GeriKelebek Morrison'la deneysel sinema
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Morrison'la deneysel sinema

Morrison'la deneysel sinema
refid:3358160 ilişkili resim dosyası

Deneysel filmleriyle tanınan ünlü yönetmen Bill Morrison'ın yapıtları İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde 15 ile 16 Ekim tarihlerinde sinemeseverlerle buluşacak. Etkinlik kapsamında İstanbul'a gelecek olan Morrison bir de atölye çalışması düzenleyecek. Yönetmen, kendi filmlerinin yanı sıra, esinlendiği Stan Brakhage, Ken Jacobs, Chris Marker, Godfrey Reggio gibi yönetmenlerin filmlerine de yer verecek. İngilizce yapılacak olan atölye çalışması ilgilenen herkesin katılımına açık.

1965 yılında ABD’de doğan Bill Morrison, ülkemizde Decasia adlı filmi ile tanındı. Cooper Union Üniversitesi’nde film ve resim eğitimi alan Morisson, mezuniyetinden sonra New York Ridge Tiyatrosu’nda dekora yansıtılan deneysel kısa filmler yaparak kariyerine başladı.

Mesleği gereği film arşivlerini taramaya başlayan Bill Morisson, en çok bahsedilen filmi Decasia’nın fikrini bu arama sürecinde oluşturdu. Tamanen arşiv görüntülerinden kurgulanmış filmde, özellikle bozulmuş ve hasar görmüş film parçaları kullanılıyor.

Morrisonla deneysel sinema
Morrison'ın ülkemizde en çok bilinen filmi Decasia.


Deneysel kısa filmleri ile tanınan yönetmenin, aralarında Light is Calling, Decasia, ve The Film of Her adlı filmlerinin de dahil olduğu sekiz filmi New York Modern Sanat müzesinin daimi koleksiyonunda yer alıyor.

Morrison’ın, besteci Michael Gordon ile beraber çalıştıkları uzun metraj film Decasia, 2002 yılında Sundance film festivalinin açılış filmi olarak gösterildi. Village Voice dergisi tarafından 2003 yılının ilk on filminden biri olarak seçilen Decasia, Rotterdam ve İstanbul Film festivalleri dahil  bir çok festivalde gösterildi.

Atölye çalışması 15 – 16 Ekim
Saat: 14:00 – 18:00
Istanbul Bilgi Üniversitesi
Dolapdere Kampüsü, BS 1
Kurtuluşderesi Cad. No.47
Dolapdere
 

 

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle