GeriKelebek Suriyeli Mülteciler Roman Oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriyeli Mülteciler Roman Oldu

Suriyeli Mülteciler Roman Oldu

Romanın ismi Mülteci Sevda Leyla ve yazarın ikinci romanı. Romanda; yazarın bir önceki romanında yer alan ana karakter olan Cahit Başkomiser olayların yine ana kahramanı olarak karşımıza çıkıyor.

Barem ve Win/Gallup firmalarının yaptığı "Mülteciler Araştırması" için 69 ülkeden 68.595 kişi ile görüşme yapıldı. Bu ülkelerden 42'si sığınmacılara karşı, 27 tanesi ise sığınmacılara olumlu bakıyor. Karşı olan ülkeler arasında Türkiye'de var. Orta gelir grubundaki ülkeler mültecilere sıcak bakmazken üst gelir grubundaki ülkeler daha sıcak bakıyorlar. Türkiye'de mültecilere karşı gösterilen olumlu algı yüzde 29, olumsuz algı ise yüzde 64 net destek oranı yüzde 35. Mülteciler yerleşmesinden sonra aklınıza olumsuz algının arttığı gelebilir fakat durum bunun tam tersine aslında. 2005 yılında yapılan benzeri başka bir araştırma gösteriyorki o zaman olumlu algı yalnızca yüzde 7, olumsuz ise yüzde 87 olarak görünüyor, net destek yüzde 79.

Yukarıdaki veriler ışığında aslında her ne olursa olsun, mültecilerin ciddi bir istenmeme durumu var. Genel olarak ise halkın kafası karışık gözüküyor.

Bu konulardan ilham alarak yola çıkarak bir roman yazan Fatih Şahin Işık, Konya'da bir öğretmen. Roman'da Konya'da bulunan mültecilerin gerek kaçış gerekse Türkiye'de yaşadığı sorunlara dikkat çekmiş.

Suriyeli Mülteciler Roman Oldu

Romanın ismi Mülteci Sevda Leyla ve yazarın ikinci romanı. Romanda; yazarın bir önceki romanında yer alan ana karakter olan Cahit Başkomiser olayların yine ana kahramanı olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanında Cahit Başkomiser'in ekibine Yarasa isimli birisi daha katılıyor ve Mervan ile Leyla'nın Halep sokaklarında başlayıp Konya'ya uzanan zorlu kaçış öyküsünü anlatıyor.

Roman, Konya'da bir otoparkta, boğazı kesilerek öldürülmüş bir Suriyeli mültecinin cesedinin bulunmasıyla başlıyor ve sürekli bir örgü ile size Halep ile Konya arasında bir yolculuğa sevkediyor.

Mülteci Sevda Leyla kitabının şu anda ikinci baskısı yapmış durumda ve 5 bin adet satılmış.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle