GeriMagazin İkinci devrenin ilk albümü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İkinci devrenin ilk albümü

İkinci devrenin ilk albümü

Kubat, 2 yıl aradan sonra yeni bir türkü albümü hazırladı. “Türküyüz” adlı çalışmada Musa Eroğlu’nun yeni bestesi “Firari”ye de yer verildi. Ünlü türkücü şimdilerde klip hazırlığında: “İlk etapta ‘Firari’ ve ‘Gönül Dağı’na klip çekeceğim.”

Daha önce bir 20’nci yıl albümü hazırlamıştınız, “Türküyüz” de bir prestij albümü gibi olmuş. Hayırlı olsun diyelim...

- Teşekkür ederim. 20’nci yıl albümünü çıkardıktan sonra “İlk devre bitti, şimdi ikinci yarıya başlıyorum” demiştim. “Türküyüz” de ikinci devrenin ilk albümü. Yine güzel bir merhabayla, iyi bir enerji ve sinerjiyle gelmemiz gerekiyordu. Bu albümü hazırladık, kapağıyla birlikte efsane bir çalışma oldu.

Yeni bir türkü var mı albümde?

- Evet, var. Musa Eroğlu’nun bestesi “Firari”.

Musa Eroğlu’nu nasıl ikna ettiniz yeni bestesini vermeye?

- Repertuvar aşamasındayken Musa Eroğlu’yla görüştüm, “Nalın Dilber” türküsünü okumak istediğimi söyledim. “Hay hay” dedi ama bir şart koştu. “Yeni bir bestem var, adı Firari, onu da okursan olur” dedi. Hastasıyım Musa Hoca’nın. İnsan yeni bestesini emanet eder mi? (Gülüyor)

İLK KLİPLER “FİRARİ” VE “GÖNÜL DAĞI”NA GELECEK

Albümdeki hangi eserlere klip çekeceksiniz?

- “Firari”yi çok sevdim, klibi hemen gelecek onun. Neşet Ertaş’ın “Gönül Dağı”na da klip çekeceğim. Albüm kapağının konseptindeki gibi bir klip düşünüyoruz ona. Ürgüp, Mardin, Trabzon ve İstanbul’da yapacağız çekimleri. Biraz yorulacağız bu projede ama acayip bir heyecan var içimizde.

Albümdeki türküler Türkiye’nin dört bir yanından seçilmiş. Kapaktaki portreler de öyle. Nasıl karar verdiniz böyle bir çalışmaya?

- Hakan Kural ve Merve Kılıç sağ olsun. Onların projesiyle daha önce Down sendromlu arkadaşlarla Pink Floyd’un “The Wall” şarkısını uyarlamıştık. Yeni albümüme isim aradığımı söyledim. “Bize yarım saat müsaade et” dediler, 15 dakika sonra arayıp “Türküyüz” dediler. Bayıldım! Türkü projelerimde devamlı kullanabileceğim bir isim. Aslında kapak için fotoğraf çektirmiştim, pozlarım, bakışlarım da çok seksiydi. (Gülüyor) Ama isim “Türküyüz” olunca aklıma memleketin yüzlerini, portrelerini kullanmak geldi. Gezgin fotoğrafçılar bulup fotoğraflar toparlamaya başladık. Ardından Levent Yavuz’a gittik, onun sergisi haline geldi albüm kapağı da.

İkinci devrenin ilk albümü

MÜZİSYEN DOSTLARIM “MUHTEŞEM OLMUŞ” DİYOR

Çok sayıda türkü albümü var ama tercih edilen eserler neredeyse hep aynı. “Gönül Dağı” mesela. Türkü derleme konusunda aynı halkada dönüp duruyorsunuz gibi gelmiyor mu size de?

- Bu albümdeki eserler, benim hep okumak istediğim eserler. Bir tanesini bile renk olsun diye seçmedim. Hepsi de içime sindi. Evet, “Gönül Dağı” belki yüz defa okundu.

Ama ben şu anda ona klip çekmek istiyorum. Neden? Çünkü çok iyi oldu. Zaten genel olarak bu albümde içime sinmeyen hiçbir şey yok.

Buna ulaşmak için de tecrübe gerekiyor...

- Bir günde olacak şeyler değil tabii. Hakikaten tepkiler de çok iyi. Gelen mesajların haddi hesabı yok. Yakın çevremden, müzisyen dostlarımdan da hep “Muhteşem olmuş, yakışır bir albüm olmuş, yeni ufukla dinleyebiliyoruz” gibi yorumlar geldi.

İYİ SESLERİ DOĞRU KİŞİLERE YÖNLENDİRİYORUM

Bir dönem yurtdışından buradaki müzik sektörüne girmek isteyenler sizi arayıp yardım istiyordu. Halen arayanlar oluyor mu?

- Azaldı. Önceden daha çoktu. Onlar da görüyorlar tabii prodüktörlerin çok az iş yaptığını. İyi sesleri ve yetenekleri doğru kişilere yönlendiriyorum...

KIZIM ARABADA 100 DEFA DİNLİYOR

 ◊ 20 yılı aşkın süredir bu camiadasınız, 2 yıl önce de baba oldunuz. Merak ediyorum, babalığın yorumculuğunuza bir etkisi oldu mu?

- Olmaz mı... Baba olunca duygularınızı da notalara yansıtıyorsunuz. Notalar daha gerçekçi tınlıyor.

Albümdeki 12 türküden hangisi eşinizin ve kızınız Ayza’nın favorisi?

- Ayza, özellikle arabada giderken “Firari”yi dinlemeye bayılıyor. “Fiyayi” diyor, 100 defa çevirtip dinliyor.

Sonunda “Kızım artık yeter” diyorum. Eşimin favori türküleri de “Gönül Dağı” ve “Yazın Yağar Kar Başıma”.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle