GeriKelebek Okulu zorla bitirdi, internet dahisi oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okulu zorla bitirdi, internet dahisi oldu

Liseyi birincikle, üniversiteyi zar zor bitirdi. ABD´de beş yıl yazılım işinde çalıştı. Apple´dan ödül aldı. Netscape, çalıştığı şirketi batırınca Türkiye´ye döndü. Bir yıl ´gezdi´, ardından Veripark´ı kurdu. Özgür Erener´in hedefi elektronik iş konusunda ´tek adres´ olmak.

İnternet bankacılığı, elektronik ticaret, elektronik iş...

Kimimiz bu kavramları duyuyoruz, kimimiz tüm işimizi internetten yapıyoruz. Peki nasıl? Bizi yeni ekonominin hızlı gelişimine taşıyan girişimciler sayesinde...

Veripark´ın kurucularından Özkan Erener onlardan biri. 31 yaşında ama neredeyse 10 yıldan beri kendisini yazılım işine adamış. İzmir Fen Lisesi´ni birincilikle bitirmiş. Boğaziçi Üniversitesi Elektronik bölümünden ise zar zor mezun olmuş. Nedeni birinci sınıftan sonra kendisini ´bilgi işlem merkezine kapatması´. ``Başarılı bilişimcilerin çoğu üniversitede çok başarılı değildir`` iddiasında...

Okul biter bitmez ´program yazmaya´ ABD´ye gidiyor. Adresi Drexel Üniversitesi´ne ait Berl Laboratuvarı. Altı ay kalmayı planlarken dört yıl geçiyor. Ara sıra eve kapanıp yazılım üretmek için Türkiye´ye geliyor. Laboratuvardan Intelligence At Large adında bir şirket kuruluyor. Erener bu şirket için Moviestar adında bir program yazmaya başlıyor. Moviestar bilgisayarda herkesin film yapabilmesine yarayan bir program. Bu arada yıl 1993 ve internet doğuyor...

Moviestar 1996´da piyasaya sürülüyor. 1997´da Apple´ın Multimedia Editing´ ödülünü Toy Story filmi ile paylaşıyor. Ancak satışlar çok da iyi gitmiyor. 1997´de Japonca versiyonu çıkarılıyor ve Japonya´da üç kat daha fazla satılıyor. Fakat Intelligence At Large Quarter Dec adlı şirketle internet işine girince hep beraber batıyorlar. En büyük hataları Netscape´le rekabet etmeye çalışmak oluyor.

Çocukluk arkadaşı Özgür Yoğurtçu ile 1997´de Türkiye´ye dönüyor. Bir yıl boyunca hiç çalışmıyorlar. Sürekli iş teklifi alıyorlar ancak son 5 yılda ´sürekli´ çalıştıkları için bir yılı ´çalışmadan´ geçirmeyi tercih ediyorlar.

Kafalarında ´internet´ sektöründe çalışan bir şirket kurma fikri var. 1998´de üç bin dolar sermayeyle Veripark´ı kuruyorlar. KOSGEB´in Boğaziçi Üniversitesi´ndeki Teknopark´ını ofis olarak kullanıyorlar. Ve ilk işlerini alıyorlar: Pamukbank´ın internet şubesine danışmanlık. Üstelik Koç Sistem ve IBM´i geçerek işi kapıyorlar. Veripark bugün bir ´çözüm´ firması. Microsoft, Oracle, IBM çözümlerini müşterilerine öneriyor. Şirketlerin e-iş´e geçişlerini sağlayacak tüm hizmetleri veriyor.

Erener; ``Biz ´dinleyen organizasyonuz´. Pazarın sorunlarını görüp uygun yazılımları üretiyoruz`` diyor. Örneğin Denizbank ´a sattıkları ´veritical´ adlı ürün Türkiye´de bir ilki gerçekleştiriyor. Şirketten şirkete e-ticaretin içine para tahakkukunu da sokuyor. Çek, senet işini kaldırıyor.

Erener hedeflerini ``tüm e-iş işleri için tek adres olmak´ şeklinde açıklıyor.

 

 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle