GeriKelebek Menopoza karşı hormon tedavisi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Menopoza karşı hormon tedavisi

Klinik araştırmalar, menopoza karşı en yaygın tedavi yöntemi olan Hormon Replasman Tedavisi’nin (HRT) kalp-damar hastalıklarından Alzheimer ve kansere kadar birçok hastalığa karşı koruma sağladığını keşfettiler.

20. yüzyılın ilk yarısında psikanalistler, menopozun orta yaştaki kadının hayatında bir dönüm noktası olduğunu düşündüler. Şimdiyse bilinen tüm gerçekler değişti, menopozun sanıldığı gibi uzun tek bir dönemden değil yaşa bağlı olarak birbirini izleyen pre-peri-post olmak üzere üç evreden oluştuğu ve buna bağlı uygun tedavi yöntemleri izlenmesi gerektiği anlaşıldı.

Bu bilgiler ışığında yapılan araştırmalar, menopozla azalan östrojen ve progesteron hormonlarının görevini yapan Hormon Replasman Tedavisi’ne de farklı bakış açıları kazandırdı. Bu tedavinin özellikle menopoz döneminde kadınlardaki etkileri üzerine yapılan araştırmalar hem şaşırtıcı sonuçlar sundu, hem de erken teşhis ve tedavi ile iyileşme oranının ne kadar yükseldiğini gösterdi. Geçtiğimiz 10 yıl boyunca araştırmacılar HRT tedavisinin vücudu kalp krizinden Alzheimer hastalığına kadar birçok hastalıktan koruduğunu keşfettiler. HRT tedavisi görenler ile görmeyenler arasında yapılan klinik deneyler, ortaya önemli bir sonuç çıkardı; göğüs kanseri teşhisi yapılan kadınlar arasında HRT tedavisi olan kadınların hayatta kalabilme oranı diğerlerine göre daha yüksek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle