GeriKelebek Nerede evlendiğiniz kiminle evlendiğiniz kadar önemlidir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nerede evlendiğiniz kiminle evlendiğiniz kadar önemlidir

Türkiye’de her yıl 500.000 çift evleniyor ve ortalama 5-6 bin dolarlık bir bütçe ile bu durum yaklaşık 3 milyar dolarlık bir pazar oluşturuyor.

Çırağan Kempinski Otel’in Ziyafet Müdürü Fuat Köroğlu: Nerede evlendiğiniz kiminle evlendiğiniz kadar önemlidir


16 Şubat Çarşamba günü Çırağan’da bir düğün festivali düzenlendi. 18 Şubat-20 Şubat arasında Lütfi Kırdar’da ‘Evlilik Dünyası 2005 Evlilik Hazırlıkları Fuarı’ var. Beyaz Butik’in 2005 yaz gelinlikleri defilesi 20 Şubat Pazar günü Ulus 29’da yapılacak. Kısacası bu yaz evleneceklerin şimdiden harekete geçmesi gerekiyor. Düğün Festivali sırasında Çırağan’ın Ziyafet Müdürü Fuat Köroğlu ile röportaj yaptık. Beyaz Butik’in sahibi Fatoş Erbil’e bu yazın gelinliklerini anlattırdık.

Fuat Köroğlu 1992 yılından beri Çırağan’da çalışıyor. İki yıldır ziyafet müdürlüğü yapıyor. Düğün, nişan, konferans gibi önemli organizasyonları yönetiyor. En moda düğünler onun elinden çıkıyor. Son günlerde Çırağan’ı dünyaya tanıtmak için yurtdışı fuarlarına katılan Fuat Köroğlu şimdiden 18 yabancı çiftle anlaşmış. ‘Bu yaz Çırağan’ın bütün haftasonları dolu. Önümüzdeki yaz için de rezervasyon almaya başladık’ diyor.

Çırağan’da düğün yapmak neden bu kadar önemli? Sırrınız nedir?

- Burası bir saray. Tarihi bir dokusu var. Her yer buram buram romantizm kokuyor. Her gelin kendini prenses gibi hissetmek ister. Burada gerçekten prenses olduklarını zannediyorlar. Düğün çok zor bir organizasyon. Biz gelin ve damat adaylarına profesyonel bir hizmet verip işlerini kolaylaştırıyoruz. Çırağan Türkiye’nin önemli prestij noktalarından biri. ‘Nerede yemek yedin?’, ‘Nerede evlendin?’ sorularına Çırağan diye yanıt verince prestij kazanıyorsunuz. Bence nerede evlendiğiniz kiminle evlendiğiniz kadar önemlidir. Bu benim sloganım. İki şeyi hayatınız boyunca taşıyorsunuz. Kocanızı ve nerede evlendiğinizi hayatınızın sonuna kadar unutmuyorsunuz. Çırağan düğünlerinin bir sırrı da merdivenleri. Bizdeki merdiven başka yerde yok.

Nasıl yani?

- Bahçedeki yüksek merdivenlerden bahsediyorum. Gelin ve damat sarayı arkasına alıp, merdivenlerden inerek davetlilerin karşısına çıkıyor. Önce merdivenin tepesinde gelenleri selamlıyorlar. Bu garip bir tatmin. Bütün davetlilere tepeden bakıyorlar ve mutlu oluyorlar. Kendilerini prens ve prenses gibi hissediyorlar. İstediğiniz masal kitabına bakın prensesler evlenirken balkondan el sallar.

Bazı ünlü kimseler evlenirken düğünü bedavaya getiriyorlar. Çırağan’da da böyle sponsorluk anlaşmaları yapıyor mu?

-
Ben şahsen Brad Pitt evlenirken sponsor olmak isterim.

Türkiye’nin Brad Pitt’i evlenirse?

- Bize bu tarz teklifler geliyor. Şirket politikası gereği biz sponsor olamıyoruz. Ama mesela Prens Charles Çırağan’da evlenmek istese ne yapar eder politikayı değiştirirdim. Hatta üstüne 1 milyon dolar bile verirdim. Düşünsenize Türkiye’nin tanıtımı ne güzel yapılır.

Son yıllarda Prens Charles kadar zengin ve ünlü olmasa da bazı yabancılar Çırağan’da düğün yapıyorlar. Neden sizi tercih ediyorlar?

- Çırağan Türkiye’de ve yurtdışında yüksek sosyeteyi ağırlayan bir mekan. Çırağan’da evlenen ilk yabancı Yunanlı armatör Angelo Polus’du. 1992 yılında Mustafa Koç’un düğününe davetli olarak gelmişti ki, o sarayda yapılan ilk düğündü. Aynı yıl Polus da Çırağan’da evlendi. Bazıları gelip konakladıktan sonra burada evlenmeye karar veriyorlar. Bazıları da tekne turu yaparken önünden geçiyor ve ben burada evleneceğim diyor.

Gerçekten mi?

- Libya lideri Muammer Kaddafi’nin akrabası Tarek Kautini ve ünlü tasarımcı Roberto Cavalli’nin baş modeli Lisa Van Goinga boğazdan geçerken, saraya hayran olmuşlar ve düğünlerini burda yaptılar.

Bir düğünde tarafları memnun etmek kadının gönlünü kazanmaktan geçiyor değil mi?

-
Kesinlikle. Kadının hayallerini gerçekleştirmek zorundayız. İlk görüşmede gözlerini kapatmasını ve bize hayalini anlatmasını istiyoruz. Şu soruları soruyoruz: ‘Siz 10 yaşında neyi hayal ederdiniz?’ ‘Sizi en çok etkileyen masal hangisi?’ ‘Sizin masal kahramanınız kim?’ Bir nevi psikolojik test yapıyoruz.

Çırağan düğünlerinde hiç mi aksilik çıkmıyor?

- Çıkmaz mı? En büyük problem hava. Yaz düğünlerinde sarayın balo salonunu da satmıyoruz. Eğer hava yağarsa düğünü sarayın içine alıyoruz. Tabii gelinler bu işten hiç memnun olmuyor. Çünkü o zaman merdivenlerden inemiyorlar. Düğün tarihine ait 10 yıllık hava istatistiklerini gösteriyoruz. Ama İstanbul’un havası hiç belli olmuyor.

En kötü anınızı anlatır mısınız?

- Yıl 1995. Çok günlük güneşlik bir gündü. Fakat öğleden sonra hava bir kapadı, yağdı, yağacak. Düğün saatine bir saat kala hava hálá açmayınca biz düğünü balo salonuna aldık. Gelin kendini odaya kilitledi. ‘Merdivenlerden inemeyeceksem bu düğün olmayacak, bakın yağmur da yağmıyor’ demeye başladı. Sarayda yağmur yağmıyordu ama Taksim’de Ortaköy’de yağıyordu. Risk alamazdık. Yangın hortumlarıyla otelin üç tarafından su fışkırttırdım. Gelin zaten camdan dışarıya bakıyordu. Yağmur yağıyor zannetti ve dışarı çıktı. Nikah balo salonunda kıyıldı. Ona gerçeği balayından döndükten sonra açıkladık.

Şükürler olsun tekno müzikten kurtulduk

Bu yaz düğün dekorasyonunda beyaz geri döndü. Altın varaklardan, kristallerden uzaklaşıyoruz. Sade ve modern bir tarza bürünüyoruz. Cam ağırlıklı objeler kullanıyoruz. Eğlence trendleri de farklılaştı. Allah’a şükürler olsun tekno müzikten kurtulduk. Son iki senedir gençler DJ getirtip tekno müzik yaptırıyordu. Pasta kesilince davetlilerin yarısından fazlası gidiyordu. Bu yaz geniş repertuarlı büyük orkestralar, çok sesli müzik var. İki tane büyük orkestra ile çalışıyoruz. Dünyanın ve Türkiye’nin bütün DJ’lerini getirebiliriz. Los Angeles ve Londra’da ofisi olan artist ajansına bağlıyız. Ünlü şarkıcıları getiriyoruz. Direkt ajanslarla çalıştığımız için bazen yerli sanatçılardan ucuza geliyorlar. Çırağan düğünlerine defalarca Gibs Kengs, Vanessa Mey, Whitney Houstan bile geldi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle