GeriKelebek Nah indirdi, bindirdi...
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nah indirdi, bindirdi...

“Ak Parti iktidarına bir kıyakçılık da ben yapayım bari... Milletin sırtına yüklenen vergilerin yanı sıra belediyelerin gelirleri kısıtlanınca aklıma geldi ve ‘Belediyeleri kaldırmak lazım...’ cümlesini söylemiş bulundum... Kesinlikle bu güzel bir fikir ve hükümet tasarrufun en kralını yapmış olur...” diyor Sinan Tanyıldız.

ÇUKUROVADAN

Y.Sinan TANYILDIZ

Şu günlerde belediye başkanları kan ağlıyor, çünkü gelirleri azalacak ve vatandaşa hizmet vermekte zorlanacaklar. Hükümet onların da gelirlerini tırpanladı. Kurallar hiçe sayıldı. Yerel Yönetim Yasası bir türlü çıkmadığından ipler merkezin elinde. Ve merkez ipleri istediği gibi kullanıyor. Milletin oyuyla seçilen vekiller ve hükümet, tedbir için karar üstüne karar alırken, yine milletin oyuyla seçilen  belediye başkanlarının eli kolu bağlı...

Neden?

Kural yok çünkü... Yasa yok... Başkanlar da çaresiz biraz daha fazla para koparabilmek için günlerinin çoğunu Ankara’da geçiriyor. İşlerini halletmeye çalışıyorlar... Bu da aklıma bir hikayeyi getiriyor...

Köyün birinde insanlar imamın yanına gelip yalvarmaya başlıyor...

“Biz sabahları tarlaya gidiyoruz. Akşama kadar canımız çıkıyor. Şu namaz vakitlerini 3’e indirsek olmaz mı imam efendi?”

İmam bakıyor köylü haklı. Cem etme kuralını devreye sokup namaz sayısını üçe indiriyor. İkindi ile öğleyi ve yatsı ile akşamı birleştirip bunu da cemaate anlatıyor.

“Bundan böyle sabah namazı kılacaksınız, öğle namazı ile ikindiyi, akşam namazı ile de yatsı namazını birleştirip kılabilirsiniz... Böylece namaz vakitleri de üçe iner...” diyor...

Köylü çok memnun... Bir süre sonra köylüye bu da ağır geliyor ve imama yalvarıyorlar:

“İmam efendi, sabah namazını kalkınca kılıyoruz. Ama akşam eve yorgun argın dönüyoruz. Ne olur şu namaz sayısını ikiye indir. Biz de ibadetimizi rahatça yapalım...”

İmam olmaz diye direniyor, ama aklına da takılıyor. “Acaba ulema ehli, böyle bir fetva verir mi?” diye...

“Yarın müftüye gidip sorarım...” diyerek köylüyü yatıştırıyor...

Ertesi sabah, erkenden kalkıyor ve köylü de kendisini yolcu ediyor... Şehir uzak... İmam Efendi ancak akşam döner diyerek köylü işinin başına geçiyor. Akşama doğru köylü işini bırakıp beklemeye başlıyor.

O sırada imam da derdini müftüye anlatıyor ama temiz bir fırça yiyor. Çünkü istediği şey kurallara aykırı... Bir de talimat alıyor... “Hemen köye gideceksin ve namazın 5 vakit olduğunu köylüye anlatacaksın...”

İmam çaresiz, geri dönüyor. Atın sırtında yorgun argın köye dönerken bir de bakıyor ki köylü toplanmış kendisini bekliyor ve avaz avaz bağırıyor:

“Ne oldu imam efendi, müftü namaz sayısını 2’ye indirdi mi, indirdi mi?”

İmam fırça yedi ya, o hırsa yanıt veriyor:

“Nah indirdi, bindirdi bindirdi...”

Yerel Yönetim Yasası çıkmış olsaydı, şüphesiz başkanlar Ankara’ya taşınmayacak ve yasa ne diyorsa onu yapacaklardı. Ama yasa çıkmadığı için Ankara da durmadan bindiriyor... Sanki milletvekilleri oyla seçiliyor da belediye başkanları tazı yavrusu...

Oysa hem vekillerimiz, hem de başkanlarımız oyla seçiliyor...

Biz de hizmet bekliyoruz... Gözümüz Ankara’da, kulağımız müftü efendinin vereceği fetvada...

Bence yasanın artık çıkması ve yerel yönetimlerin güçlenmesi lazım...

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle