GeriKelebek Monica gibi bir kadına âşık olmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Monica gibi bir kadına âşık olmalı

Monica gibi bir kadına âşık olmalı
refid:13178238 ilişkili resim dosyası

Bence filmin orijinal adı bire bir tercüme edilseydi ve 'Aşka Dair' yerine 'L’Uomo Che Ama' yani 'Aşık Olan Erkek' olsaydı ne demek istendiği daha iyi anlaşılabilirdi.

Reha ERUS

“Aşık Olan Erkek” aslında bir erkeğin de aşk kurbanı olabileceğini, aşkın acımasızlığı altında ezilebileceğini anlatıyor. Filmin başrol oyuncularından, eczacı Roberto rolündeki İtalyan sinemasının gözde aktörü Pier Francesco Favino ile Roma’da konuştuk.

Bu kez sizi aşka yaklaşımı sıra dışı bir karakter olarak görüyoruz.
-Beyazperdede daha çok kadınların aşktan acı çektiği teması işlenir. Erkekler genelde kadınları ezer, zor durumda bırakır. Çekip gider. Ben etrafımda aşk yüzünden çok acı çeken erkekler de gördüm. Onları teskin etmeye çalıştım. Istıraplarına ortak oldum. Ne bileyim,  yemekten kesilen, gecelerini uykusuz geçiren yaşlı gözlere tanıklık ettim. Bence bir erkek aşkta hüsrana uğramışsa en az kadınlar kadar acı çeker.

Sizin başınıza böyle bir durum geldi mi?
-Eğer geçmişe bakarsam, hayatımda kırk ayrı Pier Francesco görürüm. Sadece tek karakter alarak kalamazsınız. Karşılaştığımız kadınlar kadarızdır. Yaşanan her aşkın kendi öyküsü vardır. Ve aşk iki kişi arasında yaşanır. Eğer erkek her ilişkide aynıysa o zaman sadece kendisine aşıktır. Aslında Roberto’yu canlandırmam kendimi daha iyi tanımamı ve keşfetmemi sağladı diyebilirim.

MONICA İTALYA’NIN İKONASI

Hele aşık olunan kadınlardan biri Monica Bellucci ise...
-Monica, İtalya’nın “Diva”sı, “İkona”sı. Büyüleyici güzelliği kadar oyun yeteneği de inanılmaz. Bir erkek aşık olacaksa Monica gibi bir kadına aşık olmalı. Acı çekerse de, aşkın kurbanı olsa da değer inanın.

Filmin yönetmeni, Maria Sole Tognazzi bir kadın.  Aşık olan bir erkeği iyi analiz etmiş mi?
-Bu Maria Sole ile ikinci deneyimim. Beraber oturduk ve masa başında Roberto’yu yarattık. Giyimi, kuşamı, görünümü, hareketleri, kadınlara yaklaşımı, işindeki ağırlığı, toplumdaki yeri... Bence bir kadın yönetmen olarak çok iyi bir erkek portresi çizdi.

FERZAN SAYESİNDE BİR ERKEKLE ÖPÜŞTÜM

Ferzan Özpetek size “Saturno Contro” filminde gay karakterini oynatmıştı.
-Ferzan Özpetek çok iyi bir yönetmen, bunu her zaman kanıtladı ve her filminde kendisini aşmasını biliyor. Çok iyi bir deneyimdi. Sanatçıysan her türlü rolü, karakteri oynayacaksın. Bana bir erkekle hararetle öpüşme fırsatını verdi. Gocunmadım.

Aşka Dair ile eş zamanda Ron Howard’ın Melekler ve Şeytanlar filminde de oynuyorsunuz.
- Tabii Hollywood filmlerinin bambaşka bir atmosferi var. Bu da başka bir deneyim. Tom Hanks’la dirsek dirseğe rol yapmak da bir ayrıcalık. Ama bizim yerimiz, mekanımız İtalyan sineması.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle