GeriMagazin Ses tellerim felç oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ses tellerim felç oldu

Ses tellerim felç oldu

Erkan Güleryüz, 13 akustik şarkıdan oluşan “Organik” albümünü yayınladı. Tiroit kanserini yenen, ameliyat sonrası ses teli felci geçiren ünlü isim, atlattığı tüm o sancılı süreci Kelebek’e anlattı.

◊ 20 küsur senedir sektördesiniz. Ama bu üçüncü albüm oldu sanırım...
- Sekiz proje, albüm olarak da üç albüm.
◊ Akustik olunca müzik organik mi oluyor?
- Evet kesinlikle organik olduğunu düşünüyorum. Bu biraz ekstra organik, çünkü akustik olmasının dışında tek seferde çalınıp kaydedildi.
◊ Bir günde mi kaydedildi?
- Evet... Stüdyoya girdik, kurulum yaptık. Üç gün prova, dördüncü gün başladık ve 13 şarkıyı bitirdik.
◊ En başından beri sakin ilerliyorsunuz sektörde. Aceleniz yokmuş gibi davranıyorsunuz. Bunun özel bir nedeni var mı?
- Bu yaşam tarzımla alakalı olabilir. Müziği seviyorum ve müzisyenim. Konservatuvar mezunuyum.
Bu işten 25 yıldır para da kazanıyorum. Acelem yok o yüzden. Bir iş yapayım, güzel olsun derdindeyim, sahtelikle işim yok. Yarın benim çıkardığım şarkı 8 milyon tık alsa, hayatımda hiçbir değişiklik olmayacak. Bunu bildiğim için birazcık yavaş yürüyorum. Gerçekten tabana yayılma ile ilgili bir derdim var. Harbiye Açıkhava’da şarkı söylemeyi istiyorum tabii, orayı doldurabilecek ölçüde tanıtmak istiyorum şarkılarımı.
◊ Bir de rahatsızlık yaşadınız. Bütün sıkıntılar üst üste mi geldi?
- İşin tıklanma kısmı gerçekten benim için can sıkıcı değil. Ben yaptığım işin değer görmesini istiyorum, o kadar.
AMELİYATTAN ÇIKTIM SESİM ÇIKMIYORDU
◊ Tiroid kanseri teşhisi kondu size. Nasıl öğrendiniz haberi?
- Ben zona olmuşum, farkında değilim. Kolum bacağım ağrıyor falan, hastaneye gittim. Doktor hanım muayene ederken boğazımı elledi, “Senin burada bir kitlen var, fark etmedin mi?” dedi. Ultrasona gittik, bir baktık kitle duruyor orada.
◊ Ne zamandı?
- 1.5 sene önceydi. İlk biyopsi yapıldı. “Biyopside tam net sonuç çıkmadı, altı ayda bir kontrol edeceğiz, bir büyüme olursa almamız lazım” dediler.
13 ay sonra bakıldığında büyümüştü kitle, “Hemen alalım” dediler. Albüm bitmek üzereydi, kaydını tamamladım, sonra güle oynaya ameliyata girdim. Çıktığımda beni en çok korkutan şey başıma geldi.
◊ Neydi o?
- Kansere yormamıştım o kitleyi. Ama ameliyattan çıktığımda sesim çıkmıyordu. Tiroit ameliyatlarında ses teli felci diye bir şey yaşanıyor.
Doktora gidiyorum, diyor ki “1 günde de düzelebilirsin 9 ayda da”... 8 hafta sürdü. Bu arada sonuç patolojiye gitti, kanser çıktı. Radyasyon tedavisi oldum, derken sesim açıldı.

Ses tellerim felç oldu

BANA BİR ŞEY OLURSA AİLEM NE YAPAR DEDİM

◊ Radyasyon tedavisi sonrası insanlarla temasta bulunmanız da yasak.
- Tabii. Ama şu anda radyasyon yok, rahat olabilirsin yani (gülüyor). Tecritte kalıyorsun işte iki gün, tamamen kapalı, kurşun geçirmez oda. Önlüklü birileri geliyor, NASA’da gibisin. O radyasyon hapını veriyorlar sana. Dışarıyla alakan yok.
◊ Sizin kafanızdan ne geçiyor bunlar olurken?
- Tek düşündüğüm “bana bir şey olursa ailem ne yapar”, ikincisi “bu ses ne zaman düzelecek”ti.
◊ Çocuk var mı?
- Henüz yok, bir altı ay daha düşünmeyeceğiz.
◊ Ne zamandır tedavi görüyorsunuz?
- 3 Ocak’tan beri tedavi sürecindeyim. Radyasyonu aldıktan sonraki 6’ncı ayda bir kontrol daha var, muhtemelen bir radyasyon tedavisi daha olacak, ondan sonra tamamlanıyor. Artık kanser geçmişim olduğu için üç ayda bir kontrollere gitmem gerekecek. Annem ve teyzem meme kanseri atlattı. Teyzemin oğlu prostat kanseri oldu atlattı. Genetik bir durum var yani.

 

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle