GeriKelebek 'Metropolis' sergisi açıldı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Metropolis' sergisi açıldı

'Metropolis' sergisi açıldı
refid:13555093 ilişkili resim dosyası

Berlin Film ve Televizyon Müzesi'nde 21 Ocak'ta, Fritz Lang'ın baş yapıtı olan "Metropolis" filmiyle ilgili "The Complete Metropolis" adlı bir sergi açıldı.

Müzede 25 Nisana kadar sürecek sergide, aralarında kameralar, senaryo kayıtları, göz aldatıcı dekorlar, filmin müziğinden parçalar ve eserin avangard bakışını yansıtan birçok fotoğrafın da bulunduğu yaklaşık 200 parça eşya sergilenecek.Metropolis sergisi açıldı

Fritz Lang’ın fütürist bir bakışla çektiği ve bilim kurgu türünün ilk örneklerinden sayılan filmin uzun versiyonunun Uluslararası Berlin Film Festivali "Berlinale" kapsamında 12 Şubatta Berlin’de ve Frakfurt operasında sinemaseverlere gösterileceği belirtildi.

Uzun süre kayıp zannedilen yaklaşık 25 dakika daha uzun olan bu versiyon, iki yıl önce Buenos Aires’te bulunmuş ve titizlikle onarılmıştı. 145 dakikalık yeni versiyon, filmin Ocak 1927’de gösterime girdiği dönemdeki orijinal uzunluğuyla hemen hemen aynı sürede bulunuyor.

Gösterime girdiği dönemde tarihin en pahalı prodüksiyonu olan ve "kült film" statüsü elde eden film, 1970-80 yıllarında çekilen tüm büyük bilim-kurgu prodüksiyonlarına esin kaynağı olmuştu

Yorumları Göster
Yorumları Gizle