GeriKelebek Mutfağa kırmızı, koridora yeşil, yatak odasına kişisel renk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mutfağa kırmızı, koridora yeşil, yatak odasına kişisel renk

Renk uzmanı Metin Yahya Üster renklerin mekan dekorasyonunda kullanımı, günlük hayata, karaktere, psikolojiye etkileri konularında seminerler veriyor. Üster’in birlikte çalıştığı renk uzmanı ve reiki master Rana Nuhoğlu renklerin alışverişteki etkileri üzerine çalışırken, renk uzmanı Zehra Akdoğan ise yoga ve renklerin reikide kullanımı konusunda ders veriyor. Üster ve ekibine dekorasyonda hangi renkleri kullanmamız gerektiğini sorduk.

Ev dekorasyonunda doğru renkleri nasıl bulabiliriz?

- Öncelikle şunu bilmeliyiz: Her karakter bir renktir, insan kendini renkle ifade eder. Hangi renk olduğunuzu, ihtiyaç duyduğunuz renkleri bilmelisiniz ki bunu ev dekorasyonundan giyime her alanda kullanabilesiniz. Mesela yeşil renk enerjisinden yoksun bir kişi, bilin ki denge-huzur-güven ve istikrardan yoksundur. Bu kişiye yeşil yükleyerek, yani yeşil renk kullandırarak, o eksikliği azaltabiliyoruz. İnsanın bir yerinin ağrıyıp da doktora gitmesi, ilaç alması, onu aldıktan sonra ağrısının geçmesi gibi bir şey bu. Analizi çok basitçe herkes yapabilir ama renklerin olumlu ve olumsuz yönleri konusunda yorum çok önemli.

Çok kişinin yaşadığı bir evi düşünün. Herkesin başka bir rengi var. Onlar nasıl belirleyebilir doğru renkleri?

- Her aile genetik olarak birbirine bağlıdır, aralarında çok az farklılık çıkar. Bu kişiler için ortak renk analizi yapılıp ortak ihtiyaç duydukları renkler seçilebilir.

Birinin rengi kırmızı, biri mavi, diğeri yeşil çıkıyorsa ne olacak?

- Kırmızı, mavi veya yeşil çok kontrast değil. Bunlar birbirinin tamamlayıcısı renkler ve zaten bunları aynı anda kullanabilirsiniz.

Tariflerinizde çok renkli evlerden bahsediyorsunuz ama Türkiye’de evler ya tek renk ya da pastel renklere boyanıyor.

- Bizim evlerde kullandığımız pastel renkler adet ve geleneklerimizle ilgili. Pastel renkler, önde olmamak, tenkit ve eleştiri almamak, saklanmak, kuşku ve korku, toplumsal yargıdan kaçmanın da ifadesi.

Bir sitenin ne renge boyanacağını nasıl yönlendiriyorsunuz?

- Burada iş renk psikolojisinden çıkıyor, renk sosyolojisine giriyor. Herkese ferahlık ve mutluluk veren renkler, yeşil ve mavinin tonları. Bunları tavsiye ediyoruz.

RENKLERİ DENGELEMEK LAZIM

Bir sokaktasınız, birçok apartman var. Mesela biri sarı, biri mavi. Kendi evinizi ne renge boyardınız?

- Örneğin apartmanların çoğuna mavi hakimse, onun tamamlayıcı rengi olan turuncuyu seçerim, benim apartmanı doğru ifade etsin diye. Mavi, gururlu ve mağrur bir kimlik yükler. Ama fazla mavi, sonunda mutsuz, sevimsiz ve çaresiz bir gönderme yapar. Turuncu bu olumsuzluğu yok eder ve denge sağlar. Her renk olumlu ve olumsuz etkilere sahip. Onları dengelemek lazım.

Konuşmalarınızda bir de renklerin dönemsel etkilerinden bahsediyorsunuz, bunların nasıl etkileri var?

- Güneşin dünyaya geliş açısına göre, dönemsel olarak belli renkler ağırlık kazanır. Mesela kırmızı... Kırmızı insanları daha fazla etkiliyor. Bu dönemde modanın kırmızı olması gerekir. Doğadaki renk yoğunluğu üç aydan üç aya değişir. Ağırlıkta olan rengi hayatımıza geçirmemiz gerek. Kasım sonuna kadar mor, meneşke, lila ve Prusya mavisini tavsiye ediyoruz. Kasım sonuna kadar tüm dünyada bu renklerle barışık olan insanlar mutlu insanlar olacak. Takım formalarında bu renkleri olanlar varsa o takımlar bütün maçlarından galip çıkacak.

ŞANGHAY’DA ÖZEL RENKLİ GENELEV ODALARI VAR

Renkleri çok ilginç kullanan dünya ülkeleri var. Şanghay’daki genelevlerde renk seksolojisi ile kırmızı, yeşil, turuncu, sarı, mavi, mor seks odaları yaratılıyor. Bu odalarda renklerin karakteristik özelliklerine göre görevli kadınlar var. 50 yaşın üstündeki erkekleri sadece yeşil seks odalarına alıyorlar, dengeli, huzurlu, güvenli olacağı için. Kırmızı, haşin ve vahşi seksi temsil ettiği için oradaki yaşlı erkeği enfarktüsten götürebilir. Mor, bilge kutsal ve ulvi mesaj veriyor. Turuncu, onlarda daha ziyade duygusal sekstir.

MUTFAĞA KIRMIZI, SALONA MAVİ UYAR

Mesela mutfaklarda, nefis ve çabuk yemekler pişsin diye, kırmızı öneriyoruz. Oturma odası ile salon mavi, yatak odası lila, çocukların çalışma odası sarı olabilir. Koridorlar da fıstık yeşili... Yemek odası, mutlu mesut ve güvenli bir ortak mekan, yeşilin ve mavinin açık tonları ideal. Kişisel renklerimizi birinci planda yatak odasında uygulamak çok önemli. Gece uyuyorken enerjiniz serbest kaldığı için renk enerjilerinden en iyi şekilde uyurken istifade edersiniz. Konferans salonunda birinci derece dikkat edilmesi gereken şey konuşmacılardır. Yönetim onlardadır. İzleyici ve dinleyicilerin her şeyi anlamaları ve anlatıcıyı beğenmeleri açısından sarı renk doğru bir seçimdir.

Üster - Nuhoğlu Akdoğan ekibine göre

RENKLE KARAKTER ANALİZİ


Numeroloji yardımıyla karakter özelliklerinizi ve hangi renge ihtiyaç duyduğunuzu bulabilirsiniz. Bunun için kişinin ismindeki ve soyadındaki harflere karşılık gelen numaralar yazılıyor. Bir numaradan kaçar adet olduğu sayılıyor ve bunlar karşılığı olan renklere yazılır. (Doğru hesaplama için kadınların evlenmeden önceki soyadları alınıyor. Göbek adı olanlar bunu da yazmalı.) Bu hesaplamayı yaptıktan sonra çıkan listede eksik olan rekleri hayatınızda daha yoğun olarak kullanmalısınız.

No HARF Renk Anlamı Vibrasyon

1- A,S,Ş,J Kırmızı Sevgi ve irade gücü, ataklık, coşkusallık 1

2 - B,K,T Turuncu Yapıcılık, neşe ve duygusallık 1

3- C,Ç,L,U,Ü Sarı Entelektüel güç, yönetim gücü, streslilik 4

4- D,M,V Yeşil Denge, huzur, güven 1

5- E,N,W Mavi Enginlik, derinlik, sonsuzluk, gurur, detaycılık 1

6- F,O,Ö,X Çivit Mavi İkili ilişkiler 0

7- G,P,Y Eflatun Arzuların değişimi, objektif bakış açısı 1

8- H,Z,Q Opal Hayatın anlamı 0

9- I,İ,R Lal Acımak veya özgür irade 2

ÖRNEK:

B U R C U M E Y L İ

2 3 9 3 3 4 5 7 3 9


YORUM: Bu kişide en yüksek vibrasyon sarının karşılığında olduğu için (4) kişinin karakteri sarıdır. Sarının özelliklerine göre, kişi entelektüel ve yönetim gücü çok yüksek üst zeka düzeyine sahip. Dördüncü derecedeki vibrasyon çok yüksek olduğu için sarı rengin olumsuz yönleri de kişide görülür. Stresli ve sinirli bir yapıya sahiptir. Bunun peşinden 2 vibrasyonla lal geliyor. Lalin yüksek olması, kişinin acıma ve merhamet duygusunun çok ileride olduğunu gösterir. Birer vibrasyonla dengeli olan renkleri sıraladığımızda; kırmızı, yeterli derece atak ve coşkusal olduğunu, gerekmedikçe riske girmediğini;

turuncu, duygularını çok dengeli bir şekilde hayata geçirdiğini;

yeşil, huzurlu bir aura sergilediğini;

mavi, onurlu ve gururlu yaşam tarzını benimsediğini;

eflatun, olaylara ve kişilere objektif bakabildiğini ve çoğu konuda kutsal ve ulvi düşündüğünü gösterir.

Bu kişinin iki nötr rengi var. Bunlar çivit mavi ve opal. Çivit mavi ikili ilişkilerinde çok sık sıkıntı yaşadığının; opal ise hayatının sık sık anlamsızlaştığının belirtisidir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle