GeriMagazin Quincy Jones: Michael Jackson çok karmaşıktı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Quincy Jones: Michael Jackson çok karmaşıktı

Quincy Jones: Michael Jackson çok karmaşıktı

Amerikalı efsane müzisyen Quincy Jones, Daphne Barak’ı Bel Air’deki muhteşem evinde ağırladı: “3 Türk’e Amerika’da zengin ve ünlü olma fırsatı verdim. Artık 4’üncü kişi için bana ihtiyacınız yok!”

O bir efsane... Oprah Winfrey, Michael Jackson, Whoopi Goldberg gibi isimlerin arkasındaki isim... Ama en çok 3 büyük Türk asıllı Amerikalının hikayesi ile gurur duyuyor. Önce o üçüyle ilgili konuşuyor, ardından hayatındaki diğer önemli isimleri sıralıyor.

Quincy Jones: Michael Jackson çok karmaşıktı

* Ahmet Ertegün: “Onu seviyorum! Özellikle de onun siyahi müzisyenler için fırsatlar yaratmasını sevmiştim. Yeteneği görür ve onlarla albüm anlaşması yapmaktan asla korkmazdı. Ray Charles, Aretha Franklin gibi ünlü seslere onun sayesinde sahip olduk. En başlarda işi çok zordu. İşte o dönemlerde Ertegün’ü ben desteklemiştim.”

* Arif Mardin: “Arif’i Amerika’ya getirten benim. Türkiye’ye geldiğimde, Ankara’da tanışmıştım onunla. Amerika’ya gelmek istiyordu. Onun tutkusu beni yakaladı ve yardımcı oldum. Devamında başarıya ulaştı. Nora Jones’u keşfetti, Grammy’ler kazandı. Ama bunların olmasının nedeni de benim.”

* Mehmet Öz: “Onu Oprah ile tanıştırdım. Onunla tanışabilmek ve televizyonda olmak Öz’ün hayaliydi. Aslında Oprah’ı da ben keşfettim. Hatta şirketi Harpo’nun adını bile ben koydum. Devamında onu Öz’le tanıştırdım. Onu sevdi, kendi şovuna ekledi. Derken Öz kendi şovuna başladı.”

* Michael Jackson: Hiç şüphe yok ki Michael Jackson’ın tarih yazmasında, Quincy Jones’un yapımcılığını üstlendiği şarkıların payı büyük. Hele ki “Thriller”, “Beat It” ve “Billy Jean” gibi rekor kıran birçok parçada imzası varken, bunu inkar etmek mümkün değil. Tüm bunları bir kenara bırakırsak... Jones, Michael Jackson hakkında şöyle diyor: “Michael’da yetenek gördüm. Onu en iyi hit’lerini yapmak için zorladım. Ama Michael’ı bilirsin, çok karmaşıktı. Ona olanlar çok üzücü.”

* Rashida (kızı): Peggy Lipton’dan olan kızı Rashida artık başarılı bir oyuncu. Jones, ondan bahsederken gururlu bir baba oluveriyor: “Çok meşgul biri. Emmy’lere aday gösterildi. Şu an San Francisco’da film çekiyor. Net söylüyorum, çok başarılı olacak. Ve merak ediyorsan söyleyeyim, kimseyi onu işe alsın diye aramadım. Çok yetenekli bir sanatçı ve her şeyi kendi başına yaptı.”

Quincy Jones: Michael Jackson çok karmaşıktı

Siyahisiz ödül töreni

Sıra geldi bu yılki Oscar’lara... Tören öncesi, siyahi oyunculara bu yıl pek şans tanınmadığı iddiasıyla ciddi tartışmalar ve protestolar yaşandı. Quincy Jones da bu durumdan rahatsız görünüyor: “Whoopi (Goldberg), Denzel (Washington) ve diğer siyahi oyuncular bu ödülü kazandı diye problem çözüldü sayılmaz. Tartışmalardaki sinir katsayısını anlayabiliyorum.”


Hayatta kalmak için alkolü bıraktım


Alkolü bıraktım. Kendime dikkat etmem gerekiyor, çünkü hayatta kalmak için bir yaştan sonra kendine sahip olman lazım. Uyuşturucu alıp her gece partilere katılarak yapımcılık yapmayı düşünemezsin. Bu sadece zavallıca olur!

Quincy Jones: Michael Jackson çok karmaşıktı


Yaşım beni hiç yavaşlatmadı


Quincy Jones, tüm 3 kez evlendi: Peggy Lipton (1974–1990), Ulla Jones (1967–1974), Jeri Caldwell (1957–1966). 
Onlar dışında da hayatından başka güzeller gelip geçti. İlerleyen yaşının onu yavaşlatacağını sandıysanız, yanıldınız. Hâlâ yalnız değil: “Çinli bir iş kadını ile birlikteyim. Çok zeki. Benden çok daha genç. Çin’e sık sık uçmuyorum ama o beni görmek isteyince geliyor. Kendisi bir tasarımcı. Çok keyifli zaman geçiriyoruz. Emin ol, yaşım beni hiç yavaşlatmadı.”


Komşum Mohamed Hadid

Komşum kim biliyor musun? Mohamed Hadid. Evet tam tahmin ettiğin gibi model Gigi ve Bella Hadid’in babası. Şu an hakkında bir dava açılmış durumda. Ünlü ve zengin komşular ilginç olabiliyorlar.

Quincy Jones: Michael Jackson çok karmaşıktı


Amerikalıların sadece yüzde 8’i pasaportlu


Quincy Jones, bir ara “Amerika’da kaç kişide pasaport var biliyor musun?” diye sordu. 
“Tamam. Bir düşüneyim. Amerikalıların yüzde 20’si mi?” dedim. 
“Hayır” diye resmen bağırdı: “Sadece yüzde 8’i. Ve sana bunun bizim bir 
problemimiz olduğunu söyleyebilirim. Dünyayı dolaşmıyoruz. Kültürler hakkında çok da fikrimiz yok. Ve inan birçok Amerikalı merak dahi etmiyor!”

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle