GeriKelebek Otomotivin en güçlü kadını emekli oluyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otomotivin en güçlü kadını emekli oluyor

Otomotivin en güçlü kadını emekli oluyor
refid:8876002 ilişkili resim dosyası

Geçtiğimiz hafta ekonomi sayfalarında Borusan Otomotiv’deki yeniden yapılanmayı yazmıştım. Yeniden yapılanmayla birlikte Borusan Otomotiv, yönetimde ’İcra Komitesi’nden ’Genel Müdür’lüğe geçiş yaptı. Yani daha önce İcra Komitesi tarafından yönetilen şirket artık markalara atanan genel müdürlür tarafından yönetilmeye başlanıyor.

Yönetimdeki bu değişiklikten ziyade Borusan’daki bana göre en önemli gelişme ise İcra Komitesi Başkanı Müşerref İlpars’la ilgili. Bugün Türkiye’nin otomotivdeki en güçlü kadını olan İlpars Haziran ayında emekli oluyor.

Borusan Otomotiv’i yıllardır yöneten İlpars, erkek egemenliğinin hakim olduğu otomotiv sektöründe yaklaşık 30 yıldır çalışıyor. 1946 Ankara doğumlu olan İlpars, yüksek eğitimimi tamamladıktan sonra işletme mastere yapmış ve ayrıca iki senede pedagoji eğitimi almış. Kendi tabiriyle biraz tesadüfler sonucunda Oyak Grubu’nda işe traktör ve kamyon pazarlayarak başlayan İlpars, 1984 yılında ise Borusan’a geçerek Borusan Otomotiv’in kuruluşunda bu yana görev alıyor.

Daha önce Otoyaşam’a verdiği demeçte, "Çok isteyerek otomotiv sektörünü seçmedim. Ama bir kere başladıktan sonra da vazgeçemedim. Bu çok tatlı mikrop bir defa insanın içine girince, bir daha çıksın istemiyorsunuz. Çok canlı bir sektör ve sizi her türlü şekilde canlı tutuyor. Ben bir otomobile bakarkan bile canlılık hissediyorum. Başka bir sektörde bu derece hareket ve canlılık olduğunu sanmıyorum" yorumunu yapmıştı.

İlpars’ın emekli olmasıyla birlikte, Türk otomotiv sektöründe kadın yöneticilerin gücü biraz azalacak. Ama üst yönetimde olmasa bile bugün pazarlama ve iletişim otomotiv dünyasında kadınlardan soruluyor. Bakalım İlpars’ın ’En güçlü kadın’ tahtına önümüzdeki yıllarda kim oturabilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle