GeriKelebek Önder Focan 6TET
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Önder Focan 6TET

NE KADAR:34,00 TL

Önder Focan, Guitar
Şenova Ülker, Trompet
Engin Recepoğulları, Tenor Saksafon
Hakan Çimenot, Trombon
Erdal Akyol, Akustik Bas
Ediz Hafızoğlu, Davul

Program
Kısmet
36mm Biometric,
Ruby
Vergato
TM Swing Sever
Ballad for 2 Guitarists,
Kinetik,
Ağaçkakan,
Kahveci

36 mm Biometric
Türkiye’nin önde gelen caz gitaristlerinden Önder Focan’ın 12. albümü olan 36 mm Biometric, piyasaya 2009’un son ayında A.K. Müzik etiketiyle çıktı. Albüm sanatçının çoğu yeni dokuz bestesinden oluşuyor. 36 mm Biometric’i Focan’ın önceki kayıtlarından ayıran özellik, parçaların tümünün Önder Focan 6 tet’e göre, yani trompet, tenor saksofon, trombon gitar, bas ve davuldan oluşan altılıya göre düzenlenmiş olması.

Focan, hepsi ayrı birer hikâyesi olan, bebop ağırlıklı parçalardan oluşan albüme adını veren “36 mm Biometric”i, tüm belgeleri ve fotoğrafları hazırlayıp gittiği bir vize başvurusunda, fotoğrafları “36 mm biyometrik” olmadığı için kabul görmeyince yazmış.

Önder Focan
1955 yılında doğdu. Müziğe 1970 yılında başladı. 1975 de caza ilgi duydu ve çeşitli gruplar ile çalışmaya başladı. 1985 yılından başlayarak çeşitli yerli ve yabancı caz etkinliklerinde sahne aldı. 1994’de 'Önder Focan JAZZ GUITAR' isimli kaseti ve yine aynı yıl 'Önder Focan Group- ERKEN' adlı CD'yi yaptı.

1996-99 yılları arasında SEKİZ, ON THE BOSPHORUS adlı CD’leri yaptı. 1997’de MIDEM tarafından Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen ve 11 uluslararası gitarcının katıldığı (Jan Ackermann, Wolfgang Muthspiel, Terje Rypdal, Ximo Teber, Noel Akchiote, Eric St.Laurent, Seppo Tyni, Sandro Gibellini, Nigel Clarke, Herald Haerter) festivalde, İKSV adına Türkiye’yi “Guitar Night” gecesinde temsil etti.

Sanatçının 1998’in ilk günlerinde piyasaya çıkan “BENEATH THE STARS” adlı çalışması ise, BLUE NOTE firmasından albümü çıkan ilk Türk sanatçısı ünvanını da taşımaktadır. Bu albümde davulda Down Beat jazz dergisince yılın gözde davulcusu seçilen Bill Stewart’la ve Hammond B3 Org’da ise yine New York’lu Sam Yahel yer almışlardır.

Ocak ’99 ve 2000’de IAJE eğitim seminerlerine katıldı.

Kasım 99’da Viyana’da Thomastik Infeld tellerinin 80.kuruluş yıldönümü konserlerinde çaldı. 2001 Ocak ayında Los Angeles NAMM Show’da Thomastik Infeld standinde konuk olarak çaldı. 2002’de aynı fuarda Höfner Guitar tanıtımı için yer aldı. 2001 Kasım’ında Finlandiya’da popüler Türk parçalarının yorumlandığı STANDARD A LA TURC albümünü kaydetti.

2002’de Berlin’de Almanya’nın önde gelen müzisyenlerinden bascı Stefan Weeke’nin “Spontaneous International Jazz Friends” adlı projesi ile aynı yıl Almanya’da piyasaya çıkan No.One adlı albümünde davulcu Ernst Bier ile birlikte yer aldı.

2001 yılında Viyana’da bascı David Friesen ile, 2003’de piyasaya çıkan REMinisce adlı albümün kaydını yaptı.

2000 yılında Müjdat Gezen Sanat Merkezi tarafından yılın en iyi Batı Müziği Sanatçısı ödülüne layık görüldü.

Önder Focan Thomatik Infeld telleri ve Höfner gitarlarını tercih etmektedir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle