GeriKelebek Okul fobisini anneler besliyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okul fobisini anneler besliyor

Okul fobisiyle, okul kaçağı arasındaki fark nedir?

Okul fobisi olan çocuk, değişik zamanlarda okula anne ve babasının bilgisiyle gitmez ve evde kalır. Çocuğun okula gitmemesinin temelinde başarısızlık korkusu ve sınıf içinde aktif olamama endişesidir. Okuldan kaçan çocuklar ise okulu sevmezler. Aynı zamanda tembeldirler. Bu çocuklar okuldan kaçtıkları zamanı anne babasının bilgisi olmaksızın ev dışında gönüllerince geçirirler. Buna karşılık okul fobisi olan çocuklar evde neşelidirler.

Okul fobisinin nedenleri nedir?

Okul fobisi olan çocuk görünüşte nedensiz olarak okula gitmekten korkar. Ancak bu korkuyu oluşturan bazı temel etmenler vardır. Bunların başında yaygın bir baskının egemen olduğu aile ortamı sayılabilir. Okul fobisi olan çocukların yaşamlarının daha önceki yıllarında anneleri tarafından aşırı özen içinde büyütüldükleri görülür.

Annelerin rolü nedir?

Bu tür annelerin sürekli olarak çocukların memnun ederek onların sevgisini kazanma çabası içinde oldukları ve onları sürekli olarak hayal kırıklığına uğramaktan korudukları gözlenir.Bazıları çocukları gözlerinin önünde olmadığında kendilerini çok yalnız hissederler.

Okul fobisi geçici mi?

Okul fobisi akut veya kronik olabilir. Okul fobisi olan çocuklar evde kaldıkları sürece mutludurlar. Arkadaş ilişkilerinde evde etkindirler. Kronik okul fobisinde, akut okul fobisinin tersine birtakım uyum zorluklarını içerir. Bu çocukların sadece okuldan değil, daha önce zevk aldıkları diğer faaliyetlerden de uzaklaştıkları görülür.

Okul fobisi en sık ne zaman görülür?

Okul fobisinin en yaygın olduğu yaş grubu 5-8.

Bu çocuklara nasıl davranılmalı?

Okuldan uzak kalmasının getireceği sorunlar nedeniyle okul fobisi olan çocukların elinden geldiğince bir an önce okula dönmeleri gerekir. Bunun için bir uzman tarafından sorunun nedenleri araştırılarak çocuğun endişeleri azaltılmalıdır. Okulu çocuğa yeniden tanıtma ve özendirme girişimleriyle gerekirse önce bir saat, sonra yarım gün, sonunda tam gün okula gidilmesi sağlanabilir. Eğer mümkünse anne çocuğun yanında kısa bir süre oturarak, çocuğun okula alışmasına yardımcı olabilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle