GeriKelebek Müjde Ar, yine Afife Jale’nin izinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  12
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Müjde Ar, yine Afife Jale’nin izinde

Müjde Ar, yine Afife Jale’nin izinde
refid:7449152 ilişkili resim dosyası

Müjde Ar "Beni morfinman falan zannetmeyin. Aynada kendimi gördüğümde ben de korktum" dedi.

Müjde Ar, 20 yıl aradan sonra, tiyatro sahnemizin ilk Müslüman kadın oyuncusu Afife Jale'ye "Kilit" filminde yeniden hayat verecek. Önceki gün sette basın mensuplarının karşısına çıkan Ar, fotoğraf çekimi sırasında gazetecilere "Beni morfinman falan zannetmeyin, gözlerimin altı şiş. Aynada kendimi gördüğümde ben de korktum ama morfinman değilim" diye takıldı.

Müjde Ar, yine Afife Jale’nin izinde
"Gazozcu Bedri" açıklamasıyla büyük yankı uyandıran Müjde Ar, 20 yıl önce canlandırdığı efsane oyuncu Afife Jale’ye "Kilit" filminde yeniden hayat veriyor. Film, "Afife Jale, intihar mı etti, öldürüldü mü?" sorusuna yanıt arıyor.

Tiyatro sahnemizin ilk Müslüman Türk kadın oyuncusu Afife Jale’nin hayatı, Şahin Kaygun’un yönettiği 1987 tarihli "Afife Jale" filminden 20 yıl sonra, yine Müjde Ar’ın başrolüyle yeniden çekiliyor. Ceyda Aslı Kılıçkıran’ın yönetmenliğini üstlendiği çekimlerine Eminönü’ndeki Sepetçiler Kasrı’nda devam edilen "Kilit", ’Türkiye’nin ilk reenkarnasyon sinema filmi’ olarak tanıtılıyor. Film, Şahin Kaygun’un çektiği "Afife Jale" filmine yaptığı dönüşler ve flashback sahnelerle bir anlamda ilk filmin devamı niteliğinde.

Müjde Ar, Afife Jale’yi tekrar canlandırmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: "20 yıl önceki filmin devam sahnelerini çekiyor gibiyiz. Yazara göre Afife Jale kendi canına kıyacak biri değilmiş. Biz şimdi bunu çekiyoruz. 20 yıl öncesinden farklı hiçbir şey hissettirmiyor. Sanki filme 20 yıl ara vermemişim ve şimdi devam ediyormuşum gibi oldum."

Müjde Ar’ın, Çiğdem Suyolcu ve Necmi Yapıcı ile başrolünü paylaştığı filmde, Ayla Algan, Serap Aksoy, Mustafa Alabora ve Şahika Tekand da rol alıyor. Oyuncuların ücret almadan rol aldıkları filmin çekimlerinin bir ayda tamamlanıp yurtdışında festivallere katıldıktan sonra Türkiye’de vizyona girmesi planlanıyor. Geçtiğimiz yıl Duygu Asena’ya ithaf ettiği "Geçerken Uğradım" filmini çeken Ceyda Aslı Kılıçkıran’ın Şahin Kaygun’un küçük yaşlarda seyredip çok etkilendiği filminden yola çıkarak çektiğini açıkladığı "Kilit"in konusu kısaca şöyle: "Oyuncu Berna, bir

/images/100/0x0/55ea4537f018fbb8f87523e3
müze ziyareti sırasında görüp etkilendiği Afife Jale portresinden etkilenip onun hayat hikáyesinin peşine düşer. Çalkantılı hayatını Afife Jale ile özdeşleştiren Berna, tıpkı Afife Jale gibi dertlerine uyuşturucuyla son vermeye çalışmaktadır.

Efsane oyuncu Afife Jale, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıklıları Hastanesi’nde intihar ederek hayata veda etmişti. "Kilit" filmi ise Afife Jale’nin intihar etmediğini aksine öldürüldüğünü iddia ediyor. Nezihe Araz’ın kaleme aldığı hikáyenin yanı sıra başka öykülerden de yararlandığını belirten Kılıçkıran, filmini Şahika Tekand’dan öğrendiği Afife Jale’nin öldürüldüğü iddiası üzerine kurduğunu söyledi.

Müjde Ar, yine Afife Jale’nin izinde

’Gazozcu Bedri’ sohbeti

Müjde Ar, geçtiğimiz hafta NTV’de yayınlanan "Haydi Gel Bizimle Ol" programındaki sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi. Ünlü oyuncu, anne-babaların kızlarını yetiştirirken gazozlarının içine ilaç atılacağını tembihlediklerini , programda da bununla ilgili bir anısını anlattığını dile getirdi. İşte programda geçen diyalog:

Müjde Ar: Ay bir Bedri vardı benim ortaokulda. Hakikatten bir Bedri vardı ortaokulda. Şimdi Aysel bizi çok böyle şey büyüttü, sakın oranızı buranızı elletmeyin, erkek görünce alt yoldan gelin. Ama ben bu ara kocaman bir kızım yani.

Cem Yılmaz: Bedri vardı derken?

M.A: Valla bir Bedri diye arkadaşım vardı.

C.Y: www Bedri dat com bizi arayın.

M.A: Şeker çocuktu. Böyle kalın kaşları vardı, şöyle şey çıkık çene. Sonra bu Aysel bizim öyle gözümüzü korkutmuş ki lise son sınıfta Fatih Kız Lisesi mezunuyum ben. Tabi kız lisesi olunca da Darüşafaka’lı çocuklarla böyle arada bir biraraya gelelim diye kuduruyoruz ama Aysel var. Sonra bu Bedri canım benim gazozumu açtı.

C.Y: Bu literatüre girer.

M.A: Ben de vay gazozumu açtım içine akıtıp bana ne yapacaksın diye gazozu tepesinden aşağı dökmüştüm. Çünkü Aysel öyle öğretmiş gazozunu açan sonra felaket yapar diye. Ben bu Bedri’yi arayayım.

Müjde Ar, setteki fotoğraf çekimi sırasında "Beni morfinman falan zannetmeyin, gözlerimin altı şiş. Aynada kendimi gördüğümde korktum ama morfinman değilim" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle