GeriKelebek Müzik Dünyası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müzik Dünyası

Sezen’den plak nostaljisi

 Sezen Aksu’nun "Bahane" ve "Bahane Remix" albümleri Long Play olarak üretilerek DMC etiketi ile müzik marketlerde yerini aldı. Sınırlı sayıda üretilen Long Play’ler sayesinde sanatçının sevenleri Aksu’yu 25 yıl aradan sonra tekrar plaktan dinleyebilecekler. Sanatçının "İkili Delilik", "Eskidendi Çok Eskiden", "Yanmışım Sönmüşüm Ben", "Perişanım Şimdi" gibi bir çok hit eserinin Long Play’lerin Almanya’da üretilen kapak tasarımları, orijinal albüm tasarımlarına sadık kalınarak, küçük değişikliklerle yeniden hazırlandı.

Cem Adrian’ın dönüşü

 Cem Adrian, "Aşk Bu Gece Şehri Terk Etti" adlı ikinci albümünü çıkardı. 6.5 oktav ses aralığı ve normal bir insandan 3 kat uzun ses telleriyle benzersiz özelliklere sahip olan Adrian, 6 ay süren stüdyo kayıtlarında, 500 kanal sesi kaydedilerek çok sesli bas, tenor, mezzo, soprano ve koloratür soprano korolar oluşturuldu.

Pop’ta bir Yozgatlı

 1969 Yozgat doğumlu Murat Balaban, "Pirinçtanem" adını verdiği ilk albümü ile müzik dünyasına merhaba dedi. 13 yaşında bağlama, 17 yaşında klavye çalmaya başlayan Murat, Hüsnü Şenlendirici’nin de destek verdiği albümünde "Yozgatlıyım" adlı şarkı büyük ilgi gördü. Albümün ilk klibi ise "Gelirim Sana" adlı parçasına çekildi. Genç şarkıcı, "Pop Müzik’te Anadolu’nun sesi olacağım" diyor.

Acı Var mı Acı

 "Yok Böyle Bir Şey" adlı albümüyle çıkış yapan Sezar, şimdi de aynı albümdeki "Acı Var mı Acı" adlı şarkısıyla gündemde. Bu şarkının kendisinde özel bir yeri olduğunu söyleyen Sezar, "Bu şarkıda Reha Muhtar’ın etkisi büyük. Sayın Muhtar’ın haber tarihine geçen unutulmaz sözlerini bir araya getirip besteledim. Çok değişik bir şarkı oldu" dedi. 2000 yılında Akdeniz Erkek Güzeli seçilen Sezar, Türkçe, İngilizce, Fransızca ve İspanyolca seslendirdiği "Sıkıysa Yakala" adlı şarkısına da çok güveniyor.

Sonbaharın ’İnce Saz’ı

Cenk Eren, "Kiraz Mevsimi" adlı dördüncü albümünün üçüncü klibini "İnce Saz" adlı şarkısına çekti. Kubilay Kasap’ın yönettiği klipte İpek Tuzcuoğlu ile birlikte Cambaz Bar’da kamera karşısına geçen Eren, "Klibi çekmek için özellikle sonbaharın gelmesini bekledik" dedi. Bu klibi, sanatçının resmi sitesi www.cenk-eren.net adresinden de izleyebilirsiniz.

Türk ezgileri Norveç’te

Norveç’te düzenlenen Oslo World Music Festival kapsamında Orient Expressions, Bugge Wesseltoft ile müthiş bir konser verdi. "Divan" ve Sabahat Akkiraz ile kaydettikleri "Külliyat" albümleriyle gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında ilgi gören, dj performanslarının faal isimleri Murat Uncuoğlu ve dj Yakuza, halk müziğinin yetkin sanatçısı Cem Yıldız ve Amerikalı saksofoncu Richard Hamer’dan oluşan Orient Expressions, Norveçli ünlü caz müzisyeni Bugge Wesseltoft ile Oslo World Music Festival’de dinleyenleri coşturdu.

Hulûsi TUNCA

htunca@hurriyet.com.tr
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle