgür bir insanım. Kendi modamı yaratıyorum. Fotoğraflardaki insan benim: Benim saçım, benim sakalım, benim kostümüm... Beğenen gider satın alır.

Daha önce hiç modellik yapmış mıydınız?

- Sadece bazı dergilere özel çekimler yaptım.

DESA İÇİN TASARIM YAPACAĞIM

Bir markanın yüzü olmak nasıl bir his?

- Son beş yıldır bir hayli popülerim. Ama bu 5 yılda bayağı ses getiren işler yapmama rağmen herhangi bir ürünle bir araya gelmedim. Çünkü hiçbir ürünle vizyonum ve karakterim uymadı. Ama Desa markası farklıydı. Teklif gelmeden, sahipleriyle masaya oturmadan önce de bu markaya yakındım. Çünkü Desa benim dolabımda var. Yani deri dendiğinde aklıma gelen, güvendiğim bir marka. Bu teklif geldiğinde heyecanla gittim. Birbirimizin vizyonunu anladık. İnanılmaz benziyorum bu markayla ben. İkimiz de 33 yaşındayız ikimiz de gelecekten çok şey bekliyoruz. İkimiz de yurtdışına açılmayı hedefliyoruz.

Kaç yıllığına anlaştınız?

- Minimum bir yıl. Marka yüzü olmanın yanı sıra Desa için tasarım da yapacağım.

Bundan sonra meslek hanenize manken ya da fotomodel ibaresi eklenecek mi?

- Hayır. Bizler zaten modeliz. Filmlerde de modeliz. Ben şu anda filmde modellik yapıyorum. Bir karakteri canlandırıyorum. Kostüm giydiriyorlar, bir şeyler yazıyorlar, oynuyorum. Ama mankenlik başka bir şey. O benim alanım değil.

Fotoğraflarda en çok nerenizi beğenirsiniz?

- Ben kendimi beğenmem desem... Ama gözlerime ve bakışlarıma güveniyorum. Bakışlarımı yakalayan fotoğrafçıyla iyi çalışırım. Ellerimi, vücut dilimi de iyi kullanırım. Ama genelde kendimden rahatsızım.

Desa kadını Marlene Dietrich Audrey Hepburn ve Grace Kelly’ye benzeyecek

Desa’nın tasarım koordinatörü Nihal Celet kış koleksiyonunu hazırlarken ‘Modanın geleceği her zaman geçmişten gelir’ anlayışından yola çıktıklarını söylüyor. Military, Retro, Western, Vintage olmak üzere dört ana bölüme ayrılan koleksiyon, 40, 50 ve 60’ların modasını günümüz çizgileriyle harmanlıyor. ‘Ünlü film yıldızlarından ilham aldık. Marlene Dietrich, Audrey Hepburn, Grace Kelly beni çok etkileyen üç isim. Bu kış Desa kadını biraz onlara benzeyecek. Eskimiş, yıpranmış gibi gözüken Vintage koleksiyonumuz çok iddialı. Giydiğiniz zaman ceketin sizin bir parçanız olduğunu hissediyorsunuz. Hafif buruşuk, kullanılmış görünümlü, fazla yıkanmaktan dikiş izleri parlamış efekti taşıyor. Retro konseptinde zarafet teması ön plana çıkıyor. Siyah, koyu kahve ve taba ön planda. Ceket yakaları tilki kürkleriyle süslü. El dikişleriyle detaylandırılmış uzun pardösüler, dar ve vücuda oturan deri yelekler, etek ucundan bollaşan kloş etekler çok satacak diye tahmin ediyoruz. Ayakkabı ve çizmelerde yuvarlak burun ve kalın yüksek topuk hakim. Sivri burun yok denecek kadar az. Military konseptinde, kömür karası süetler göze çarpıyor. Kruvaze apoletli kısa ceketler bu bölümün en öne çıkan ürünü. Krokodil, yılan ve süet modellere ek olarak içi ve kenarları kürklü Eskimo çizmeleri de dikkat çekecek. Renklerde ise siyah ön planda ama yeşil, koyu kırmızı, bej ve kahve renkleri de bu kışın trend renkleri.’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle