GeriKelebek Nana Mouskouri Arena'da!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nana Mouskouri Arena'da!

Nana Mouskouri Arena'da!

 

Girit doğumlu NANA MOUSKOURI, Yunanistan’ın gelmiş geçmiş en önemli sesi olmanın yanında, bugüne kadar 350 milyondan fazla albüm satışı (Beatles ve Elvis Presley’in tüm satışlarının toplamından fazla) ve 300’den fazla altın ve platin plak ödülüyle dünyada tüm zamanların en çok satan bayan sanatçısıdır.
Atina konservatuarında eğitim alan Nana Mouskouri, soprano sesini çok sevdiği jazz müziğine adapte ederek kısa zamanda yapımcıların ilgisini çekti. İlk plağını 1957 yılında kaydeen Nana Mouskouri, 1959 yılında Yunanistan Şarkı Yarışması’nda birincilik ödülüne layık görüldü.

1961 yılında Alman televizyonunun Yunanistan’la ilgili hazırladığı belgesel filme şarkılarıyla katılan Nana, “Atina’dan Beyaz Güller” adlı parçasıyla büyük sükse yaptı ve parça yalnızca Almanya’dan 1 milyondan fazla sattı. Nana, bu parçayla “Atina’nın Beyaz Gülü” olarak Avrupa çapında şöhrete ulaştı.

1962 yılında New York’ta Quincy Jones ile birlikte 3. albümüne imza atan sanatçı, 1963 yılında Paris’e yerleşerek müzik yaşamına burada devam etmeye başladı. 1966 yılında kalipso’nın kralı Harry Belafonte ile ortak bir dünya turnesi gerçekleştirdi. Turne kayıtlarından oluşan “An Evening With Belafonte & Mouskouri” dünya çapında 10 milyondan fazla albüm satışına ulaştı.

1968 yılında İngilizlerin dikkatini çeken Nana, BBC için “Presentin Nana Mouskouri” adında bir müzik programı gerçekleştirdi. İngilizce, Fransızca, Yunanca ve Almanca söylediği albümlerin tamamı yayınlandığı ülkelerde satış rekorları kırmaya devam etti.

1990 yılına kadar aralıksız devam eden konserleri ve yayınladığı 50 civarında albümle müzik dünyasının gündemindeki yerini sürekli büyüten Nana Mouskouri, 1991 yılında “Only Love : The Best Of Nana Mouskouri” albümüyle yalnızca Amerika’da 10 milyonu aşan satış rakamlarına ulaştı. Aynı albüm Avrupa satışlarında 18 milyonu aştı.

Julio Iglesias, Mercedes Sosa, Quincy Jones, Barry Manilow ve BobDylan’la birçok ortak parçaya imza atan Nana Mouskouri, 1993 yılında UNICEF tarafından “İyi niyet elçisi” ilan edildi. Audrey Hepburn’den elçiliği devraldıktan sonra ilk gittiği yer olan Bosna’da yaşananlardan etkilenen Nana, savaşta zarar görenlere bağışlanmak üzere bir Avrupa turnesi gerçekleştirdi ve Bosna’ya en büyük yardımı yapan sanatçı oldu.

2004 yılında sanatçının en iyi 600 parçasını içeren 34 CD’lik özel setle yine Avrupa’da müzik listelerinin zirvesine çıkan Nana Mouskouri bu yıl başladığı ve 2008’in sonuna kadar devam edecek dünya turnesiyle tüm sevenlerine veda ediyor.

Avrupa, Amerika, Avustralya ve Uzakdoğu’da toplam 68 ülke ve 208 şehri kapsayacak bu özel turne dahilinde tüm zamanların en çok satan bayan sanatçısı NANA MOUSKOURİ, 15 Ocak Salı akşamı İstanbul’da BJK Akatlar Arena’da sevenleriyle buluşacak.

 


 
 

 

 

 
 
 
  
 

 
 
 
 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle