GeriKelebek Müzisyen olmak hayatımın şansı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müzisyen olmak hayatımın şansı

Müzisyen olmak hayatımın şansı
refid:19257905 ilişkili resim dosyası

Caz tarihine son 50 yılın en büyük yeteneği olarak geçen Duke Ellington’ın kurduğu Duke Ellington Orkestrası, 18 ve 19 Kasım’da İstanbul TİM Show Center’da konser verecek. İlk konserde, Türk caz sanatçısı Ece Göksu da sahne alacak.

Duke Ellington’ın orkestrasına konuk sanatçı olarak katılmanız için teklif ne zaman ve ne şekilde geldi?    

- Aslına bakarsanız tam da “şöyle güzel bir big band olsa, ben de söylesem” dediğim bir anda geldi teklif... Aklımdan bu düşünce geçtikten bir gün sonra aradılar ve “Türker ınanoğlu Maslak Show Center’dan böyle bir teklif var, ilgilenir misin?” diye sordular.

Kabul etme konusunda tereddüt yaşadınız mı?   

- Hiçbir caz müzisyeninin böyle bir teklifi reddedeceğini zannetmiyorum. Duke Ellington Orkestrası gibi üç kuşaktır süregelen, Ellington’ın müziğini en usta gerçeklikle sunan bir orkestranın parçası olabilmek müthiş bir deneyim. Hiç düşünmeden kabul ettim teklifi...

ÇOK KADERCİ SAYILMAM

Müzisyen bir ailede büyümüş, beş yaşında piyano dersleri almaya başlamışsınız. Müzisyen olmak kaderinizdi diyebilir miyiz?

- Çok kaderci olduğum söylenemez ama müzisyen olmak en büyük şansım diyebilirim. şarkı söylemeyi başka hiçbir şeye değişebileceğimi sanmıyorum.

Türkiye’nin tek caz vokal master’lı caz şarkıcısı olarak anılmak nasıl bir his?

- Ben o şekilde anılmak istemiyorum açıkçası. Ayrıca o, ben Amerika’da yüksek lisans yaptığım zamanlarda öyleydi. şimdi caz vokal master’ı yapan başka arkadaşlarım da var; hem Avrupa’da hem de Amerika’da...

Bu şekilde anılmanızın nedeni, Billie Holiday üzerine yazdığınız tez sanırım...

- William Paterson Üniversitesi’nde, caz performansı yüksek lisansını bitirebilmek için bir koşuldu tez yazmak... Ve ben bu tez için Billie Holiday’in bilinmeyen bir yanını araştırmayı seçtim. Yani şarkıcılığı nedeniyle geri planda kalan besteci ve söz yazarı kimliği... Çok zevkli bir araştırma konusuydu... Mükemmel bir yorumcu olmasının yanı sıra ne derece iyi bir kompozitör ve söz yazarı olduğunu da öğrenmiş oldum.

ALBÜMÜM GELECEK YIL ÇIKIYOR

Ece Göksu Quartet olarak konserlerinize devam ediyorsunuz. Yakın zamanda kendi grubunuzla bir konseriniz olacak mı?

- Şu ara albüm hazırlıkları içerisindeyim. Fazla konser yapmıyorum ama her ay Nardis’te söylüyorum. En yakını, 23 Aralık’ta Nardis jazz Club’ta kendi quartetimle vereceğim konser...

Albüm ne zaman çıkacak?

- 2012’de... şarkılar yazıyor, kayıt için hazırlanıyorum. Bu yılın son günlerinde kaydedeceğiz, yeni yılda da albüm çıkacak diye ümit ediyorum.

Türkçe de söylüyorsunuz, ıngilizce de... Peki, hangi dilde şarkı söylemeyi daha çok seviyorsunuz?

- Anlamını bildiğiniz ve iyi ifade edebildiğiniz sürece aslında hangi dilde söylediğinizin pek bir farkı yok. Zaman zaman ıtalyanca veya Portekizce şarkılar da söyluyorum. Her dilin müzikalitesi ve havası farklı. Ama tabii ki swing veya bebop söylerken, ıngilizce’den daha iyi duyulan ve hissedilen bir dil bence yok...

HÂLÂ AMERİKA’DA BİR EVİM VAR

Amerika’daki eğitiminizden sonra Türkiye’ye dönme kararını nasıl verdiniz? “Ben zaten döneceğim” düşüncesiyle mi gitmiştiniz?

- Dönme kararı vermedim. Hâlâ orada bir evim var, ara sıra gidiyorum.

Amerika’da da konserler veriyorsunuz. Hangi ülkede caz müzik yapmak daha zevkli ve daha kazançlı?

- şarkı söylediğim sürece nerede olduğumun hiçbir önemi yok. Umarım Türkiye’de son yıllarda giderek popülerleşen caz kulüpleri çoğalır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle