GeriKelebek Önce okuyor sonra yazarını çağırıp tartışıyorlar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Önce okuyor sonra yazarını çağırıp tartışıyorlar

Altı kitap kurdu, altı yıl önce, kitap okumak ve okuduklarını paylaşmak amacıyla bir grup kurdu. Latince’de ‘Umulmayan Başarı’ anlamına gelen ‘Thyke’yi kendilerine isim olarak seçen kitapseverler, her ay bir kitap okuyor, daha sonra kitabın yazarını da çağırarak kitap hakkında tartışıyorlar.

Thyke, 38 yaşındaki bankacı Esin Çelebi Özelçi’nin 6 yıl önce tatilde tanıştığı ABD’li bir turistle sohbeti sonucu doğmuş. Özelçi, boş zamanlarında arkadaşlarıyla birlikte kitap okuma günleri düzenlediklerini anlatan bu turistin fikrini hayata geçirmeye karar vermiş ve altı kitap kurdu biraraya gelerek bir kitap okuma grubu oluşturmuşlar.

Grubun adı Latince’de ‘Umulmayan Başarı’ anlamına gelen ‘Thyke!’

Her ay bir kitap seçen üyeler, kitabın yazarını davet ederek kitap hakkında tartışıyorlar. Yabancı yazarların kitapları için de kitabın çevirmenini davet ediyorlar.

SİYASİ VE DİNİ KİTAP YASAK

Öyle bir kitap okuma grubu ki onlar, hukukçu üyeleri tarafından hazırlanan kurallara sıkı sıkıya bağlılar.

Örneğin siyasi ve dini içerikli kitap seçmeleri yasak. Thyke’ye bu yıl, Kadıköy Sağlık Eğitim Vakfı Huzurevi’nde yaşayan 30 kitapsever daha katılmış. Böylece en genç üyesi 26 iken en yaşlı üyesi 86 yaşında oluvermiş bir anda.

Amaçları, bu organizasyonun tüm Türkiye’ye yayarak kitap okuma oranın artmasına katkıda bulunmak. Altı yıl içinde Buket Uzuner, İnci Aral, Solmaz Kamuran, Selim İleri’nin de aralarında bulunduğu birçok yazar ‘Thyke’nin kitap okuma toplantılarına katılmış.

Tartışmalar kimi zaman hararetlense de, hep samimi ve saygılı devam etmiş.

Altı üye ile başlayan Thyke, bugün 95 üyeye ulaşmış durumda. Zaten ‘Thyke’nin Kurucu Başkanı Esin Çelebi Özelçi, hedeflerinin tüm Türkiye’de ‘kartopu’ gibi büyümek olduğunu söylüyor. ‘Thyke’ hakkında daha ayrıntılı bilgiye www.thyke.com adresinden ulaşılabilir.

Yazar Selim İleri şaşırdı: Mucize gibi

Thyke’nin son toplantısı yazar Selim İleri’nin de katımıyla KASEV Huzurevi’nde yapıldı. İleri’nin ‘Yıldızlar Altında İstanbul’ kitabını bir ay boyunca okuyan Thyke’nin en yaşlı üyeleri, İleri’ye kitap hakkında sorular sordular, yorumlarını ilettiler. İlk kez huzurevinde kitap okuma toplantısına katıldığını belirten Selim İleri, ‘Uzun bir ömrün belli duraklarından geçmiş kişiler karşısında olmak heyecan verici. Böyle bir oluşumun Türkiye’de olması mucize gibi’ diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle