GeriMagazin 'Seçim ekranı' CNN Türk'te
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Seçim ekranı' CNN Türk'te

'Seçim ekranı' CNN Türk'te

Ahmet Hakan, Mirgün Cabas, Emin Çapa ve Şirin Payzın, yarın “Seçim Ekranı” ile CNN Türk ekranında olacak. Seçim sonuçlarını dakika dakika izleyiciye aktaracak olan dört önemli isim, sonuçları siyasi ve ekonomik açıdan değerlendirerek ülkenin nabzını tutacak.

* 1 Kasım günü bu ekipteki kimler neler yapacak, sizden dinleyelim mi?

- Emin Çapa: Ben sabahtan akşama seçimin veri tabanını vereceğim. Görevim Ahmet Hakan, Mirgün Cabas ve Şirin Payzın’ın, üzerinde konuşacakları doneleri sağlamak. Kim nerede oy kaybetmiş ya da kazanmış, bu verileri hem seyircinin anlayabileceği hem de yorumcuların konuklarıyla birlikte üzerinde konuşabilecekleri hale getirmek... Datalar, benim işim. O grafikleri çıkarmak için gerçekten çok uğraşıyoruz.

- Şirin Payzın: Ben diğer seçimlerde de olduğu gibi yayını Mirgün Cabas ve Ahmet Hakan’dan devralacağım. İşim seçim sonuçları üç aşağı beş yukarı belli olduktan sonra başlıyor. Farklı siyasi kimlikten konuklarımla beraber “şimdi ne olacak” sorusuna yanıt arayacağım. Gecenin çok geç saatlerine kadar sürecek yayınımız. Mesela geçen seçimlerde yayınımız gece 04.00’te bitmişti. 

- Mirgün Cabas: Biz programa Ahmet Hakan’la beraber 16.00’da başlayacağız. Nasıl bir ortamda seçime gidildi, sağda solda vukuat var mı, bunları muhabirlerimizle bağlantı kurarak yayına taşıyacağız. Sonra ilk sonuçlar gelmeye başlayacak. Biz o sonuçları açıklamamak için yine her seçimde olduğu gibi kendimizi tutacağız. Komut gelince sonuçları açıklamaya başlayacağız. “Biz bu seçimi niye yaptık” ve “bir şey değişti mi” sorularını farklı kriterlere bakarak yanıtlamaya çalışacağız. 


* Konuklarınız kimler olacak? 

- Mirgün Cabas: İsimler yavaş yavaş netleşiyor. Ama şunu söyleyebilirim, çok tanınmış gazeteciler, farklı siyasi görüşlerden hem siyasi temsilciler hem de uzmanlar olacak.

- Şirin Payzın: Yorumlarına güvendiğimiz gazeteciler yayına katılacak. Muhabir bağlantılarımız da olacak. Çok önemli araştırcılarımız var. İsimler belli ama şimdiden söylemeyelim, rakiplerimiz var. Rekabet güzeldir.


BUNUN KAÇINCI SEÇİM YAYINIMIZ OLDUĞUNU HATIRLAMIYORUZ

* Kaç saat yayında kalacaksınız? Yayın öncesi özel bir hazırlık yapacak mısınız?

- Mirgün Cabas: Ben geçen seçimlerde büyük talihsizlik yaşadım, sesim kısıldı, hayatımda ilk defa yayında öksürük krizine girdim, kabus gibiydi. Oysa iki gün öncesinden doktora gidip boğazıma baktırmış, sözde önlem almıştım, işe yaramadı. Bu defa görünürde bir sıkıntı yok. Yine de işi şansa bırakmayacağım, kendime iyi bakacağım. Bir şey olmasın diye dikkat ediyorum. 

- Şirin Payzın: Benim özel bir hazırlığım yok, sonuçta uzun yayınlara alışığız. 


*Canlı yayın öncesi, hele de böyle kritik bir özel yayın söz konusuysa, ağzımdan yanlış bir şey çıkar diye endişeye kapılmıyor musunuz?

- Şirin Payzın: Bu ekip şimdiye kadar kaç seçim atlattı bilseniz. O yüzden çok tedirgin sayılmayız. 


* Kaçıncı seçim yayını diye sorayım o halde? 

- Mirgün Cabas: Valla ben hatırlamıyorum. 1993’ten bu yana muhabirlik yapıyorum, 1996’den beri televizyondayım. 1998’den beri de sunuculuk devam ediyor. Siz hesaplayın artık (gülüyor). 


Kişisel olarak bu seçimlerden neler bekliyorsunuz? 

- Mirgün Cabas: Valla ben sürpriz bir sonuç bekliyorum, ama bu sürpriz ne yönde olacak kestiremiyorum. 7 Haziran’la benzer bir sonucun çıkmayacağını düşünüyorum. Heyecanla bekliyoruz, bakalım. 

- Şirin Payzın: Tahminimi söylemeyeyim, bende kalsın.


AHMET HAKAN: SEÇİM SONUCUNU DEĞİL AMA NE İSTEDİĞİMİ BİLİYORUM, HUZUR...

* Ahmet Bey, 7 Haziran ile 1 Kasım seçimleri arasında nasıl bir fark olacak sizce?
- Seçim sonuçlarını tahmin edemiyorum ama AK Parti’nin ve CHP’nin oylarında bir miktar artış bekliyorum. Yayın açısından ise şöyle bir fark olacak: 7 Haziran’da karşılaştırma için 2014 yerel ve 2011 genel seçimlerini temel almıştık. Bu kez sadece 7 Haziran’ı temel alacağız. Yani karşılaştırma hep 7 Haziran ile 1 Kasım arasında olacak. Bu da işleri büyük ölçüde kolaylaştıracak.


* Kişisel olarak sizin bu seçimdeki beklentileriniz neler?
- Seçimden ne çıkar bilmiyorum ama ne istediğimi gayet iyi biliyorum: Huzur istiyorum. Mutluluk istiyorum. Uzlaşma istiyorum. Özgürlük istiyorum. Rahatlama istiyorum. Gerginlikten uzaklaşmak istiyorum. Bir de yeniden seçim istemiyorum. Koalisyon moalisyon bir şeyler yapıversinler artık.

* Kaç saat yayın yapacaksınız?
- Ben akşamüzeri başlayıp gece saat 22.00’ye kadar devam edeceğim. Sonra da nöbeti diğer arkadaşlara devredeceğim. Ekrandaki maraton hiç bitmeyecek ama...

* Bu kaçıncı seçim yayınınız?
- Ohooo... Valla saymadım. Şu kadarını söyleyeyim, ilk seçim yayınımı 1996’da Refah Partisi’nin birinci çıktığı seçimde yapmıştım. Gerisini siz hesaplayın.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle