GeriMagazin Sezen Aksu sayesinde albüm yaptım
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sezen Aksu sayesinde albüm yaptım

Sezen Aksu sayesinde albüm yaptım

12 yıldır Şişli Belediyesi Türk sanat müziği korosu şefliği yapan kanun üstadı Özge Doğru, son single’ı “Mutlu Son”u çıkardı. Şarkılarının çok beğenildiğini söyleyen Doğru, kendisini albüm yapmaya cesaretlendiren kişinin ise Sezen Aksu olduğunu açıkladı: “Çok ünlü isimlere çalmak ve söylemek nasip oldu. Sezen Aksu da bunlardan biri. Aksu albüm yapmaya cesaret etmeme sebep olan kişidir.”

Öncelikle yeni maxi single’ınız “Mutlu Son” hayırlı olsun... Nasıl bir çalışma oldu?

- Aslında 10 şarkılık bir albüm yapmayı düşünüyorduk. Daha sonra Samsun Demir’le yaptığımız bir toplantıda 5 şarkıdan oluşan bir maxi single yapmaya karar verdik. Çok iyi aranjörler ve müzisyenlerle çalıştık. Maxi single’ın prodüktörlüğünü Febyo Taşel üstlendi. Şarkılar çok beğenildi, gayet güzel tepkiler aldık.

Single için kimlerle çalıştınız?

- Aranjesini Mustafa Ceceli’nin yaptığı bir Zeki Güner şarkısını seslendirdim. Yıldırım Gürses’in en sevilen şarkılarından biri olan “Çal Kanunum” da albümde yer alıyor. Onun düzenlemesini de Emirhan Cengiz yaptı. “Mutlu Son” şarkısı da Nehir Kıyıcı’ya ait. “Sürgün Aşkımız” Günay Çoban ve Mertol Şalt’a ait. Çok iyi isimlerle çalıştık. “Bizi Unutmam” şarkısında da ENBE Orkestrası ile düet yaptık.

KANUN BENİ HAYATTA YALNIZ BIRAKMAYAN TEK DOSTUM

Biraz da sizin müzik yolculuğunuzdan bahsedelim... Müzik tutkunuz nasıl başladı?

- Enstrüman çalmaya 5-6 yaşlarımda başladım. Piyano eğitimi aldım ve 10 yaşımda konservatuvarı birincilikle kazanarak kanun bölümüne girdim. Şimdiye kadar çeşitli yerlerde sahne aldım. Çırağan Sarayı’nda uzun yıllar kanun çalıp şarkı söyledim. Çok ünlü isimlere çalmak ve söylemek nasip oldu. Sezen Aksu da bunlardan biridir. Albüm yapmaya cesaret etmeme sebep olan kişidir. Aynı şekilde Ajda Pekkan, Seda Sayan, Tony Blair gibi ünlü isimler beni izlemeye gelirlerdi.

Aynı zamanda koro şefliği ve müzik öğretmenliği yapıyorsunuz değil mi?

- Evet, 12 yıldır şeflik yapıyorum ve Şişli Belediyesi’nde Türk sanat müziği korom var. Ayrıca bu sene çocuk korosunu faaliyete geçirdik. Ancak Zihinsel engelli çocuklarla yaptığımız çalışmaları, albüm çalışmalarımdan dolayı biraz ertelemek zorunda kaldım. Öğretmenlik yapmaya yeniden başladığımda, yine zihinsel engelli çocuklarla çalışacağım. Çünkü o çok farklı bir dünya ve bana bambaşka bir maneviyat sağlıyor.

Kanunun hayatınızdaki yeri ve önemi nedir? Başka enstrümanlar da çalıyor musunuz?

- Kanun, beni hayatta yalnız bırakmayan tek dostum ve benimle özdeşleştiğini düşünüyorum. Biraz da klavye-piyano ve ritim aletleri çalıyorum.

Sezen Aksu sayesinde albüm yaptım

Özge Doğru, maxi single’ında yer alan “Bizi Unutmam” şarkısında Behzat Gerçeker yönetimindeki ENBE Orkestrası ile çalıştı.

SOSYAL MEDYAYLA iÇLi DIŞLI DEĞiLiM

Müzik sektörü son dönemde dijitale kaydı. Peki sizin dijital ve sosyal medya ile aranız nasıl?

- Aslında ben müzik sektöründeki eski dönemleri, kasetleri çok severdim. Benim için onların yeri çok farklıdır ama dijital dünyanın daha güçlü ve etkili olduğunu düşünüyorum. Sosyal medyayla çok içli dışlı değilim ama ben de bazı paylaşımlar yapıyorum. Sosyal medyanın yararlı yönlerinden faydalanmaya çalışıyorum. Sevenlerinizin size bu kadar çabuk ulaşabilmesi ve onlardan gelen olumlu olumsuz görüşlerden bu kadar çabuk haberdar olabilmek çok önemli.

Son olarak yeni projeleriniz var mı?

- Çalışmalarım tam gaz devam edecek. Müzik sektörü zorlu ama ben müziğe 27 senemi verdim. Albüm yapmaya bir gecede karar veren insanlardan değilim. Tabii ki uzun yıllar geri planlarda kalmayı tercih ettim ama bu da işin zorluğundan kaynaklandı.

Bu zamana kadar neden beklediğimi şimdi daha iyi anlıyorum.. Özellikle, aldığım yorumlar beni çok motive ediyor. Ramazan ayında Sürmeli Otel’de olacağım. Ondan sonra da konserlerim olacak. Üretmeye de devam ediyorum.

Çok fazla söz yazamıyorum ama bestelerim var. Gelecek albümde kendi eserim de olacak. Yeni albümün hazırlıklarına da başladık.

Sezen Aksu sayesinde albüm yaptım

Baksana kanun yürüyor!

◊ Müzik dışında gerçekleştirmek istediğiniz hayaliniz var mı?
- Hayvanları çok seviyorum. İleride imkanım olursa, ülkenin her şehrinde sokak hayvanlarının düzgün yaşayabileceği barınaklar yaptırmak istiyorum. Aynı şekilde sokak çocukları için de projelerim var. Bunları yapmak nasip olsun diye Allah’a dua ediyorum.

◊ Çocukluğunuzdan bugüne müzikle ilgili unutmadığınız bir anınız var mı?
- Kanun çalmaya çok küçük yaşta başlamıştım ve ufak tefek bir kızdım. Hakan Şensoy hocam, bir ders çıkışında kanun hocam Şehvar Beşiroğlu’na “Şehvar, baksana kanun yürüyor!” demişti. Bunu hiç unutmam. O zaman çok kızmıştım ama şimdi gülerek ve mutlulukla hatırlıyorum.

Çilekli Dondurmalı Milkshake | Mucize Lezzetler Tüm Mucize Lezzetler Videoları için Tıklayınız...

Çilekli Dondurmalı Milkshake | Mucize LezzetlerMucize Lezzetler'in bugünkü menüsünde Çilekli Dondurmalı Milkshake var!

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle