GeriKelebek Nevin'in isyanını duy
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nevin'in isyanını duy

Nevin'in isyanını duy
refid:21413397 ilişkili resim dosyası

Taksim’de ‘Kürtaj Haktır, Karar Kadınların Platformu’ adı altında bir araya gelen sivil toplum kuruluşları düzenledikleri gösteride, "Tecavüz suçlarında savcılar, hakimler ve hekimler tarafından kadının beyanının esas alınmasını, kadına istemediği bir gebelik süreci yaşatmayacak hızlı kürtaj hakkı sağlanmasını istedi.

"Tecavüze uğrayan kadınları doğurmaya zorlayan hukukunuz batsın" pankartı arkasında 13.00 sıralarında bir araya gelen yaklaşık 100 kişilik kadın grubu, ‘Kürtaj haktır, tecavüz suçtur’, ‘Kürtaja karışma, tecavüzü engelle’, ‘Tecavüzcünün çocuğunu doğurmayacağız, istemediğimiz çocuğu doğurmayacağız’ diye slogan attı. Topluluk yere otururken, basın açıklamasını okuyan Ayşe Toksöz; "Kadınlar, maruz kaldıkları tecavüzü ispatlamak için bürokrasinin çarklarına dolanırken, kürtajın yasal süresi çoktan doluyor. Çünkü sistem, tecavüze uğrayan kadınların doğrudan doktorlara başvurmasının önüne geçerek, onları önce savcıya gitmeye, savcıyı tecavüze uğradığına inandırmaya mecbur bırakıyor. Ama tüm bunları 20 haftada başarabilirsen kürtaj olabilirsin diyor. Tecavüz davalarında sürecin kadınlar aleyhine işlediği ortadayken, kürtajı savcılık kararına bağlamak, kürtajı fiilen yasaklamak ve kadını doğurmaya zorlamaktır" dedi.


Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın sözlerine de değinilen açıklamada;"Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ’Başına kötü bir şey gelmişse de doğursun, devlet bakar’ diyerek tecavüz kelimesini telaffuz etmekten dahi kaçındı. Recep Akdağ, kadınların yaşadığı cinsel şiddeti görmezden gelip tecavüzü sıradanlaştırırken, kadınları her durumda doğurması gereken kuluçka makinelerine indirgiyor. Bu şiddeti yaşamış kadınların dokuz ay boyunca yaşayacakları travmayı yok sayıyor" dedi.Yapılan açıklamada, Karabük’te yaşanan 14 yaşındaki Zeynep ve tecavüzcüsünü öldüren Nevin olaylarına da vurgu yapıldı. "14 yaşında tecavüze maruz kalan Zeynep, gebe kaldığı için kürtaj olmak istiyor. Yasal sürecin dolmasına çok az bir süre kalmasına rağmen kürtaj olma talebini savcılık red etti. Gerekçe ise Karabük savcılığı tecavüzde rıza aradı. Gündeme düşen bir diğer olay ise, tecavüzcüsünü öldüren Nevin,

‘ölsem bile doğurmayacağım’ dediği halde gittiği hastaneden kürtaj yapılmadan gönderildi. Nevin önce hastanenin fiili engellemesi ile karşılaştı. Şimdi ise 20 haftalık yasal süre doldu diye istemediği halde doğurmaya zorlanıyor. Oysa Nevin, ne pahasına olursa olsun, kürtaj olmak istiyor" denildi.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle