GeriMagazin Sedat Mert:Bu diziye gönlümüzü koyduk
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sedat Mert:Bu diziye gönlümüzü koyduk

Sedat Mert:Bu diziye gönlümüzü koyduk

Sedat Mert, Kanal D’nin bu akşam 6’ncı bölümü yayınlanacak “İsimsizler” dizisinde Demir Yüzbaşı’yı canlandırıyor. Oyuncuyla hem izlenme rekorları kıran bu diziyi hem de yurtdışı kariyerini konuştuk.

◊ Sizi “İsimsizler”de Olcay rolünde izliyoruz. Nasıl dahil oldunuz bu diziye?
- Çekimlerini yeni tamamladığım sinema filmimden sonra, elimde yeni dizi projeleri vardı. Sonra sevgili menajerim bana “İsimsizler diye bir dizi var, bu işi çok seveceğini biliyorum” dedi. Ve bir baktım 6’ncı bölümümüz yayınlanıyor!
◊ Canlandırdığınız karakterden bahseder misiniz biraz?
- Olcay Demir, nam-ı diğer Demir Yüzbaşı, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda çalışmış bir yüzbaşı. Kuşaklar boyunca Türk ordusuna subay yetiştirmiş bir ailenin son erkek çocuğu. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkelerinden ayrılmamış, yüreği bayrak ve ezan aşkıyla çarpan, vatan sevdalısı isimsiz bir kahraman. Ancak kumpas sonucu 4 sene hapis yatmış, sonra da aklanmış. Bu sürecin yarattığı psikolojinin de etkisiyle derinliği, renkleri ve kontrastları olan güçlü bir karakter. Kaymakam Fatih’le geçmişten gelen kardeşlik ilişkisi, yoldaşlığı var.
İSİMSİZLER’E
GÖNLÜMÜZÜ KOYDUK
◊ Çekimler nasıl gidiyor? Sizi zorlayan sahneler oluyor mu?
- Konsept gereği mayasında aksiyon olan; adrenalini, dramı ve gerçeklik duygusu yüksek bir iş. Zorlukları olsa da tüm ekip “İsimsizler”e gönlümüzü koyduk, bu nedenle zorluklar yerini tatlı bir keyfe bırakıyor.
◊ Karakteriniz için hazırlık yaparken nasıl bir süreç yaşadınız? Kimlere danıştınız, kimlerle konuştunuz?
- “İsimsizler” gerçek hikâyelerin işlendiği bir dizi, canlandırdığım yüzbaşı da gerçekte var olan biri. Genelde sınır ötesi görevde bulunmasından dolayı henüz kendisiyle bir araya gelemedim. Ama zaman zaman telefonla temasta olduğum bir yüzbaşım var. Konsept danışmanımız Mete Yarar da bize çok yardımcı oluyor. Ayrıca silah eğitimi gibi önceden aldığım eğitimler var. Ve yakın temas çatışma sahnelerinde koreografilerimi birlikte çalıştığım bir ekip var.

Sedat Mert:Bu diziye gönlümüzü koyduk


BİZ FARKLIYIZ, ÇÜNKÜ
HİKAYELERİMİZ GERÇEK
◊ Bir yüzbaşıyı oynamak size nasıl hissettiriyor?
- Yüksek motivasyon veriyor bir kere. Böylesine maneviyatı yüksek, anlamlı bir projede Mehmetçik’i canlandırmak çok özel. Her aktöre nasip olmaz. Halkımız “İsimsizler”i de, Demir Yüzbaşı’yı da müthiş sahiplendi. Polis ve askerimiz de karşılaştığım her yerde sevgisini ve desteğini gösteriyor, bu da insanı gururlandırıyor.
◊ Ekranda benzer işler var. “İsimsizler”i diğerlerinden ayıran fark ne sizce?
- “İsimsizler” hepsinden farklı, çünkü hikayeleri gerçek. Vatan uğruna verilen mücadelede kendinden vazgeçmiş gerçek karakterlerin gerçek hikayelerini anlatıyoruz.

iNGiLiZ SiNEMASINDA DA
ÇALIŞTIM, HOLLYWOOD’DA DA

◊ Yurtdışında güzel projelerde yer almışsınız ama bunlardan kimse haberdar değil, neden?
- Sanırım biz kendi filmlerimiz ve dizilerimizle daha çok ilgileniyoruz. (Gülüyor) İngiliz sineması, Hollanda sineması ve Hollywood sinemasında çalıştım. Oralarda uzun metraj sinema filmlerinde oynadım. Özellikle Columbia Pictures ile çektiğim “The International” ve Stray Dogs Films’in çektiği “One Night in İstanbul” gişede çok başarılı olmuş işler.
◊ Yurtdışında devam eden projeleriniz var mı?
- Yurtdışında birçok sinema filmi, reklam ve TV programı yaptım. Gelen projelere bakıyorum ama henüz beni heyecanlandıran, değerlendirdiğim bir proje yok.
◊ Sinema projesi var mı gündeminizde?
- Şu an vizyonda olan “Bordo Bereliler Suriye” isimli bir sinema filmim var.

AiLE GiBiYiZ

◊ Dizinin çekimleri Balıkesir’de yapılıyor. Şehir dışında çalışmanın avantajları ya da dezavantajları neler?
- İnandığınız ve emek verdiğiniz bir işin içinde yer alınca, nerede çekildiği fark etmiyor. Her yerde ekiptekilerle aile gibi oluyorsunuz.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle